ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Πρώτα γκολ για Καρέλη και Σαρρή

Ο Νίκος Καρέλης πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά το σοβαρό τραυματισμό του, ενώ μετά από 1.5 χρόνο σκόραρε και ο Σαρρής. Νέα ασίστ ο Φετφατζίδης, αποβλήθηκε για... τσαμπουκά ο Σκόνδρας (videos)

Επέστρεψε στα γκολ ο Νίκος Καρέλης, καθώς πέτυχε το πρώτο του τέρμα για την Γκενκ, έπειτα από την επιστροφή του στην δράση, μετά από τον τραυματισμό που είχε πριν έναν χρόνο.

Το τελευταίο του γκολ το είχε πετύχει 27 Δεκεμβρίου 2016, ενώ έπειτα από 1.5 χρόνο σκόραρε ο Γιώργος Σαρρής στην πολύτιμη νίκη της Χάμιλτον, για την οποία αποβλήθηκε στο 92' ο Γιάννης Σκόνδρας για... τσαμπουκά και απώθηση του βοηθού διαιτητή.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης έκανε μία ακόμη ασίστ για την Αλ-Αχλί, ενώ στην Κύπρο ο Φώτης Παπουλής σκόραρε για 3η φορά στις 4 τελευταίες αγωνιστικές.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Για τρίτη σερί αγωνιστική δεν ήταν βασικός, μπήκε στο 59', όταν ήδη είχε διαμορφωθεί το τελικό 2-0 της Λιόν

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Αναβλήθηκε το Γκαζελέκ Αζαξιό - Νιμ

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με τη Χόφενχαϊμ, όπου η Ντόρτμουντ νίκησε 2-1 και έκανε το "2 στα 2" με τον Στέγκερ στον πάγκο. Δεν είναι αυτός που έχει κάνει το λάθος στο γκολ του Ουτ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Έπαιξε βασικός ως αριστερό μπακ στο... τρελό 4-4 με το Ανόβερο. Για 10η φορά στην 11άδα, για 8η έπαιξε σε όλο 90άλεπτο

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Τραυματίας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Φυσικά βασικός, έπαιξε 90άλεπτο, δεν κατάφερε όμως να σταματήσει τους Αζάρ και Ραφαέλ, έτσι η Γκλάντμπαχ νίκησε 3-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Επέστεψε στην 11άδα, είχε παρτενέρ στην άμυνα τον Φάσιο, ο οποίος στο 94' χάρισε τη νίκη στη Ρόμα επί της Κάλιαρι (1-0)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Για ένατη σερί φορά βασικός ο 20άχρονος στόπερ, για πρώτη φορά δεν έπαιξε σε όλο το ματς, καθώς αντικαταστάθηκε στο 77', στην εντός έδρας ήττα απ' τον Άγιαξ (1-2)

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 16η φορά στην 11άδα, αντικαταστάθηκε στο 87', στην προσπάθεια να γίνει πιο επιθετική η Βίλεμ (ήττα 2-3 απ' την Τσβόλε)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Επέστρεψε στην 11άδα και αντικαταστάθηκε στο 82' για την Γουότφορντ που έπαιζε απ'το 33' με 10 παίκτες και ηττήθηκε 1-4 απ' τη Χάντερσφιλντ

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Εουρέλιο Γκόμες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Για 7η φορά στην 11άδα, αγωνίστηκε 63 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Μπρίστολ Σίτι

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Γουότφορντ - Χάντερσφιλντ 1-4

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 68ο λεπτό αντί του Φέισα στη νίκη με 5-1 επί της Τοντέλα

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Εκτός 18άδας

Τοντέλα - Μπενφίκα 1-5

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Μετά από ένα χρόνο σκόραρε και πάλι! Ισοφάρισε με κεφαλιά για το τελικό Σαρλερουά - Γκενκ 1-1. Ήταν βασικός για 4η φορά, ήταν η 7η συμμετοχή, ενώ θυμίζουμε πως πέρσι είχε υποστεί ρήξη χιαστού. Το τελευταίο του γκολ το είχε πετύχει στις 27/12/2016 κόντρα στη Γάνδη

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Και αυτός έπαιξε 90άλεπτο στον ελληνικό... εμφύλιο, για 19η φορά βασικός στην 19η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό φέτος)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Αγωνίστηκε ξανά ως αλλαγή, μπήκε στο 64' στην ήττα απ' την Κόρτραϊκ (2-0)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός για 9η σερί αγωνιστική και έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Όιπεν

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Και αυτός βασικός και αυτός έπαιξε 90 λεπτά

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Δεν ήταν βασικός και ο 3ος Έλληνας της Σιντ-Τρούιντεν, αλλά μπήκε στο ματς στο 63'

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Σαρλερουά - Γκενκ 1-1

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και έπαιξε αριστερό μπακ στο 1-1 με τη Σίβασπορ

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' την Ερζούρουμσπορ (0-1)

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Την προηγούμενη εβδομάδα έκανε το ντεμπούτο του, ήταν ξανά βασικός στη νίκη της ομάδας του με 2-1 επί της Γκιρέσουνσπορ

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Ξανά δύο Έλληνες στην 11άδα, ο Σαμαράς μάλιστα για πρώτη φορά έπαιξε σε όλο το ματς (4η φορά βασικός)

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός για 16η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς στη βαριά ήττα απ' την Ρίζεσπορ (4-0)

Σάμσουνσπορ - Γκιρέσουνσπορ 2-1

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Πέτυχε το πρώτο του γκολ στη Σκωτία, στη σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Ρος Κάουντι. Ο 28άχρονος αμυντικός ήταν για 10η φορά βασικός, ενώ τελευταία φορά είχε σκοράρει στις 17 Απριλίου 2016 στην Ερτζίγεσπορ

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός για 17η φορά, ήταν η 18η συμμετοχή του στην 18η αγωνιστική, αλλά θα χάσει το απόλυτο, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις. Είχε έναν τσαμπουκά με αντίπαλο, αλλά αποβλήθηκε διότι απώθησε τον βοηθό διαιτητή!

Γεννάδιος Ξενοδόχοφ (Μάδεργουελ): Υπέγραψε συμβόλαιο ενός μήνα και ήταν στον πάγκο στην ήττα απ' την Κιλμάρνοκ (1-0)

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Ήταν βασικός κι έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας αναμέτρηση (0-0) με την Πόλι Τιμοσοάρα

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός 18άδας

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Έμεινε στον πάγκο

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' την Αούστρια στη Βιέννη

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός 18άδας

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί 3/3/2018

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα (υποβιβάστηκε η Όλεσουντ)

Πολωνία

Άγγελος Αργύρης (Κορόνα): Εκτός 18άδας

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Νίκος Βέργος (Βάσας): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Για 14η φορά στην 11άδα, στην 14η αγωνιστική, έπαιξε 76 λεπτά και έκανε μία ακόμη ασίστ, αυτήν την φορά 2-1 (48'). Η Αλ-Αχλί νίκησε 4-1 την Αλ-Ετιφάκ

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Για 11η φορά βασικός και για 10η έπαιξε σε όλο το ματς, στη νίκη με 2-1 επί της Αλ-Χιλάλ

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής σκόραρε για τρίτη φορά στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, στη νίκη του Απόλλωνα με 5-0 επί του Ολυμπιακού. Ο Χριστόπουλος είχε στην 11άδα τους Μουλόπουλο, Πάγκαλο και Μαραγκουδάκη στην ήττα απ' την Ανόρθωση (0-2).

Ο Δώνης είχε βασικό τον Βούρο και τον αντικατέστησε στο 65' με τον Ντε Καμάργκο, για να κάνει τελικά την ανατροπή στα τελευταία λεπτά το ΑΠΟΕΛ με τη Νέα Σαλαμίνα (2-1). Ο Ερμής έκανε τη ζημιά στην ΑΕΚ (1-1), με τον Αραμπατζή στο τέρμα και τον Ταραλίδη να μπαίνει στο 92'.

Απόλλων - Ολυμπιακός 5-0

ΑΕΚ - Ερμής 1-1

Άρης - Ανόρθωση 0-2

ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα 2-1