ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Πληθαίνουν οι Έλληνες σκόρερς

Πρώτο γκολ για Χολέμπας και Μανιάτη, σκόραραν επίσης οι Παπάζογλου και Μήτρογλου, όπως και ο Γιαννιώτας με φάουλ στο 88' στο κυπριακό ντέρμπι. Δεν χάνουν λεπτό Λάμπρου, Καρνέζης και Κωνσταντόπουλος (videos)

Το πιο... ελληνικό ματς εκτός συνόρων για το Σαββατοκύριακο που πέρασε διεξήχθη στην Λιέγη, με την Σταντάρ να αναδεικνύεται ισόπαλη 1-1 με την Κόρτραϊκ. Ο Θανάσης Παπάζογλου άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και απάντησε ο Γιάννης Μανιάτης, νικώντας σε εκτέλεση πέναλτι τον Μιχάλη Σηφάκη!

Ο Μανιάτης σκόραρε για πρώτη φορά με την Σταντάρ, όπως και ο Χοσέ Χολεμπας με την Γουότφορντ, επίσης ισοφαρίζοντας σε 1-1 (την Έβερτον).

Ο Παπάζογλου έφτασε τα 8 γκολ στο βελγικό πρωτάθλημα, ενώ τα 18 έφτασε στο πορτογαλικό ο Κώστας Μήτρογλου (λανθασμένη οποιαδήποτε αναφορά για 19, 18 έχει, καθώς κάποιοι του... χρεώνουν ένα αυτογκόλ).

Ο Σωτήρης Νίνης επέστρεψε με ασιστ, στο κυπριακό ντέρμπι (Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ) ο Γιάννης Γιαννιώτας ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ στο 88', ενώ σκόραρε και ο Μάρκος Μαραγκουδάκης.

Ο Ντίμι Κωνσταντόπουλος δεν δέχτηκε γκολ για 21η φορά σε 40 αγωνιστικές και δεν έχει χάσει λεπτό φέτος, όπως και οι Ορέστης Καρνέζης, Κώστας Λάμπρου.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Σκόραρε για 4η σερί συμμετοχή του στο πορτογαλικό πρωτάθλημα και έφτασε τα 18 γκολ. Όχι 4η σερί αγωνιστική, καθώς είχε απουσιάσει από το ματς με την Μποαβίστα λόγω τιμωρίας. Ισοφάρισε λοιπόν στην έδρα της Ακαντέμικα και η Μπενφίκα νίκησε με 2-1, ολοκληρώνοντας την ανατροπή με τον Ραούλ Χιμένες στο 85'.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Επέστρεψε στην 11άδα και ο Φέισα επέστρεψε στον πάγκο, ενώ ο Έλληνας μέσος αγωνίστηκε μέχρι το 71', όταν και μπήκε στην θέση του ο Ταλίσκα για να γίνουν πιο επιθετικοί οι "αετοί".

Ακαντέμικα - Μπενφίκα 1-2

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ο Χοσέ Χολέμπας επέστρεψε στην 11άδα της Γουότφορντ και πέτυχε μάλιστα το παρθενικό του γκολ στην Αγγλία. Ισοφάρισε την Έβερτον για το τελικό 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά, αλλά και με αρκετή τύχη. Γενικά έκανε πολύ καλή εμφάνιση και αμυντικά και επιθετικά.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Η 40ή εμφάνιση σε ισάριθμες αγωνιστικές, δεν δέχτηκε γκολ για 21η φορά (!) και η Μίντλεσμπρο νίκησε με 1-0 την Πρέστον.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Η Ρόμα παίζει με την Μπολόνια την Δευτέρα στις 21:45

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν έχει χάσει λεπτό στις 32 αγωνιστικές της Serie A, κάτι που έχει κάνει μόνο αυτός και ο Βιβιάνο της Σαμπντόρια. Οι δυο τους "κοντραρίστηκαν" και η ομάδα της Γένοβα νίκησε με 2-0, με τον Καρνέζη να δέχεται αυτογκόλ στο 58' και ένα ακόμη τέρμα στο 85'

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα της Φιορεντίνα, ο Πάουλο Σόουζα τον έβαλε στο 82', η Έμπολι νίκησε με 2-0 τους "βιόλα"

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Για 14η φορά μπήκε στο ματς ως αλλαγή, ο Γκασπερίνι τον έβαλε στο 80' να βοηθήσει αμυντικά και η Τζένοα τελικά άντεξε, νίκησε με 1-0 στην έδρα της Σασουόλο

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Έμεινε στον πάγκο για 2ο σερί ματς

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Η Μπολόνια παίζει με την Ρόμα την Δευτέρα στις 21:45

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Κρις Οικονομίδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του νίκησε 3-2 την Λατίνα

Σαμπντόρια - Ουντινέζε 2-0

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μακάμπι Νετάνια

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σάμπα): Επέστρεψε στην 11άδα, αγωνίστηκε μέχρι το 79ο λεπτό, η ομάδα του έχασε εντός έδρας με 0-1 από την Μπνέι Γεχούντα με γκολ στο 90'

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Πρόσωπο του αγώνα στο ντέρμπι με την Σάλκε, καθώς έκανε το πέναλτι στον Χούντελααρ με το οποίο ο Ολλανδός ισοφάρισε για το τελικό 2-2. Ήταν πέναλτι

Schalke's Dutch striker Klaas-Jan Huntelaar (L) and Dortmund's Greek defender Sokratis vie for the ball during the German Bundesliga first division football match between FC Schalke 04 and Borussia Dortmund, in the Veltins Arena in Gelsenkirchen, western Germany , on April 10, 2016.  / AFP / PATRIK STOLLARZ / RESTRICTIONS: DURING MATCH TIME: DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE TO 15 PICTURES PER MATCH AND FORBID IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO. == RESTRICTED TO EDITORIAL USE == FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050
        (Photo credit should read PATRIK STOLLARZ/AFP/Getty Images)
Schalke's Dutch striker Klaas-Jan Huntelaar (L) and Dortmund's Greek defender Sokratis vie for the ball during the German Bundesliga first division football match between FC Schalke 04 and Borussia Dortmund, in the Veltins Arena in Gelsenkirchen, western Germany , on April 10, 2016. / AFP / PATRIK STOLLARZ / RESTRICTIONS: DURING MATCH TIME: DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE TO 15 PICTURES PER MATCH AND FORBID IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO. == RESTRICTED TO EDITORIAL USE == FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050 (Photo credit should read PATRIK STOLLARZ/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ / 2. Bundesliga): Η Φορτούνα υποδέχεται την Λειψία την Δευτέρα στις 21:15

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 του Κάιζερσλαουτερν

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έπαιξε 60 λεπτά στην ήττα της Μπόχουμ U19 από την Γκλάντμπαχ (2-3)

Σάλκε - Ντόρτμουντ 2-2

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Η 30ή εμφάνιση σε 30 αγωνιστικές, ήταν καλός κόντρα στην Αϊντχόφεν, νικήθηκε στο 68' από τον Μάρκο φαν Χίνκελ, το 2-0 έκανε ο Λουκ ντε Γιονγκ με πέναλτι

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Αϊντχόφεν - Βίλεμ 2-0

Βέλγιο

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Έπαιξε σε όλο το ματς και πέτυχε το πρώτο του γκολ, ισοφαρίζοντας για το τελικό 1-1 με εκτέλεση πέναλτι στο 31'. Έστειλε τον Μιχάλη Σηφάκη στην άλλη γωνία

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στην Λιέγη, για να ισοφαρίσει αργότερα ο Μανιάτης. Έφτασε τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα και βγήκε στο 86' για να μπει ο Μάικλ Ολαϊτάν

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Δεύτερη εμφάνιση στο πρωτάθλημα, σε δύο ματς το μοναδικό τέρμα που έχει δεχτεί είναι το πέναλτι του Μανιάτη

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ήταν ξανά βασικός, έπαιξε μέχρι το 76' στη νίκη με 4-0 επί της Οστάνδης

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το ματς και ήταν ο καλύτερος παίκτης της Λόκερεν στην ήττα από την Μέχελεν (2-1)

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Επέστρεψε από τραυματισμό, μπήκε στο ματς στο 46' και στο 47' έκανε την ασίστ για να ανοίξει το σκορ ο Μπαμπί (1-1 με Σιντ-Τρούιντεν). Ήταν καλύτερος παίκτης της Σαρλερουά

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε σε όλο το ματς και ήταν μεταξύ των 2-3 βασικών που... διασώθηκαν

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Ξεκίνησε... καλοκαιρινές διακοπές, καθώς υποβιβάστηκε η ομάδα του (οι υπόλοιπες παίζουν play-offs)

Το γκολ του Παπάζογλου...

Το γκολ του Μανιάτη στον Σηφάκη...

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Για 14η φορά στην 11άδα της Στουρμ Γκρατς, η οποία νίκησε με 4-1 την Ράιντολφ Άλταχ

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Όπως και ο Λυκογιάννης, έπαιξε σε όλο το ματς

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Ήταν στην 11άδα και αντικαταστάθηκε στο 74' από τον Μουζανζί Μπιά, ο οποίος στο 90' χάρισε τη νίκη στη Σιόν με ανατροπή επί της Τουν (2-1)

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μετά το 0-6 από την Σιόν, έπαιξε 90 λεπτά σε έναν ακόμη εφιάλτη για την Λουγκάνο. Νίκη με 7-0 για την Γιουνγκ Μπόις!

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός 18άδας

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε και πάλι 90 λεπτά, η Σλόβαν νίκησε με 3-1 την Ρουζομπέροκ

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν): Μπήκε στο 74ο λεπτό στην ισοπαλία (1-1) με την Ζλάτε Μοράβτσε

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν): Έμεινε στον πάγκο

Νίκος Παντίδος (Ντούκλα Μπάνσκα Μπίστριτσα / Β' κατηγορία): Πέμπτη συμμετοχή για τον 24άχρονο αμυντικό στην Β' κατηγορίας Σλοβακίας, έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του νίκησε με 1-0 τη Νόβε Μέστο

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερστουντς): Έπαιξε 90 λεπτά και η ομάδα του πήρε την πρώτη της νίκη στην Α' κατηγορία της Σουηδίας, με 2-1 στην έδρα της Φάλκενμπεργκ

Ουγγαρία

Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Τρίτη συμμετοχή για τον 19άχρονο επιθετικό στην Α' κατηγορία της Ουγγαρίας, μπήκε στο 84' στο 2-2 με την Βίντεοτον (εκτός έδρας)

Τουρκία

Γιώργος Σαρρής (Ερτζίγεσπορ): Έπαιξε 90 λεπτά, έφτασε τις 23 συμμετοχές στην Β' κατηγορία της Τουρκίας, αλλά η Ερτζίγεσπορ έχασε στην έδρα της Μπαλικέσιρσπορ (3-0) και... οδεύει προς την Γ' κατηγορία

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Βασικός στο 0-0 με την Yanbian Funde, έπαιξε μέχρι το 72'

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξανά στην 11άδα, αγωνίστηκε μέχρι το 76' στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλ-Φαϊσάλί

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Έμεινε στον πάγκο

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Δεύτερη συμμετοχή με την Rayo OKC, μπήκε στο 51ο λεπτό, η ομάδα του ηττήθηκε εντός έδρας με 2-3 από τους Carolina RailHawks

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Στην 3η του συμμετοχή με την Charleston Battery δέχτηκε γκολ για πρώτη φορά, αλλά η ομάδα του νίκησε με 2-1 τους Wilmington Hammerheads

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Βασικός ο 27άχρονος κεντρικός αμυντικός και στο 2ο ματς των Rochester Rhinos (πρωταθλητές της USL), οι οποίοι ηττήθηκαν στην έδρα των Richmond Kickers (1-0)

Κύπρος

Γκολάρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γιάννης Γιαννιώτας στο 88', ισοφάρισε σε 1-1 γι το ΑΠΟΕΛ στην έδρα της Ανόρθωσης, για την οποία έμειναν στον πάγκο οι Τζανακάκης και Κουλούρης.

Έπαιξε 66 λεπτά ο Σκοπελίτης στην ήττα της Νέας Σαλαμίνας από την ΑΕΚ (2-0), ενώ ο Παπουλής μπήκε στο 46' στην ήττα του Απόλλωνα από την Ομόνοια (1-2), για την οποία έμεινε στον πάγκο ο Καντούτσης.

Βασικοί οι Παναγόπουλος και Βασιλόγιαννης στην ήττα του Ερμή στην έδρα της ΑΕΚ (3-1), όπως και οι Μαραγκουδάκης και Ράνος στο 1-1 του Άρη στην έδρα της Δόξας (πάγκο ο Μυρθιανός). Ο Μάρκος Μαραγκουδάκης μάλιστα πέτυχε το γκολ του Άρη, φτάνοντας τα 9 στο πρωτάθλημα.

Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ 1-1

Δόξα - Άρης 1-1