ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Πικραμένοι σκόρερς Μήτρογλου, Παπάζογλου και Λυκογιάννης

Μήτρογλου, Παπάζογλου και Λυκογιάννης σκόραραν αλλά έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι, ενώ ο Σάμαρης έφαγε ξύλο και αποβλήθηκε! Τρομερό σερί Καρνέζης και Κωνσταντόπουλος, ασίστ ο Φετφατζίδης, μοιραίος ο Τοροσίδης. Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο (videos)

Οι Κώστας Μήτρογλου, Θανάσης Παπάζογλου και Μπάμπης Λυκογιάννης σκόραραν, αλλά τελικά έφυγαν από το γήπεδο στεναχωρημένοι.

Ο Μήτρογλου άνοιξε το σκορ στην έδρα της Σπόρτινγκ, η οποία τελικά νίκησε 2-1 την Μπενφίκα στην παράταση και την απέκλεισε στους "32" του κυπέλλου, σε ματς που ο Ανδρέας Σάμαρης αποβλήθηκε, αν και ήταν αυτός που έφαγε... ξύλο!

Ο Παπάζογλου επίσης άνοιξε το σκορ για την Κόρτραϊκ στην Λιέγη στο 80', αλλά η Σταντάρ απάντησε άμεσα, ενώ ο Μπάμπης Λυκογιάννης ισοφάρισε για την Στουρμ Γκρατς στην έδρα της Ζάλτσμπουργκ στο 77', αλλά οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ.

Ασίστ έκανε ο Γιάννης Φετφατζίδης, μοιραίος ήταν για την Ρόμα ο Βασίλης Τοροσίδης κάνοντας πέναλτι στα τελευταία λεπτά, ενώ εντυπωσιακά σερί έχουν οι Ορέστης Καρνέζης και Ντίμι Κωνσταντόπουλος.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε 90 λεπτά στο Μπολόνια - Ρόμα που διεξήχθη σε αγωνιστικό χώρο που θύμιζε... λίμνη, έχει μερίδιο ευθύνης στο πρώτο γκολ

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Μπήκε στο 63' αντί του Μάικον και ήταν ο μοιραίος, καθώς έκανε το πέναλτι με το οποίο η Μπολόνια ισοφάρισε σε 2-2 στο 87'

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Επέστρεψε από τραυματισμό, αλλά ήταν ανέτοιμος και έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και στην 13η αγωνιστική, δεν έχει χάσει λεπτό, δεν δέχτηκε γκολ για τρίτο σερί εντός έδρας (!) και η Ουντινέζε νίκησε 1-0 την Σαμπντόρια

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής, τραυματίας από το Ελλάδα - Ουγγαρία

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, μπήκε στο 64' στην ήττα της ομάδας του από την Ουντινέζε

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Όπως και ο Καρνέζης, δεν έχει χάσει λεπτό σε 13 αγωνιστικές. Ήταν δίδυμο με τον Μπιανκέτι στο κέντρο της άμυνας, άντεξαν 67 λεπτά, η Νάπολι νίκησε 2-0 στην Βερόνα

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Είδε από τον πάγκο το Τζένοα - Σασουόλο 2-1

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Ήταν εκτός αποστολής

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Λιβόρνο, αποβλήθηκε όμως με 2η κίτρινη στο 78'

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Μπολόνια - Ρόμα 2-2

Ουντινέζε - Σαμπντόρια 1-0

Βερόνα - Νάπολι 0-2

Μπάρι - Λιβόρνο 1-0

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής, η Γουότφορντ έχασε στην έδρα της από την ManUtd (1-2)

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Η U21 της Σάντερλαντ παίζει την Τρίτη με την Λίβερπουλ

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): "17 στα 17" για τον Κωνσταντόπουλο στην Championship (δεν έχει χάσει λεπτό), δεν δέχτηκε γκολ για 5ο σερί εντός έδρας ματς (!) και η "Μπόρο" νίκησε 1-0 την ΚΠΡ με πέναλτι στις καθυστερήσεις

Μίντλεσμπρο - ΚΠΡ 1-0

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Έμεινε εκτός αποστολής, η Λεβάντε νίκησε 3-0 στο Χιχόν

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Έμεινε εκτός αποστολής, η Έλτσε έχασε στην έδρα της από την Αλαβές (0-1)

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Τιμωρημένος λόγω αποβολής

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Φταίει 100% στο πρώτο του Αμβούργου, το οποίο προηγήθηκε 3-0 και νίκησε 3-1 τη Ντόρτμουντ (έπαιξε 90 λεπτά)

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Η Β' ομάδα της Ντόρτμουντ δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Έπαιξε για 2η φορά βασικός, δεν το χάρηκε και πολύ, καθώς δέχτηκε 4 γκολ από την Άουγκσμπουργκ (0-4)

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Τραυματίας από το Ελλάδα - Ουγγαρία

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Για δεύτερη σερί φορά ήταν βασικός και για πρώτη φορά έπαιξε 90 λεπτά, αλλά δεν πέτυχε το δεύτερο γκολ του, η Καρσλρούη έχασε στην έδρα της Σάντχουζεν (3-1)

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη της Μπόχουμ U19 με 4-0 επί της Ροτ-Βάις Έσεν

Αμβούργο - Ντόρτμουντ 3-1

Στουτγκάρδη - Άουγκσμπουργκ 0-4

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός και μόνος στην επίθεση, άνοιξε το σκορ στο 7' για την Μπενφίκα στο ντέρμπι με την Σπόρτινγκ (για τους "32" του κυπέλλου), αλλά η οι "αετοί" έχασαν 1-2 στην παράταση και αποκλείστηκαν (έπαιξε μέχρι το 5ο λεπτό της παράτασης)

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δέχτηκε τρομερή αγκωνιά από τον Σλιμανί, ο οποίος δεν τιμωρήθηκε και πέτυχε το γκολ στην παράταση. Ο Σάμαρης ήταν βασικός και αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα 6 λεπτά πριν το τέλος της παράτασης

Σπόρτινγκ - Μπενφίκα 2-1 (παρ.)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δέχτηκε δύο γκολ από την Αϊντχόφεν, σπουδαία εμφάνιση από όλη την ομάδα, τελικό σκορ 2-2

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης εδώ και έναν χρόνο με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Βίλεμ - Αϊντχόφεν 2-2

Βέλγιο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Πέτυχε το 4ο γκολ του βελγικό πρωτάθλημα, άνοιξε το σκορ στην Λιέγη στο 80', αλλά η Σταντάρ ισοφάρισε στο 83' (έπαιξε σε όλο ματς)

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Αναβλήθηκε το Μουσκρόν - Σαρλερουά

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έπαιξε και πάλι 90 λεπτά, η ομάδα του υπέστη 5η σερί ήττα (1-3 από την Γκενκ)

Σταντάρ Λιέγης - Κόρτραϊκ 1-1

Λόιβεν - Γκενκ 1-3

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Ήταν εκτός αποστολής

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε για πρώτη φορά βασικός και ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1 για την Στουρμ Γκρατς στην έδρα της Ζάλτσμπουργκ στο 77' (πρώτο του τέρμα), αλλά η ομάδα του δέχτηκε γκολ στο 87' και το 93' (3-1). Αγωνίστηκε σε όλο το ματς

Ζάλτσμπουργκ - Στουρμ Γκρατς

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Παίζει την Δευτέρα στις 20:55 με την Μακάμπι Χάιφα

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Μπήκε στο 73', η ομάδα του νίκησε 1-0 την Μπνέι Σαχνίν

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο 82', η Λουγκάνο έχασε στην Ζυρίχη (5-3)

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ολοκληρώθηκε το φινλανδικό πρωτάθλημα (είχε 24 συμμετοχές)

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Έμεινε στον πάγκο στο πρώτο ματς κυπέλλου με την Jiangsu Guoxin-Sainty (0-0), σε μία εβδομάδα η ρεβάνς

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Μπήκε στο ματς στο 68' και έκανε την ασίστ για το τελικό 0-3 ("διπλό" η Αλ-Αχλί με την Αλ-Ιτιχάντ)

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Εκτός αποστολής

Αλ-Ιτιχάντ - Αλ-Αχλί 0-3

Κύπρος

Ο Βασίλης Παπαδόπουλος μπήκε στο ματς στο 68' και άνοιξε το σκορ για την ΕΝΠ στο 72'. Η ομάδα του νίκησε τελικά με 2-1 τον Εθνικό, ενώ 90 έπαιξαν οι Αμπάρης και Βαλλιάνος.

Δύο γκολ δέχτηκε ο Παναγόπουλος του Ερμή (2-2 με Δόξα), ενώ ο Βασιλόγιαννης ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 58'. Βασικός ήταν ο Κουλούρης στον θρίαμβο της Ανόρθωσης στην έδρα του ΑΠΟΕΛ και αντικαταστάθηκε στο 82'.

Σε όλο το ματς έπαιξε ο Λαμπρόπουλος στην ήττα της Αγίας Νάπας από την ΑΕΚ (3-1), ενώ στο Άρης - Ομόνοια για τους γηπεδούχους ο Μαραγκουδάκης ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 85' και για τους φιλοξενούμενους ο Καντούτσης μπήκε στο 74'.

ΕΝΠ - Εθνικός 2-1

ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση 0-2

Ερμής - Δόξα 2-2