ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Οι Έλληνες συστήνονται στην Ευρώπη

Ο Παντελής Χατζηδιάκος πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Ολλανδία και ο Χάρης Χαρίσης στο Βέλγιο, ενώ σκόραραν επίσης οι Τάτος και Βλαχοδήμος. Ξανά κορυφαίος ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, άτυχος ο Στεργιάκης (videos)

Ένας απ' τους πιο ταλαντούχους παίκτες του ολλανδικού πρωταθλήματος, ο 20άχρονος Έλληνας κεντρικός αμυντικός της Άλκμααρ, Παντελής Χατζηδιάκος, πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Eredivisie.

Το πρώτο του τέρμα πέτυχε και ο Χάρης Χαρίσης στο βελγικό πρωτάθλημα, με τη Σιντ-Τρούιντεν να έχει τρεις Έλληνες στην 11άδα, ενώ σκόραραν επίσης οι Αντρέας Τάτος και Παναγιώτης Βλαχοδήμος.

Άσιστ έδωσε ο Νίκος Καρέλης, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν ξανά ο κορυφαίος του Αμβούργου, ενώ άτυχος ήταν ο Αντώνης Στεργιάκης, με τον ταλαντούχο πορτιέρε να βάζει αυτογκόλ.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μετά από 7 σερί αγωνιστικές στην 11άδα, ο Ρούντι Γκαρθία ξεκίνησε με τον Μήτρογλου στον πάγκο. Ισοπαλία στο Μονπελιέ (1-1), με τον Έλληνα στράικερ να μπαίνει στο ματς στο 81'

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Δεν αγωνίστηκε στο ματς κυπέλλου με τη Ρεμς

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Η Νιμ νίκησε 3-1 την Αντιζιέν για το κύπελλο, με τον Βλαχοδήμο να ανοίγει το σκορ. Αυτό ήταν το 4ο φετινό του τέρμα, καθώς έχει και 3 στο πρωτάθλημα

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός στο 1-1 με τη Λεβερκούζεν, δεν έκανε αυτός το τραγικό λάθος στο γκολ του Φόλαντ, αλλά ο Σούμποτιτς. Κανείς τους δεν έκανε καλή εμφάνιση για την Μπορούσια, με εξαίρεση τον τερματοφύλακα (Μπούρκι)

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Είχαμε ελληνικό... εμφύλιο για ένα ημίχρονο, καθώς στο 46' πέρασε ο Ρέτσος στο ματς αντί του Χένριχς, με την Μπάγερ να γίνεται πιο αμυντική λόγω της αποβολής του Ουεντέλ

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ισοπαλία χωρίς σκορ στο Φράιμπουργκ, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να παίζει φυσικά 90 λεπτά και δεν ήταν απλά ο καλύτερος της ομάδας του, αλλά ο καλύτερος του αγώνα

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Στην ήττα απ' τη Βέρντερ στη Βρέμη (1-0) επέστρεψε από τραυματισμό μετά από 50 μέρες, μπαίνοντας στο ματς στο 57ο λεπτό

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έπαιξε στα τελευταία 12 λεπτά στη νίκη με 2-1 επί της Ουνιόν Βερολίνου

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Λεβερκούζεν - Ντόρτμουντ 1-1

Φράιμπουργκ - Αμβούργο 0-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά στο 3-1 επί της ΣΠΑΛ, μία μέρα μετά υπέγραψε μέχρι το 2022

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Εουρέλιο Γκόμες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 68' στην εκτός έδρας ήττα απ' την Ίπσουιτς (4-2)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Επέστρεψε από τραυματισμό, ήταν για 13η φορά στην 11άδα και φυσικά έπαιξε 90 λεπτά στο 3-1 επί της Χεράκλες

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Για έβδομη σερί φορά βασικός, πήρε έβδομη σερί νίκη η Άλκμααρ, με τον 20άχρονο κεντρικό αμυντικό να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ στο ολλανδικό πρωτάθλημα και δεύτερο στην καριέρα του (είχε και ένα στο κύπελλο τον Σεπτέμβρη). Ο Χατζηδιάκος διαμόρφωσε το τελικό 0-2 (στην έδρα της Φένλο) με σουτ στην κίνηση απ' το ύψος της περιοχής, έπειτα από σέντρα από δεξιά

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 65ο λεπτό αντί του Πίζι στο ντέρμπι με την Πόρτο στο "Dragão" (0-0)

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Έμεινε στον πάγκο

Πόρτο - Μπενφίκα 0-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός στην ήττα απ' τη Μέχελεν, στο 91' έκανε την ασίστ για να μειώσει ο Ποθουέλο για το τελικό 3-2

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Μπήκε στο 89ο λεπτό, έτσι είχαμε... ελληνικό εμφύλιο με Καρέλη για λίγα λεπτά

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 17η φορά βασικός στην 17η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Οστάνδη (δεν έχει χάσει λεπτό φέτος)

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Επέστρεψε στην 11άδα με τον καλύτερο τρόπο, καθώς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 5', στην εκτός έδρας ισοπαλία με τη Μουσκρόν (1-1). Είναι το πρώτο του τέρμα στο Βέλγιο, ενώ το τελευταίο γκολ που είχε πετύχει ο Χαρίσης ήταν στις 15 Μαΐου 2016, όταν είχε ισοφαρίσει για τον ΠΑΟΚ τον Παναθηναϊκό στο "Απόστολος Νικολαΐδης" (1-1)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός για 7η σερί αγωνιστική και έπαιξε 90 λεπτά

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Και ο τρίτος Έλληνας της Σιντ-Τρούιντεν ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Τιμωρημένος

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Εκτός 18άδας

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Επέστρεψε στην 11άδα και άνοιξε το σκορ στο 2-2 με την Ντέμιρσπορ. Αντικαταστάθηκε στο 70', ενώ αυτό ήταν το 3ο του γκολ στο πρωτάθλημα (Β' Τουρκίας)

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός για 14η φορά και έπαιξε 82 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Ανκαραγκιουτσιού

Ντέρμιρσπορ - Ελάζιγκσπορ 2-2

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός για 15η φορά, έπαιξε 90άλεπτο στο 1-1 με τη Χαρτς

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός βασικός και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς

Χαρτς - Χάμιλτον 1-1

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Η πρώτη πραγματικά κακή στιγμή στην καριέρα του ταλαντούχου Έλληνα τερματοφύλακα, καθώς πέτυχε αυτογκόλ, αφού δεν υπολόγισε σωστά σε εκτέλεση κόρνερ και αντί να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Με αυτό το τέρμα μάλιστα η Σλάβια ηττήθηκε απ' την Έταρ (2-1), η οποία είχε ισοφαρίσει επίσης με αυτογκόλ

Έταρ - Σλάβια Σόφιας 2-1

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ριέκα (1-2)

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Δεν αγωνίστηκε, έτσι δεν είχαμε ελληνική κόντρα στην Κροατία

Ριέκα - Χάιντουκ Σπλιτ 1-2

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Μπήκε στο 88' στην εκτός έδρας ήττα με 0-1 της Μακάμπι από τη Χαπόελ στο ντέρμπι της Χάιφα

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Μπήκε στο 72ο λεπτό στο 0-0 με τη Χαπόελ Ραανανά

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Εκτός 18άδας

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός 18άδας

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί 3/3/2018

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα (υποβιβάστηκε η Όλεσουντ)

Πολωνία

Άγγελος Αργύρης (Κορόνα): Ήταν στο πάγκο στο 2-2 με την Κρακόβια Κρακοβίας

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Για 15η φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Τρέντσιν

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Αναβλήθηκε το ματς με την Αλουμίνι

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Βασικός στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Σέπσι (σε εξέλιξη το ματς)

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν για 14η φορά βασικός και αντικαταστάθηκε στο 88' (0-0 με την Μεζοκέβεσντ)

Νίκος Βέργος (Βάσας): Ήταν βασικός για πρώτη φορά και έπαιξε 66 λεπτά, στην εκτός έδρας ήττα απ' την Πάκσι (3-1)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Για 12η φορά στην 11άδα, στην 12η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς στην ήττα απ' την Αλ-Χιλάλ

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Για 9η φορά βασικός και για 8η έπαιξε σε όλο το ματς, στην ήττα απ' την Αλ-Ραΐντ (2-0)

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Ιαπωνία

Βασίλης Κωνσταντινίδης (Ventforet Kofu): Έχει αποκλειστεί η ομάδα στα play-offs

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS ή Charleston Battery): Έχει αποκλειστεί η ομάδα στα play-offs

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Τιμωρημένος

Κύπρος

Ο Χριστόπουλος είχε στην 11άδα τους Μουλόπουλο και Μαραγκουδάκη στην ήττα απ' την ΑΕΛ (1-2), ενώ ο Δώνης είχε βασικό τον Βούρο στο 2-1 του ΑΠΟΕΛ επί του Ερμή, για τον οποίο στο τέρμα ήταν ο Αραμπατζής και έπαιξε ως αλλαγή ο Ταραλίδης.

Ο Φώτης Παπουλής σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική, ανοίγοντας τον δρόμο της νίκης για τον Απόλλωνα με 6-0 επί της Πάφου, ενώ βασικός ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος για τη Νέα Σαλαμίνα στην ήττα απ' την Ανόρθωση.

Απόλλων - Πάφος 6-0

photos: AZ twitter / Olympique de Marseille twitter / voetbalkrant.com