ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Τσιμίκας κράτησε τη σημαία ψηλά

2017 LARS RONBOG

Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν ο μόνος Έλληνας του εξωτερικού που σκόραρε αυτήν την εβδομάδα, κανείς δεν έκανε ασίστ, ενώ το πέναλτι του Αβραάμ Παπαδόπουλου στον προημιτελικό δεν κόστισε στην ομάδα του (videos)

Αυτός που κράτησε... ψηλά την ελληνική σημαία το τετραήμερο (Παρασκευή με Δευτέρα) ήταν ο Κώστας Τσιμίκας, καθώς ήταν ο μόνος Έλληνας του εξωτερικού που σκόραρε, ενώ κανείς δεν είχε ασίστ.

Ο 20άχρονος μάλιστα λύτρωσε την Έσμπιεργκ στο 86' με το τέρμα του, το οποίο ήταν το δεύτερό του στην 7η συμμετοχή του στο πρωτάθλημα Δανίας (είχε γκολ και ασίστ στο ντεμπούτο του).

Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έκανε πέναλτι στον προημιτελικό του πρωταθλήματος Αυστραλίας, αλλά η ομάδα του πήρε την πρόκριση στα πέναλτι, ενώ ντεμπούτο για φέτος πραγματοποίησε ο Γιάννου στην Κίνα.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Για 30ή φορά στην 11άδα, αντικαταστάθηκε στο 87', η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Χαλ (2-0), αν έπαιζε με παίκτη περισσότερο απ'το 25'

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Έμεινε στον πάγκο

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Χαλ - Γουότφορντ 2-0

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 81' στην αναμέτρηση με την Τουλούζ (1-1)

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και έπαιξε 80 λεπτά στο ντέρμπι με τη Σπόρτινγκ (1-1)

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Για 23η φορά στην 11άδα, έπαιξε 80 λεπτά στο 0-0 με την Πόρτο στο "Dragão"

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Βασικός για 12η φορά, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Βιγιαρεάλ για δεύτερη σερί αγωνιστική με γκολ στο 92' (έπαιξε σε όλο το ματς)

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Μπήκε στο 81ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Μιραντές (0-1)

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με τη San Sebastián de los Reyes

Βιγιαρεάλ - Λεγκανές 2-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 32η φορά στην 32η αγωνιστική, τον νίκησε ο Σαμ Λάρσον και η Χέρενφέν επικράτησε της Βίλεμ (1-0)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Επέστρεψε στην Άλκμααρ ΙΙ, έπαιξε 90 λεπτά στο 3-1 επί της GVVV

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Εκτός αποστολής

Χέρενφέν - Βίλεμ 1-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Για 27η φορά στην 11άδα, για 20ή έπαιξε σε όλο το ματς και η Ρόμα νίκησε 4-1 την Πεσκάρα

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν κόστισε το γκολ που δέχτηκε στο 86' απ'τον Μποριέλο, με την Ουντινέζε να επικρατεί 2-1 της Κάλιαρι

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για 20ή φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς για 17η φορά, στον ελληνικό "εμφύλιο" με τον Καρνέζη

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Για 17η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς με την Ελλάς Βερόνα, η οποία πήρε την εκτός έδρας νίκη με τα τέρματα των Τζανπάολο Πατσίνι και Μπρούνο Σουκουλίνι

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Επέστρεψε στην 11άδα, το Αμβούργο ηττήθηκε απ'την Ντάρμστατ (1-2)

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Και αυτός επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο στην ήττα απ'την Ζάντχαουζεν (4-0)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Επέστρεψε στην U19, ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 86', στην εκτός έδρας νίκη επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ (0-1)

Αμβούργο - Ντάρμστατ 1-2

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έμεινε στον πάγκο, δεν έπαιξε για πρώτη φορά φέτος, στην 34η αγωνιστική!

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Ήταν ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς με την Όιπεν (3-3)

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Κόρτραϊκ - Όιπεν 3-3

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά (στόπερ), η ομάδα του ηττήθηκε απ'την Οσμάνλισπορ με γκολ του Πιερ Ουεμπό

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 20ή φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στην σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ντίναμο Ζάγκρεμπ

Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Χάιντουκ Σπλιτ 0-2

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός 18άδας

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Επέστρεψε στην 11άδα και ήταν ο ήρωας της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 στην έδρα της Χόρσενς, καθώς στο 86' με κοντινή προβολή σκόραρε για το 2-1. Ήταν το δεύτερο γκολ του 20άχρονου στην 7η συμμετοχή του

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Για τρίτη σερί αγωνιστική έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του ισοφαρίστηκε στο 93' με πέναλτι απ'την Γκέτεμποργκ (1-1)

Ρουμανία

Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Εκτός 18άδας

Βοσνία

Δημήτρης Τόσκας (Ζελιέζνιτσαρ): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Φάνης Τζανδάρης (Κόπερ): Μπήκε στο 81ο λεπτό στη νίκη της ομάδας του με 1-0 επί της Ρούνταρ

Σλοβακία

Τάσος Δημητριάδης (Ζέμπλιν): Έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ'την DAC (1-2)

Λιθουανία

Ανέστης Καρακώστας (Ζάλγκιρις Κάουνας): Εκτός 18άδας

Μαυροβούνιο

Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 61' στην εκτός έδρας ήττα απ'την Ρούνταρ (2-0)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Μπουνιοντκόρ για το ασιατικό Champions League, η ομάδα του ηττήθηκε (2-0)

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Ήταν στην 11άδα, κάνοντας το ντεμπούτο του για φέτος. Αντικαταστάθηκε στο 92', η ομάδα του νίκησε 2-1 στην έδρα της Jiangsu Suning

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS): Εκτός 18άδας

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Έπαιξε 120 λεπτά στον προημιτελικό του πρωταθλήματος (play-offs) με τους Western Sydney Wanderers, η ομάδα του πήρε την πρόκριση στα πέναλτι. Το γκολ των Western Sydney Wanderers (1-1 κανονική διάρκεια) ήταν από πέναλτι που έκανε ο Παπαδόπουλος

Brisbane Roar - Western Sydney Wanderers 1-1 [6-5 πέν.]

Κύπρος

Με Παπουλή στην 11άδα ο Απόλλων, με Γεωργιάδη η ΑΕΛ και το ντέρμπι της Λεμεσού έληξε ισόπαλο 1-1, με τον πρώτο να παίζει μέχρι το 73' και τον δεύτερο μέχρι το 84'.

Ο Γιαννιώτας αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο 23' για το ΑΠΟΕΛ, που ισοφάρισε στο 87' την Ανόρθωση, για την οποία έπαιξε σε όλο το ματς ο Γιαννούλης.

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε ο Σοϊλέδης για την Ομόνοια στην ήττα απ΄την ΑΕΚ (έκανε πέναλτι στο 44' που δεν έγινε γκολ), ενώ ο Κωνσταντινίδης έμεινε στον πάγκο.

Έπαιξαν 90 λεπτά οι Γιαννακόπουλος και Μαραγκουδάκης για τον Άρη και ο Σκοπελίτης για τη Νέα Σαλαμίνα, στο μεταξύ τους 1-1, όπως και ο Σάλιακας για την Καρμιώτισσα στο 1-1 με τον Εθνικό.

ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση 1-1

Απόλλων - ΑΕΛ 1-1

Ομόνοια - ΑΕΚ 1-2

Άρης - Νέα Σαλαμίνα 1-1

Εθνικός - Καρμιώτισσα 1-1