ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Μήτρογλου, ο Αυστραλός και οι Κύπριοι

Ο Κώστας Μήτρογλου πέτυχε το 3ο του γκολ σε 2 ματς, βρήκε δίχτυα για 4η φορά ο Απόστολος Γιάννου στην Κίνα, ενώ σκόραραν 5 Έλληνες στο κυπριακό πρωτάθλημα (videos)

Οι Έλληνες ανά τον πλανήτη δεν σταματούν να σκοράρουν, με τον Κώστα Μήτρογλου να είναι φυσικά σε πρώτο πλάνο, καθώς επέστρεψε δυναμικά μετά τον τραυματισμό του και πέτυχε το 3ο του γκολ στα δύο τελευταία ματς της Μπενφίκα.

Ο Απόστολος Γιάννου (διεθνής με την Αυστραλία) σκόραρε για 4η φορά στο πρωτάθλημα της Κίνας, ενώ πέντε Έλληνες σκόραραν στην Κύπρο, οι Πάγκαλος, Ταραλίδης, Σκοπελίτης, Παπουλής και Γιαννιώτας.

Επέστρεψε στα γκολ και ο Βαγγέλης Παυλίδης με την Μπόχουμ U19, ενώ ο Κώστας Λάμπρου δεν δέχτηκε γκολ για δεύτερη φορά φέτος.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα από την Μπέρνλι (2-0)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Ήταν βασικός στην ήττα από την Σέφιλντ Γουένστνεϊ, δεν κατάφερε να σκοράρει για 4η σερί αγωνιστική, στο 77' αντικαταστάθηκε από τον Μπέντνερ

Σέφιλντ Γουένστνεϊ - Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1

Μπέρνλι - Γουότφορντ 2-0

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Έπαιξε για λίγα δευτερόλεπτα στην εκτός έδρας νίκη επί της Νανσί (0-1)

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το ματς και ήταν αυτός που λύτρωσε την Μπενφίκα, ανοίγοντας το σκορ στο 69' με κεφαλιά. Νίκη 2-0 στην έδρα της Σάβες, 3 γκολ στα δύο τελευταία ματς ο "Μητρογκόλ"

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Για τρίτη σερί φορά βασικός, έπαιξε 68 λεπτά στην εντός έδρας ήττα από τη Νασιονάλ (0-3)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 7η αγωνιστική βασικός, για δεύτερη φορά φέτος δεν δέχτηκε γκολ, 0-0 στην έδρα της Νάιμεχεν

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Μπήκε στο 87ο λεπτό, αλλά σίγουρα δεν φταίει για την γκολάρα του Μπέικερ στο 92' (μείωσε η Φιτέσε για το τελικό 2-1)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Έμεινε στον πάγκο

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός και στο 7ο ματς της Άλκμααρ ΙΙ, έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα από την UNA (2-0)

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Νάιμεχεν - Βίλεμ 0-0

Τβέντε - Φιτέσε 2-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός με τον Φεντερίκο Φάσιο παρτενέρ στο κέντρο της για δεύτερη σερί φορά (έπαιξε 90 λεπτά). Η Τορίνο νίκησε 3-1, δεν έχει ευθύνη σε κανένα από τα τρία γκολ που δέχτηκε η ομάδα του

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός για 6η φορά στην 6η αγωνιστική, έχει ευθύνη στο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του από την Σασουόλο (1-0)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Για δεύτερη σερί φορά στην 11άδα, για πρώτη φορά έπαιξε σε όλο το ματς

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Για τρίτη σερί φορά βασικός, έπαιξε μάλιστα για δεύτερη φορά αριστερό μπακ. Αγωνίστηκε σε όλο το ματς και η Μπολόνια πήρε τον βαθμό από την Ίντερ στο Μιλάνο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Μπήκε στο 63' αντί του Γκασταλντέλο, έπαιξε στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Μαϊέτα, κράτησαν το 1-1 που είχε διαμορφωθεί στο Μιλάνο από το 37'

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη με 2-1 επί της Σαμπντόρια

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν έχει χάσει λεπτό στην φετινή Bundesliga μετά από 5 αγωνιστικές, αφού έπαιξε 90' λεπτά και στη νίκη με 1-0 επί της Ντάρμστατ

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ξανά βασικός με παρτενέρ τον Γκίντερ λόγω του τραυματισμού του Μπάρτρα. Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 3-1 επί της Φράιμπουργκ, δεν γινόταν να προλάβει τον Φίλιπ στο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του. Όπως ο Σταφυλίδης και αυτός δεν έχει χάσει λεπτό στην φετινή Bundesliga.

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Έπαιξε 71 λεπτά στη νίκη με 2-0 επί της Άουε

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Και αυτός βασικός μαζί με τον Διαμαντάκο, αγωνίστηκε μέχρι το 81'

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Έκανε την δεύτερη συμμετοχή του, ήταν στην 11άδα και αγωνίστηκε στο 1ο ημίχρονο στο 2-2 με τη Ντινάνο στην Δρέσδη

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έβαλε το 2ο φετινό του γκολ με την Μπόχουμ U19. Αγωνίστηκε 82 λεπτά στο 5-1 επί της Ροτ-Βάις Όμπερχαουζεν

Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ 3-1

Άουγκσμπουργκ - Ντάρμστατ 1-0

Βέλγιο

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Για δεύτερη σερί αγωνιστική στην βασική 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στην σπουδαία νίκη με 4-1 επί της Γκενκ. Καλή εμφάνιση, παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ όταν το σκορ ήταν 2-0, αλλά ο ίδιος πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα λίγο πριν την γραμμή

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Μετά τα 4 γκολ που πέτυχε μεσοβδόμαδα σε ματς κυπέλλου, ο Καρέλης έπαιξε 90 λεπτά με αντίπαλο τον Γούτα, αλλά μάλλον ο 22άχρονος στόπερ βγήκε νικητής! Η Γκενκ απλά κατάφερε να μειώσει στο 63' για το τελικό 4-1, με τον Καρέλη να μην έχει συμμετοχή στο γκολ. Ο ίδιος είχε μία καλή ευκαιρία όταν το σκορ ήταν 3-0

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Ήταν βασικός στις Βρυξέλλες και αντικαταστάθηκε στο 58'. Τότε δεν υπήρχε σκορ, η ομάδα του τελικά πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Άντερλεχτ

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Ήταν βασικός και έπαιξε 76 λεπτά. Όταν βγήκε η Μέχελεν ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1, τελικά έχασε 2-3 από την Ζούλτε Βάρεχεμ

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 της Λόκερεν με την Βάασλαντ-Μπέβερεν

Κόρτραϊκ - Γκενκ 4-1

Άντερλεχτ - Βέστερλο 1-2

Μέχελεν - Ζούλτε Βάρεχεμ 2-3

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Λόκερεν 1-1

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Η 9η αγωνιστική στην Αυστρία, η 9η συμμετοχή του Λυκογιάννη στην 11άδα. Έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Βόλφσμπεργκερ

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα από την Γκέτεμποργκ (2-0)

Ουγγαρία

Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Εκτός 18άδας

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και στην 7η αγωνιστική έπαιξε για 90 λεπτά, 1-1 η Χάμιλτον με την Σεντ Τζόνστοουν

Χάμιλτον - Σεντ Τζόνστοουν 1-1

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός 18άδας

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα από την Πίριν (1-0)

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ίντερ Τούρκου - Βάασα την Δευτέρα στις 18:30 (είναι στην 11άδα)

Ιαπωνία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Júbilo Iwata): Εκτός 18άδας λόγω τιμωρίας

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Ήταν βασικός, έπαιξε 83' λεπτά και στο 69' διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στη νίκη της ομάδας του επί της Henan Jianye. Είναι το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα (σε 13 συμμετοχές)

Guangzhou R&F - Henan Jianye 2-0

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Αγωνίστηκε από το 65ο λεπτό στο 1-1 με την Αλ-Ιτιχάντ

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε μέχρι το 70', η ομάδα του ισοφάρισε (1-1) στο 93' την Jacksonville Armada

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Ξανά βασικός, δέχτηκε δύο γκολ και η ομάδα του ηττήθηκε με 1-2 από την New York Red Bulls II

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos / USL): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί του Toronto FC II

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Δεν αγωνίστηκε

Κύπρος

Ο 31άχρονος επιθετικός, Κώστας Πάγκαλος, εξακολουθεί να είναι πρώτος σκόρερ στην Κύπρο (μαζί με τον Ματ Ντάρμπισιρ), καθώς πέτυχε και 5ο γκολ την 5η αγωνιστική, στην ήττα της ΑΕ Ζακακίου από τη Νέα Σαλαμίνα με 1-5.

Ο Πάγκαλος μάλιστα είχε ισοφαρίσει σε 1-1, απαντώντας σε γκολ του Γιάννη Σκοπελίτη. Βασικός ήταν και ο Σακελλαρίου για την ΑΕ Ζακακίου, βασικός ήταν και ο Τσαμπούρης για τη Νέα Σαλαμίνα του Στάικου Βεργέτη.

Η Ομόνοια με τους Παντελιάδη, Βύντρα και Κωνσταντινίδη στην 11άδα νίκησε 4-2 την Καρμιώτισσα, η οποία προηγήθηκε δύο φορές, την δεύτερη με γκολ του Γιάννη Ταραλίδη. Στην 11άδα των φιλοξενούμενων ήταν και ο Σάλιακας, στον πάγκο οι Βασίλης Παπαδόπουλος και Τσολακίδης.

Στο ντέρμπι της Λεμεσού, ο Απόλλων άνοιξε το σκορ με τον Φώτη Παπουλή, αλλά η ΑΕΛ, νίκησε 2-1, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο 77'. Ένα λεπτό νωρίτερα είχε περάσει στο ματς ο Γιώργος Γεωργιάδης.

Γκολ και ασίστ είχε ο Γιάννης Γιαννιώτας στο 3-0 του ΑΠΟΕΛ στην έδρα του Άρη, για τον βασικός ήταν Παντίδος και μπήκε στο 71' ο Μαρτσάκης. Βασικοί ήταν οι Μπαρμπούδης και Βλασόπουλος για την Αναγέννηση Δερύνειας στην ήττα από την Δόξα (0-1), ενώ στο 59' πέρασε στο ματς ο Νατσιόπουλος.

Άρης - ΑΠΟΕΛ 0-3 [Γιαννιώτας]

ΑΕΛ - Απόλλων 2-1 [Παπουλής]

Ομόνοια - Καρμιώτισσα 4-2 [Ταραλίδης]

ΑΕ Ζακακίου - Νέα Σαλαμίνα 1-5 [Πάγκαλος & Σκοπελίτης]