ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Μήτρογλου και οι "Βέλγοι"

Ο Μήτρογλου σκόραρε για 4η φορά στις 4 τελευταίες αγωνιστικές, ο Καρέλης έφτασε τα 11 γκολ φέτος, ενώ πρέπει να σκοράρει ο Κολοβός για να νικήσει η Μέχελεν (videos)

Ο Κώστας Μήτρογλου επέστρεψε στα γκολ και οδήγησε την Μπενφίκα στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπελενένσες στο mini ντέρμπι της Λισαβόνας, μετρώντας πλέον 4 γκολ στο πρωτάθλημα, όλα στις τελευταίες 4 αγωνιστικές.

Ο Νίκος Καρέλης λύτρωσε την Γκενκ στο 88', σκοράροντας για 3η σερί αγωνιστική, ενώ ο Δημήτρης Κολοβός πέτυχε το 2ο γκολ του στο Βέλγιο, η Μέχελεν νίκησε και η τελευταία της νίκη ήταν πριν 40 μέρες, όταν πάλι είχε σκοράρει ο Έλληνας μέσος.

Τρομερό γκολ πέτυχε ο Σάββας Τσαμπούρης στην Κύπρο, ο Φώτης Παπουλής πέτυχε το 5ο του τέρμα, ενώ ο Κώστας Πάγκαλος παραμένει πρώτος σκορερ, καθώς σκόραρε για 7η φορά!

Genk's Nikolaos Karelis celebrates after scoring during the Jupiler Pro League match between KRC Genk and Sint-Truiden, in Genk, Sunday 23 October 2016, on the twelfth day of the Belgian soccer championship. BELGA PHOTO YORICK JANSENS BELGA

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Στην 9η αγωνιστική η 9η παρουσία του στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Σουόνσι στην Ουαλία

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε εντός έδρας από την Κάρντιφ (1-2)

Σουόνσι - Γουότφορντ 0-0

Νότιγχαμ Φόρεστ - Κάρντιφ 1-2

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 90ό λεπτό στη νέα νίκη της Νις στο Μες (Μετς) με 4-2

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Για πρώτη φορά στην 11άδα μετά τον τραυματισμό του, έπαιξε 81' λεπτά στο 2-2 με την Θαμούδιο, αλλά δεν σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα, η οποία επικράτησε 1-0 στην έδρα της Μπελενένσες (αντικαταστάθηκε στο 75'). Έφτασε τα 4 γκολ στο πρωτάθλημα και τα έχει πετύχει στις 4 τελευταίες αγωνιστικές

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός 18άδας

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Βασικός στο 1-1 με την Σετούμπαλ, αντικαταστάθηκε στο 79'

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 10η αγωνιστική βασικός, στο 91' δέχτηκε γκολ που φέρει ευθύνη και η Βίλεμ ηττήθηκε στην έδρα της από την Ουτρέχτη (0-1)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Μπήκε στο 91', η Τσβόλε νίκησε 2-0 στην έδρα της Εξέλσιορ

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Μπήκε στο 90', η Τβέντε νίκησε 2-0 στην έδρα της Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η Άλκμααρ ΙΙ

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η Άλκμααρ ΙΙ

Βίλεμ - Ουτρέχτη 0-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και στο 9ο ματς της Serie A, η Ρόμα νίκησε εύκολα 4-1 την Παλέρμο και δέχτηκε την 2η κίτρινη κάρτα του φέτος

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός για 9η φορά στην 9η αγωνιστική, δέχτηκε γκολ από τον Ακουιλάνι, αλλά η Ουντινέζε νίκησε 3-1 την Πεσκάρα

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα μετά τον τραυματισμό του, έπαιξε σε όλο το ματς και στο πρώτο ημίχρονο έχασε τρομερή ευκαιρία με κοντινό πλασέ που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 και τελικά στο 86' ο Μάτρι ισοφάρισε σε 1-1 για την Σασουόλο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για 7η φορά βασικός, έπαιξε μέχρι το 62' στο εντυπωσιακό, Κάλιαρι - Φιορεντίνα 3-5

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά και η Μπάρι νίκησε 3-0 την Τραπάνι

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός για 8η φορά στην 8η αγωνιστική, αλλά για πρώτη φορά αντικαταστάθηκε (στο 85'). Η Άουγκσμπουργκ ηττήθηκε στο Φράιμπουργκ (2-1), είχε μία καλή ευκαιρία με μακρινό σουτ όταν το σκορ ήταν στο 1-0

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Έμεινε στον πάγκο

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Εκτός 18άδας

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Εκτός 18άδας

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός, έπαιξε 83 λεπτά και έκανε... κάτι σαν ασίστ για 1ο γκολ της Καρλσρούης στο 2-0 επί της Βίρτσμπουργκερ Κίκερς

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 83ο λεπτό

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 2-1

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Δεν ήταν βασικός, μπήκε στο ματς στο 78' και στο 88' άνοιξε το σκορ, χαρίζοντας στην Γκενκ τη νίκη επί της Σιντ-Τρούιντεν. Έφτασε τα 6 γκολ στο βελγικό πρωτάθλημα (11 σε όλες τις διοργανώσεις) και σκόραρε μάλιστα για 3η σερί αγωνιστική (4 γκολ σε αυτές τις 3 αγωνιστικές)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Την προηγούμενη εβδομάδα κέρδισε πέναλτι, τώρα σκόραρε με κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στη νίκη επί της Μουσκρόν. Ήταν βασικός και έπαιξε 87 λεπτά, ενώ αυτό ήταν το 2ο γκολ του στο Βέλγιο. Το πρώτο το είχε πετύχει πριν 40 μέρες και εκείνη ήταν η τελευταία νίκη της ομάδας του!

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Εκτός 18άδας

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Εκτός 18άδας

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Μπήκε στο 74' στο 0-0 με την Σαρλερουά

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Μπήκε στο ματς 2 λεπτά πριν τον Μανιά (72'), είχε μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Γκενκ - Σιντ-Τρούιντεν 1-0

Μέχελεν - Μουσκρόν 2-0

Βέστερλο - Σαρλερουά 0-0

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 12η φορά στην 12η αγωνιστική, για 11η φορά έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του δέχτηκε γκολ στο 95' και δε νίκησε τη Μάτερσμπουργκ (2-2)

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 72ο λεπτό, η ομάδα νίκησε 2-0 στην έδρα της Λωζάνης

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός 18άδας

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Βασικός για 5η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς (εντός έδρας ήττα με 0-2 από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας)

Μοντάνα - ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0-2

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έμεινε στον πάγκο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς (ήττα στην έδρα της Αλ-Νασρ με 0-1)

Ιαπωνία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Júbilo Iwata): Έμεινε στον πάγκο

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Ήταν βασικός και έπαιξε 71 λεπτά στην ήττα από την Beijing Guoan (3-1)

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Μπήκε στο 77ο λεπτό στη νίκη της Rayo OKC επί της Fort Lauderdale Strikers με 2-0

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Κύπρος

Ο Σάββας Τσαμπούρης πέτυχε γκολάρα με μακρινό σουτ και η Νέα Σαλαμίνα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ομόνοια. Ήταν το 30άχρονου μέσου στην Κύπρο, ενώ βασικός για την ομάδα του Βεργέτη ήταν και ο Σκοπελίτης, ενώ για το "τριφύλλι" ήταν στην 11άδα οι Βύντρα, Κωνσταντινίδης και Σοϊλέδης (πάγκο ο Παντελιάδης).

Ο Φώτης Παπουλής πέτυχε το 5ο του γκολ στο 4-0 του Απόλλωνα επί της Αναγέννησης Δερύνειας, έπαιξε 68 λεπτά, ενώ για τους φιλοξενούμενους στην 11άδα ήταν οι Μπαρμπούδης, Βλασόπουλος και Νατσιόπουλος.

Ο Ταραλίδης έπαιξε στο 2ο για την Καρμιώτισσα στη νίκη με 1-0 επί της Δόξας, ενώ στον πάγκο έμειναν οι Σάλιακας, Βασίλης Παπαδόπουλος και Τσολακίδης.

Ο Κώστας Πάγκαλος παραμένει πρώτος σκορερ στην Κύπρο, καθώς πέτυχε το 7ο γκολ στην ήττα με 2-5 από την ΑΕΚ, ενώ μαζί του στη 11άδα ήταν ο Σακελλαρίου.

Ο Θαλής Θεοδωρίδης είχε στην 11άδα του Άρη τους Γιαννακόπουλο, Παντίδος και Μαραγκουδάκη, ο Μαρτσάκης έμεινε στο πάγκο, όπως και ο Γιώργος Γεωργιάδης για την ΑΕΛ που πήρε την εκτός έδρας νίκη με 3-0.

Ο Γιαννιώτας ήταν βασικός για το ΑΠΟΕΛ στη νίκη με 2-0 επί του Εθνικού Άχνας το βράδυ της Δευτέρας.

Νέα Σαλαμίνα - Ομόνοια 1-1

ΑΕ Ζακακίου - ΑΕΚ Λάρνακας 2-5

Απόλλων - Αναγέννηση Δερύνειας 4-0