ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Γκέκας μπήκε ανάμεσα σε Καρέλη και Νίνη

Νίκος Καρέλης και Σωτήρης Νίνης ήταν πρωταγωνιστές στο Βέλγιο αυτήν την εβδομάδα, αλλά ο Φάνης Γκέκας επέστρεψε δυναμικά με δύο γκολ και... έκλεψε λίγη από την δόξα των "Βέλγων" (videos)

Η εβδομάδα που μας πέρασε ανήκε στους Νίκο Καρέλη και Σωτήρη Νίνη, όσον αφορά στους Έλληνες του εξωτερικού, καθώς εντυπωσιάζουν στο Βέλγιο.

Μεσοβδόμαδα η Σαρλερουά νίκησε 2-1 την Γκενκ, η οποία είχε προηγηθεί με γκολ του Καρέλη, αλλά ο Νίνης είχε ισοφαρίσει με το πρώτο του φετινό τέρμα.

Το Σάββατο ο μέσος της Σαρλερουά σκόραρε ξανά, αλλά έκανε και ασίστ στο 2-2 με την Σιντ-Τρούιντεν (εκτός έδρας), ενώ μπορεί αυτός να βρήκε δίχτυα για 2η σερί αγωνιστική, ο Καρέλης όμως το έκανε για 5η σερί αγωνιστική! Έχει μάλιστα 6 γκολ σε αυτά τα 5 ματς και έφτασε τα 8 τέρματα στο πρωτάθλημα και τα 13 σε όλες τις διοργανώσεις.

Λίγη από την δόξα των "Βέλγων" έκλεψε ο Φάνης Γκέκας, καθώς μετά από δύο μήνες επέστρεψε στα γκολ, πετυχαίνοντας μάλιστα δύο, οδηγώντας την Σιόν σε εύκολη επικράτηση επί της Λουγκάνο (5-1).

Πάντως, το βράδυ της Δευτέρας σκόραρε και 4ος Έλληνας του εξωτερικού, ο Τάσος Καραμάνος που έφτασε τα 4 γκολ με την Φεϊρένσε στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Στην 10η αγωνιστική η 10η παρουσία του στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 1-0 επί της Χαλ

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Ήταν βασικό και αγωνίστηκε 58 λεπτά στην εκτός έδρας από την Ρέντινγκ (2-0)

Γουότφορντ - Χαλ 1-0

Ρέντινγκ - Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Έμεινε στον πάγκο

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Ήταν βασικός και έπαιξε 76 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Μπιλμπάο ΙΙ

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 76', η Μπενφίκα νίκησε 3-0 την Πάσος Φερέιρα

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Επέστρεψε στην δράση μετά τον τραυματισμό του, μπήκε στο 82ο λεπτό αντί του Φέισα

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Με εξαιρετική κεφαλιά σκόραρε για 4η φορά στο 1-1 της ομάδας του στην έδρα της Σάβες. Αντικαταστάθηκε στο 94ο λεπτό, ενώ έπιασε στον πίνακα των σκόρερς τον Μήτρογλου (4)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 11η αγωνιστική βασικός, δέχτηκε γκολ από τον Μαχί, αλλά η Βίλεμ πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Χρόνινχεν

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έμεινε στον πάγκο

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Βίλεμ - Χρόνινχεν 2-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και στο 10ο ματς της Serie A (Έμπολι - Ρόμα 0-0), αλλά έσπασε την μύτη του και ίσως δεν συνεχιστεί το σερί

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Και στην 10η αγωνιστική ήταν βασικός, δέχτηκε δύο γκολ, όπως και ο Τζο Χαρτ (2-2 με Τορίνο)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για 7η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη της Κάλιαρι με 2-1 επί της Παλέρμο

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Μακρής (Πίζα / Serie B): Εκτός αποστολής

Έμπολι - Ρόμα 0-0

Ουντινέζε - Τορίνο 2-2

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός για 9η φορά στην 9η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα από την Μπάγερν (1-3)

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Έμεινε στον πάγκο

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Επέστρεψε στην 11άδα και φυσικά αγωνίστηκε σε όλο το ντέρμπι με την Σάλκε, χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα (0-0)

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Έμεινε στον πάγκο

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 56' (εντός έδρας ήττα 1-3 από την Στουτγκάρδη)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Δεν βρέθηκαν με τον Μαυρία στον αγωνιστικό χώρο, καθώς μπήκε στο λεπτό που βγήκε ο συμπατριώτης του (56')

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Επέστρεψε στην 11άδα και για πρώτη φορά έπαιξε σε όλο το ματς (ήττα στο Ανόβερο / 1-3)

Ντόρτμουντ - Σάλκε 0-0

Άουγκσμπουργκ - Μπάγερν 1-3

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 2-1 της Γκενκ επί της Βέστερλο. Έφτασε τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα και τα 13 φέτος σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ έχει σκοράρει και στις 5 τελευταίες αγωνιστικές (6 γκολ). Έπαιξε μέχρι το 66'

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Έμεινε στον πάγκο

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Μεσοβδόμαδα είχε πετύχει το 1ο του φετινό ισοφαρίζοντας λίγο λεπτά μετά το γκολ του Καρέλη, και το Σάββατο ήταν ο λόγος που η Σαρλερουά πήρε βαθμό στο Σιντ-Τρούιντεν (2-2). Σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική, ενώ έκανε την ασίστ στο δεύτερο γκολ! Έπαιξε μέχρι το 72'

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Ήταν βασικός και έπαιξε 79' λεπτά στη νίκη της ομάδας του επί της Γάνδης (2-0)

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το ματς, η Λόκερεν πήρε βαθμό στην έδρα της Όιπεν (2-2)

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 13η φορά στην 13η αγωνιστική, για 12η φορά έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε στην Βιέννη από την Αούστρια (2-0)

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μετά από δύο μήνες βρήκε δίχτυα και μάλιστα δύο φορές! Έκανε το 1-0 στο 1ο λεπτό και το 3-0 στο 38ο, στη νίκη της Σιόν με 5-1 επί της Λουγκάνο. Αγωνίστηκε μέχρι το 63', ενώ έφτασε τα 3 γκολ στο ελβετικό πρωτάθλημα, ψηφίστηκε κορυφαίος του αγώνα και μάλιστα ήταν στην καλύτερη 11άδα της 13ης αγωνιστικής

Σιόν - Λουγκάνο 5-1

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 58' στη νίκη της ομάδας του με 1-0 επί της Όσιεκ

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Εκτός 18άδας

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Έρεμπρο - Έστερσουντς την Δευτέρα στις 20:00

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έπαιξε στο όλο το ματς, η ομάδα του νίκησε 2-0 την TPS και κέρδισε την παραμονή της στην Α' κατηγορία

Ουγγαρία

Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Εκτός 18άδας

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός 18άδας

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Βασικός για 6η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς, στην ήττα από την Μπερόε (2-1)

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Ξανά βασικός, δεν έχει χάσει λεπτό φέτος, η ομάδα του ηττήθηκε εντός έδρας από τη Νταντί (0-1)

Χάμιλτον - Νταντί 0-1

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Για 6η φορά βασικός, 7η συμμετοχή του στην 7η αγωνιστική, έπαιξε μέχρι το 68' στη νίκη της ομάδας του με 4-1 επί της Αλ-Χαλέζ

Ιαπωνία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Júbilo Iwata): Έμεινε στον πάγκο

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Εκτός αποστολής

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Μπήκε στο 78ο λεπτό στη νίκη της Rayo OKC επί της Indy Eleven με 2-1

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Κύπρος

Βύντρα, Κωνσταντινίδης και Σοϊλέδης στην 11άδα της Ομόνοιας (πάγκο ο Παντελιάδης), Γιαννακόπουλος, Παντίδος και Μαραγκουδάκης στην 11άδα του Άρη, με το "τριφύλλι" να επικρατεί με 3-1.

Η Καρμιώτισσα ηττήθηκε στην έδρα του Εθνικού με τον Ταραλίδη να παίζει 90 λεπτά, τον Σάλιακα να μπαίνει στο 46' και τον Βασίλη Παπαδόπουλο να μείνει στον πάγκο.

Ούτε λεπτό δεν έπαιξε ο Γιαννώτας στο ντέρμπι κορυφής (ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 1-1), ενώ ο Παπουλής ήταν βασικός και αγωνίστηκε μέχρι το 72' στη νίκη του Απόλλωνα στην έδρα της Δόξας (0-1).

Ο Στάικος Βεργέτης είχε στην 11άδα της Νέας Σαλαμίνας τους Σκοπελίτη και Τσαμπούρη στην εκτός έδρας νίκη επί του Ερμή (1-2), ενώ οι Σακελλαρίου και Πάγκαλος ήταν στη 11άδα τη ΑΕ Ζακακίου, η οποία πήρε βαθμό στο 93' στην έδρα της ΑΕΛ (1-1), για την οποία μπήκε στο 85' ο Γιώργος Γεωργιάδης.

Ομόνοια - Άρης 3-1

ΑΕΛ - ΑΕ Ζακακίου 1-1

Δόξα - Απόλλων 0-1

Ερμής - Νέα Σαλαμίνα 1-2

Εθνικός - Καρμιώτισσα 4-2