ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Γκέκας και ο Μήτρογλου κράτησαν την ελληνική σημαία

Οι Γκέκας και Μήτρογλου ήταν οι Έλληνες του εξωτερικού που σκόραραν αυτό το τριήμερο. Ντεμπούτο για Χρήστο Δώνη δίπλα στον αδελφό του, 11άδα ο Γιάννου, επιστροφή για Σωκράτη και Κυριάκο (videos)

Ο μοναδικός Έλληνας του εξωτερικού (εκτός Κύπρου) που σκόραρε αυτό το Σαββατοκύριακο ήταν ο Φάνης Γκέκας, τέρμα που θα έδινε ίσως σπουδαία νίκη στην Σιόν στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις αν δεν έκανε μεγάλο λάθος ο διαιτητής.

Την Δευτέρα το βράδυ σκόραρε και ο Κώστας Μήτρογλου στη νίκη της Μπενφίκα, φτάνοντας τα 15 γκολ στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Για πρώτη φορά έπαιξαν 3 Έλληνες στην Ελβετία, καθώς ντεμπούτο έκανε ο Χρήστος Δώνης που ήταν στην 11άδα της Λουγκάνο μαζί με τον αδελφό του, Τάσο.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος και Κυριάκος Παπαδόπουλος επέστρεψαν για Ντόρτμουντ και Λεβερκούζεν, αντίστοιχα, ενώ για πρώτη φορά βασικός ήταν ο Απόστολος Γιάννου στην Κίνα.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το ματς και στο 87' πέτυχε το 4ο γκολ της ομάδας του (4-1 επί της Τοντέλα), φτάνοντας τα 15 τέρματα στο πρωτάθλημα

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν ήταν στην 11άδα, αλλά μπήκε στο ματς στο 70' αντί του Λιούμπομιρ Φέισα

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής, η Γουότφορντ απέκλεισε την Άρσεναλ στα προημιτελικά του FA Cup

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Η 35η εμφάνιση σε ισάριθμες αγωνιστικές, δέχτηκε δύο γκολ και η ομάδα ηττήθηκε στην έδρα της Τσάρλτον

Τσάρλτον - Μίντλεσμπρο 2-0

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Οβιέδο, αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Εκτός αποστολής

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Άλλη μία καλή εμφάνιση, έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη με 2-1 στην έδρα της Ουντινέζε, βέβαια έχει ευθύνη στο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του στο 85'

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δέχτηκε δύο γκολ από την Ρόμα (1-2), με την ευθύνη να βαραίνει τους αμυντικούς του. Δεν έχει χάσει λεπτό σε 29 αγωνιστικές

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Έμεινε στον πάγκο, ακόμη δεν έχει κάνει ντεμπούτο, προφανώς δεν είναι στα πλάνα του Πάουλο Σόουζα

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Όπως και ο Κονέ, έτσι και ο Μόρας δεν αγωνίστηκε στο Φιορεντίνα - Βερόνα, αλλά αυτός είναι τραυματίας

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Μπήκε στο 78' αντί του Ντοντό, 4 λεπτά αργότερα η Έμπολι ισοφάρισε (1-1)

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Η Τορίνο προηγήθηκε 2-0, η Τζένοα έκανε ανατροπή (3-2 στο 66') και ο Ταχτσίδης μπήκε στο ματς στο 76' αντί του Τζεμαϊλί για να ενισχύσει αμυντικά το κέντρο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο στην ήττα από την Ίντερ στο Μιλάνο

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Επέστρεψε στην 11άδα έχοντας ξεπεράσει τον τραυματισμό του, έπαιξε σε όλο το ματς με τον Χούμελς παρτενέρ, η Ντόρτμουντ νίκησε 2-0 τη Μάιντς

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Και αυτός ξεπέρασε τον τραυματισμό του, επέστρεψε στην 11άδα, αλλά αγωνίστηκε στο κέντρο. Έπαιξε σε όλο το ματς και η Μπάγερ νίκησε με 1-0 το Αμβούργο

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός στην αναμέτρηση με την Ντάρμστατ (2-2), αντικαταστάθηκε στο 54'

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε 68 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα από την Σαντχάουζεν (1-0)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς, όμως δεν σκόραρε (0-0 με Χάιντενχαϊμ)

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Δεν κατάφερε να σκοράρει για 5η σερί αγωνιστική ο 17άχρονος επιθετικός, η Μπόχουμ U19 έμεινε στο 0-0 με την Ντούισμπουργκ

Ντόρτμουντ - Μάιντς 2-0

Λεβερκούζεν - Αμβούργο 1-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Η 27η εμφάνιση σε 27 αγωνιστικές, στο 70ό λεπτό ο Βίνσεντ Γιάνσεν τον νίκησε με πέναλτι, ανοίγοντας το σκορ για την Άλκμααρ, πέτυχε άλλο ένα γκολ στο 76' (0-2)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έμεινε στον πάγκο

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Έπειτα από 6 σερί αγωνιστικές στην 11άδα, δεν αγωνίστηκε λεπτό στη νίκη με 4-1 επί της Οστάνδης
(έμεινε στον πάγκο)

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Έπαιξε σε όλο το ματς, ήταν από τους καλύτερους της Σταντάρ, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στο 11' και γνώρισε βαριά ήττα στην έδρα της Μέχελεν (4-0)

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Για τέταρτη φορά βασικός μετά την επιστροφή του στην Λόκερεν, έπαιξε σε όλο το ματς με την Σιντ-Τρούιντεν (1-1)

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Πέμπτη σερί αγωνιστική στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά, δεν σκόραρε και η ομάδα του έχασε από την Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Για 18η φορά στην 11άδα της Ραπίντ Βιέννης, έπαιξε για 16η φορά σε όλο το 90άλεπτο και η ομάδα του ηττήθηκε με 0-4 στην έδρα της από την Αντμίρα Βάκεν

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Στην 11άδα για 11η φορά, έπαιξε 90 λεπτά, η Στουρμ αναδείχθηκε ισόπαλη με την Αούστρια Βιέννης (1-1)

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς, η 7η του συμμετοχή στην 11άδα σε 7 αγωνιστικές

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Στο 26 ο Γκέκας έδωσε για 2η φορά προβάδισμα στην Σιόν, αλλά η Γιουνγκ Μπόις απάντησε ξανά με πέναλτι του Γκιγιόμ Οαρό και τελικά έκανε την ανατροπή (3-2). Τρίτο γκολ ο Έλληνας επιθετικός στο πρωτάθλημα και 5ο συνολικά με τη νέα του ομάδα (έπαιξε μέχρι το 72'). Θα ήταν ίσως και νικητήριο αν ο διαιτητής δεν είχε δώσει ανύπαρκτο πέναλτι στο 72' (και αποβολή τερματοφύλακα)

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Βασικός στην ήττα από την Λουκέρνη (2-1), αγωνίστηκε σε όλο το ματς

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ντεμπούτο για τον Χρήστο Δώνη, ήταν στην 11άδα μαζί με τον αδελφό του, έπαιξε μέχρι το 58'

Γιουνγκς Μπόις - Σιόν 3-2

Λουκέρνη - Λουγκάνο 2-1

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Τρίτη συμμετοχή με τη νέα του ομάδα, έπαιξε ξανά 90 λεπτά στο 0-0 με την Ζλάτε Μοράβτσε

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν): Μπήκε στο 63ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 1-3 από την Τρέντσιν

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν): Έμεινε εκτός 18άδας

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερστουντς): Το πρωτάθλημα στην Σουηδία ξεκινά 2 Απριλίου

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Βασικός για πρώτη φορά, έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του νίκησε 1-0 στην έδρα της Tianjin Teda

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν ξανά στην 11άδα στη νίκη με 2-0 επί της Αλ-Κουαντισίγια, αντικαταστάθηκε στο 70ό λεπτό

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Έμεινε στον πάγκο

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής με πέναλτι σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική (έφτασε τα 6 γκολ) και ο Απόλλων νίκησε με 2-1 τη Νέα Σαλαμίνα, για την οποία έπαιξε επίσης σε όλο το ματς ο Σκοπελίτης.

Σε όλο το ματς έπαιξε και ο Γιαννιώτας για το ΑΠΟΕΛ που νίκησε 2-1 την Ομόνοια (πάγκο ο Καντούτσης), ενώ στην ήττα της Ανόρθωσης από την ΑΕΚ (0-1) έπαιξε από το 76' ο Κουλούρης και έμεινε στον πάγκο ο Τζανακάκης.

Ξανά δίδυμο στην επίθεση του Άρη οι Μαραγκουδάκης και Ράνος, οι οποίοι δεν σκόραραν με την Πάφο (0-0), με τον πρώτο να παίζει σε όλο το ματς, ενώ τον δεύτερο μέχρι το 63'.

Ο Παναγόπουλος δεν δέχτηκε γκολ και ο Ερμής νίκησε με 1-0 στην έδρα του Εθνικού, με τον Βασιλόγιαννη επίσης να είναι στην 11άδα και παίζει μέχρι το 74'.

Απόλλων - Νέα Σαλαμίνα 2-1

ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 2-1