ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο "εφιάλτης" του Σωκράτη και το ζογκλερικό του Τσιμίκα

Ο Παπασταθόπουλος έβλεπε την Μπάγερν να βάζει γκολ στο Μόναχο, ενώ ο Τσιμίκας σκόραρε ξανά και μάλιστα με ζογκλερικό τρόπο. Μοιραίοι οι Χολέμπας, Παπαγιαννόπουλος και Ταραλίδης, γκολ ο Κατίδης (videos)

Όπως πριν τη διακοπή για τα διεθνή φιλικά, έτσι και μετά από αυτή, ο Κώστας Τσιμίκας είναι ο πρωταγωνιστής όσον αφορά στις επιδόσεις των Ελλήνων του εξωτερικού.

Ο νεαρός αριστερός μπακ της Βίλεμ σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Ήταν... ζογκλερικό το γκολ, "κρεμώντας" τον τερματοφύλακα με γυριστό σουτ στην κίνηση, αλλά ο ίδιος παραδέχετηκε πως ήταν και τυχερό (πήγαινε δηλαδή για σέντρα).

Γκολ πέτυχε και ο Κατίδης στην Τσεχία, ενώ ο Χολέμπας είχε ασίστ, αλλά έκανε και ένα πέναλτι με ανόητο χέρι, πέναλτι που δεν κατάφερε να αποκρούσει ο Καρνέζης.

Μοιραίος ήταν και ο Παπαγιαννόπουλος στην πρεμιέρα του σουηδικού πρωταθλήματος, όπως και ο Ταραλίδης που πέτυχε αυτογκόλ (στον Αραμπατζή) στην Κύπρο .

Ο Φυτανίδης έκανε πέναλτι για την ομάδα του Σανμαρτεάν που δεν κόστισε στην δική του (Γκαζ Μετάν Μέντιας), ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έζησε τον εφιάλτη στο Μόναχο, καθώς αυτός και οι συμπαίκτες του έβλεπαν την Μπάγερν να τους βάζει γκολ, χωρίς να μπορούν να αντιδράσουν! 6-0 νίκησαν οι Βαυαροί, με το 5-0 να είναι το σκορ στο ημίχρονο.

Bayern's Robert Lewandowski, left, and Dortmund's Sokratis challenge for the ball during the German Bundesliga soccer match between FC Bayern Munich and Borussia Dortmund in Munich, Germany, Saturday, March 31, 2018. (AP Photo/Matthias Schrader) AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής, αναμένεται να παίξει τη Μεγάλη Παρασκευή κόντρα στη Λίβερπουλ για το πρωτάθλημα U23

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Εκτός αποστολής

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Για 10ο σερί ματς στην 11άδα (9ο σερί στο πρωτάθλημα), έκανε καλή εμφάνιση και φυσικά δεν φταίει σε κάνενα γκολ που δέχτηκε, στο 2-2 με την Μπόρνμουθ

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός για 21η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς και είχε μία πολύ καλή στιγμή και μία πολύ κακή. Έκανε την ασίστ με εκτέλεση κόρνερ για το 1-0, αλλά έκανε χέρι στην περιοχή χωρίς λόγο και ήρθε το 1-1 με πέναλτι

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Κοστέλ Παντιλιμόν)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς (ήττα στο Μίλγουολ με 0-2)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουότφορντ - Μπόρνμουθ 2-2

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός με παρτενέρ στην άμυνα τον Ακάντζι και έζησαν τον εφιάλτη στο Μόναχο, με όλους τους παίκτες της Μπορούσια να έχουν κανει κακή εμφάνιση

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε δεξί μπακ και αντικαταστάθηκε στο 77' (0-0 με Άουγκσμπουργκ)

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Εκτός 18άδας

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Μπάγερν - Ντόρτμουντ 6-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξει σε όλο ματς της Μπολόνια, δεν έχει την ευθύνη για το γκολ του Πουλγκάρ (1-1)

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Είχαμε ελληνικό εμφύλιο στην Μπολόνια, καθώς αυτός ήταν βασικός, έπαιξε 77 λεπτά, ενώ από δική του σέντρα έρχεται το γκολ της ομάδας του (φάση διαρκείας)

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Μπρέσια / Serie B): Εκτός αποστολής

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Μπολόνια - Ρόμα 1-1

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Λόγω δύο αναγκαστικών αλλαγών δεν αγωνίστηκε στο Ντιζόν. Έκανε ζέσταμα, αλλά τραυματίστηκε ο Ραμί και ο Ρούντι Γκαρθία έβαλε αμυντικό στην 3η του αλλαγή, έτσι επέστρεψε στο πάγκο ο "Μητρογκόλ"

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Μπήκε στο 89ο λεπτό στη νίκη με 1-0 επί της Βαλανσιέν

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός για 18η φορά, έπαιξε 90 λεπτά, ενώ ήταν αυτός που μάρκαρε τον Ροντρίγκο στη φάση του γκολ (νίκησε 1-0 η Βαλένθια). Ο Ισπανός είχε λίγα μέτρα, σούταρε άμεσα και σκόραρε

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο

Λεγανές - Βαλένθια 0-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός για 21η φορά, έχει παρτενέρ τον Φλάαρ στην άμυνα, η Άλκμααρ δεν δέχτηκε γκολ και νίκησε 3-0 στη Χάγη την Ντεν Χάαχ

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 27η φορά βασικός (28η συμμετοχή), έπαιξε σε όλο το ματς και ήταν ξανά πρωταγωνιστής! Η Βίλεμ νίκησε 3-2 την Ουτρέχτη, αν και έχανε με 0-2, ενώ ο Έλληνας μπακ ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 2-2. Σκόραρε για δευτερη σερί αγωνιστική (έχει και 3 γκολ στο κύπελλο), ενώ το γκολ του ήταν φανταστικό! Έκανε το "ένα-δύο" με τον Λίφτινκ και έπιασε ένα τρομερό γυριστό σουτ, με το οποίο "κρέμασε" τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Πήγαινε πάντως για σέντρα, με τον ίδιο να δηλώνει: "Ίσως να ήταν ένα τυχερό γκολ". Και τα τρία γκολ της Βίλεμ ήταν... γκολάρες, με τον Χάγε που πέτυχε το πρώτο με τρομερή εκτέλεση φάουλ να δηλώνει με χιούμορ: "Κώστα, σε ευχαριστώ! Πέτυχα ωραίο γκολ και μετά από λίγο πας εσύ και βάζεις ένα ακόμη πιο ωραίο"!

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' τη Μαρίτιμο (4-1)

Μαρίτιμο - Φεϊρένσε 4-1

Βέλγιο

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στη Λιέγη, έπαιξε σε όλο το ματς στην ήττα απ' τη Σταντάρ (1-0)

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Υποβιβάστηκε η Μέχελεν στην κανονική περίοδο (τέλος η σεζόν δηλαδή)

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' τη Λόκερεν (1-0)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Λιρς (0-3)

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Σταντάρ Λιέγης - Σαρλερουά 1-0

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός για 23η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς και έκανε καλή εμφάνιση στην ήττα απ' την Μπεσίκτας (1-0)

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Μπήκε στο 46ο λεπτό

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για 16η φορά στην 11άδα στο ματς με την Άντανασπορ, έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα γνώρισε την ήττα (2-1)

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, στη νίκη επί της Ερζούρουμσπορ (2-1)

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς στο εντυπωσιακό 8-1 επί της Μανίσασπορ

Μπεσίκτας - Αλάνιασπορ 1-0

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 20ή φορά στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με τη Ριέκα

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Εκτός 18άδας

Χάιντουκ Σπλιτ - Ριέκα 1-1

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς στην ήττα απ' την Κιλμάρνοκ

Κιλμάρνοκ - Χάμιλτον 2-0

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για 19η φορά στην 11άδα, κράτησε το "μηδέν" κόντρα στην Βιτόσα Μπίστριτσα και αυτή είναι η 6η φορα φέτος που δεν δέχεται γκολ ο 19άχρονος τερματοφύλακας (5 στο πρωτάθλημα και μία στο κύπελλο)

Σλάβια Σόφιας - Βίτοσα Μπίστριτσα 0-0

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην έδρας ήττα απ' τη Γιουβέντους Βουκουρεστίου

Σωκράτης Φυτανίδης (Γκαζ Μετάν Μέντιας): Ξανά βασικός, έπαιξε και αυτός 90 λεπτά στην εκτός έδρα νίκη με 2-1 επί της Βολουντάρι, για την οποία έπαιξε ως αλλαγή ο 38άχρονος, Λουτσιάν Σανμαρτεάν. Ο Καρυπίδης ήταν αυτός που έκανε το πέναλτι με το οποίο μείωσαν στο 87' οι γηπεδούχοι

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Έπαιξε 90 λεπτά και πέτυχεο γκολ της ομάδας του στο 1-1 με την Βλάσιμ

Θωμάς Βασιλείου (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Και αυτός βασικός και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η Έστερσουντ ηττήθηκε 0-1 στην έδρα της απ' τη Γιουργκόρντε (γνωστή και ως Τζουργκάρντεν) και ο Παπαγιαννόπουλος ήταν ο μοιραίος, καθώς με κεφαλιά προς τα πίσω σε κόρνερ κάνει... ασίστ στον Ντάνιελσον για να σκοράρει από κοντά

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Φρέι / Superettan): Έμεινε στον πάγκο, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος (2-2 με Νόρμπι)

Έστερσουντ - Γιουργκόρντε 0-1

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός 18άδας

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν βασικός και πέτυχε με πέναλτι το γκολ της ομάδας του στο 1-1 με την Χόνβεντ. Αυτό ήταν το 5ο του τέρμα στο πρωτάθλημα, ενώ έχει και δύο στο κύπελλο

Λευκορωσία

Γιάννης Κάργας (Ντινάμο Μπρεστ): Βασικός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με τη Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 83' στην εκτός έδρας ήττα απ' την Αλ-Φαϊσαλί (1-0)

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (North Carolina / USL): Βασικός και στην 3η αγωνιστική, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα των Richmond Kickers (2-1). Δέχτηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο στο 77' και το δεύτερο γκολ στο 83', με κοντινό πλασέ (δεν γινόταν να αντιδράσει)

Richmond Kickers - North Carolina 2-1

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Τραυματίας

Κύπρος

Βασικός ο Λουκάς Βύντρα στην ιστορική ήττα της Ομόνοιας απ' την Ανόρθωση, με το "τριφύλλι" να φτάνει για πρώτη φορά τις 6 σερί ήττες, ενώ δεν έπαιξε ο Βούρος στη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΛ.

Ο Παπουλής έπαιξε 65 λεπτά στην ήττα του Απόλλωνα απ' την ΑΕΚ, με τον Ζιαμπάρη βασικό ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την Πάφο, ενώ τρεις Έλληνες έπαιξαν στη νίκη της Νέας Σαλαμίνας επί του Ερμή με 2-0. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος για τους γηπεδούχους και οι Αραμπατζής, Ταραλίδης για τους φιλοξενούμενους, μόνο που το σκορ άνοιξε με τον Ταραλίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή (αυτογκόλ δηλαδή)!

Ομόνοια - Ανόρθωση 1-2

Ολυμπιακός - Πάφος 3-0

Νέα Σαλαμίνα - Ερμής 2-0

photos: Willem II twitter / AP Photo/Matthias Schrader