ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ντεμπούτο Ταμπάκη στο MLS, ήττα με ανατροπή στο 96'!

Ο Αλέξανδρος Ταμπάκης αγωνίστηκε για 28 λεπτά και η Atlanta United ηττήθηκε 3-2 από την Minnesota United με γκολ στο 90' και στο 96'. Ήταν το ντεμπούτο του Έλληνα γκολκίπερ στο MLS. (VIDEO)

Κάπως αλλιώς θα φανταζόταν το ντεμπούτο του στο αμερικάνικο πρωτάθλημα ο Αλέξανδρος Ταμπάκης. Ο 25χρονος τερματοφύλακας μπήκε στο ματς της Atlanta United με αντίπαλο την Minnesota United αντί του Κάιλ Ρέινις, ο οποίος αποβλήθηκε και έπαιξε για 28 λεπτά.

Δυστυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του, η πρώτη του εμφάνιση όχι απλά δεν συνδυάστηκε με νίκη, αλλά η Ατλάντα ηττήθηκε με δυο γκολ στο φινάλε του αγώνα με 3-2. Συγκεκριμένα, η Μινεσότα ισοφάρισε στο 90' με τον Κριστιάν Ραμίρεζ και πήρε τη νίκη στο 96' με τον Κέβιν Μολίνο.

Το σκορ είχε ανοίξει ο Αμπού Ντανλάντι στο 48', με την ομάδα του Ταμπάκη να ισοφαρίζει στο 67' με τον Έκτορ Βιγιάλμπα και να φέρνει τούμπα το ματς πέντε λεπτά μετά με τον Τζούλιαν Γκρέσελ. Εντέλει, η αντίπαλός της άφησε το καλύτερο για το τέλος και έκανε επική ανατροπή.