ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Άμυνα το ΣΚ, γκολ την Δευτέρα

Κανένας Έλληνας του εξωτερικού δεν σκόραρε το ΣΚ, πέτυχαν γκολ όμως το βράδυ της Δευτέρας οι Βλαχοδήμος και Κατσικάς (videos)

Οι Γιάννης Φετφατζίδης και Ανδρέας Βασιλόγιαννης είχαν από μία ασίστ, σε ένα Σαββατοκύριακο χωρίς γκολ απ' τους Έλληνες του εξωτερικού, όμως τα τέρματα ήρθαν την Δευτέρα απ' τους Βλαχοδήμο και Κατσικά.

Μήτρογλου και Μανωλάς έμειναν στον πάγκο, αλλά ο Γιώργος Σηφάκης έκανε το ντεμπούτο του στην Τουρκία και μάλιστα δεν δέχτηκε γκολ.

Με νέα καλή εμφάνιση του Κυριάκου Παπαδόπουλου δεν δέχτηκε γκολ το Αμβούργο, ενώ το "μηδέν" κράτησε και η Άλκμααρ, για 4η σερί αγωνιστική μάλιστα, με τον Παντελή Χατζηδιάκο στην άμυνα.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Για δεύτερη σερί αγωνιστική δεν ήταν βασικός και για πρώτη φορά (αφού επέστρεψε στη δράση από τραυματισμό) δεν αγωνίστηκε καθόλου (3-0 η Μαρσέιγ τη Σεντ-Ετιέν)

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Έστω και Δευτέρα βράδυ, ήρθε το ελληνικό γκολ στο εξωτερικό. Ο Βλαχοδήμος στο 91' διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στη νίκη επί της Κλερμόν. Είχε μπει στο ματς στο 71', αυτό ήταν το 4ο τέρμα του στο πρωτάθλημα

Το γκολ του Βλαχοδήμου

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα απ' τη Βέρντερ (1-2), η οποία έφερε την απόλυση του Πέτερ Μπος. Δεν έκανε καλή εμφάνιση ο Έλληνας στόπερ, αλλά δεν ήταν και ο χειρότερος παίκτης

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Στουτγκάρδης (0-2), αλλά έπαιξε αντιμετωπίζοντας πρόβλημα τραυματισμού και αντικαταστάθηκε στο 46'

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Ήταν ο καλύτερος μεσοεπιθετικά για την Στουτγκάρδη, ταλαιπώρησε λίγο τον Ρέτσο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έπαιξε σε όλο το ματς

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Νέα καλή εμφάνιση για τον αρχηγό του Αμβούργου, ήταν απ' τους καλύτερους της ομάδας του, η οποία δεν δέχτηκε γκολ (0-0 με Βόλφσμπουργκ)

Μάριος Οικονόμου (ΣΠΑΛ): Έμεινε στον πάγκο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Επέστρεψε από τιμωρία και ήταν βασικός στο Μιλάνο, όπου η Μπολόνια ηττήθηκε απ' τη Μίλαν (2-1). Έκανε καλή εμφάνιση και έπαιξε σε όλο το ματς

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 14η φορά στην 11άδα και φυσικά έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Μπρέντα

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Για όγδοη σερί φορά βασικός ο 20άχρονος στόπερ, πήρε όγδοη σερί νίκη η Άλκμααρ και μάλιστα για 4η σερί αγωνιστική η AZ κράτησε το "μηδέν" (5-0 τη Χεράκλες)

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Αποβλήθηκε στο 39' ο Ζέεχελααρ και ο Χολέμπας μπήκε στο ματς στο 44' αντί του Ρομπέρτο Περέιρα. Ένα λεπτό αργότερα ο Άρφιλντ πέτυχε το μοναδικό γκολ του ματς (νίκη με 1-0 η Μπέρνλι)

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Εουρέλιο Γκόμες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 63' στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Μπόλτον

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Μπέρνλι - Γουότφορντ 1-0

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 70ό λεπτό αντί του Φέισα στη νίκη με 3-1 επί της Εστορίλ

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Εκτός 18άδας

Μπενφίκα - Εστορίλ 3-1

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Έπαιξε ξανά για 90 λεπτά στο 1-1 με την Όιπεν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Αγωνίστηκε ξανά ως αλλαγή, μπήκε στο 55' στην εκτός έδρας νίκη επί της Οστάνδης (0-1)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 18η φορά βασικός στην 18η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στην σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες (δεν έχει χάσει λεπτό φέτος)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός για 8η σερί αγωνιστική και έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με τη Ζούλτε Βάρεχεμ

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Την προηγούμενη εβδομάδα είχε επιστρέψει στην 11άδα με γκολ και διατήρησε την θέση του στο αρχικό σχήμα, παίζοντας 90 λεπτά

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Και ο τρίτος Έλληνας της Σιντ-Τρούιντεν ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Άντερλεχτ - Σαρλερουά 1-3

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Επέστρεψε από τιμωρία, ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' την Οσμάνλισπορ. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-0 με 3 πέναλτι! Το 3ο το έκανε ο Τζαβέλλας στο 28ο λεπτό!

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Εκτός 18άδας

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 88' στο 2-2 με την Άντανασπορ

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα και δεν δέχτηκε γκολ (0-0 στην έδρα της Ντενίζλισπορ)

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Με δύο Έλληνες στην 11άδα, ο Σαμαράς έπαιξε μέχρι το 81'

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός για 15η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς και έκανε την ασίστ για το 2ο γκολ της ομάδας του (2-2 με την Μπαλικέσιρσπορ)

Οσμάνλισπορ - Αλάνιασπορ 3-0

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός για 16η φορά, έπαιξε 90άλεπτο στην ήττα απ' την Σεντ Τζόνστοουν (0-1), είχε μια καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός βασικός και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς

Χάμιλτον - Σεντ Τζόνστοουν 0-1

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για 14η φορά στην 11άδα, δέχτηκε ένα γκολ στο ντέρμπι με την Λέβσκι Σόφιας, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (1-1)

Σλάβια Σόφιας - Λέβσκι Σόφιας 1-1

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 61' στην εκτός έδρας νίκη επί της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, στη νίκη με 2-0 επί της Σλάβεν

Ριέκα - Σλάβεν 2-0

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Ήταν βασικός στο ματς με τη Βολουντάρι και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 15' με κεφαλιά. Αυτό ήταν το 3ο γκολ του Έλληνα αμυντικού στη Ρουμανία

Ντινάμο Βουκουρεστίου - Βολουντάρι 2-0

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός 18άδας

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): -

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 3-2 επί της Ζανκτ Πέλτεν

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Έμεινε στον πάγκο

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί 3/3/2018

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα (υποβιβάστηκε η Όλεσουντ)

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν για 15η φορά βασικός και αντικαταστάθηκε στο 75', στην εντός έδρας νίκη επί της Ντέμπρετσεν με 3-2

Νίκος Βέργος (Βάσας): Έμεινε στον πάγκο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Για 13η φορά στην 11άδα, στην 13η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς και έκανε την ασίστ στο πρώτο γκολ (2-2 με την Όχοντ). Νωρίτερα είχε χάσει σπουδαία ευκαιρία, καθώς πέρασε τον τερματοφύλακα, αλλά αμυντικός σταμάτησε το πλασέ του. Αυτό έγινε στο 47', ενώ στο 50' έδωσε... έτοιμο γκολ στον Αλ-Μογκαχουί

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Για 10η φορά βασικός και για 9η έπαιξε σε όλο το ματς, στη νίκη με 2-0 επί της Αλ-Μπατίν

Όχοντ - Αλ-Αχλί 2-2

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Ιαπωνία

Βασίλης Κωνσταντινίδης (Ventforet Kofu): Έχει αποκλειστεί η ομάδα στα play-offs

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS ή Charleston Battery): Έχει αποκλειστεί η ομάδα στα play-offs

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Τιμωρημένος

Κύπρος

Ο Παπουλής αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, στη σπουδαία νίκη του Απόλλωνα με 1-0 στην έδρα της Ομόνοιας, ενώ ο Αραμπατζής δέχτηκε δύο γκολ και ο Ερμής ηττήθηκε απ' την Δόξα.

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος έπαιξε 59 στη νίκη της Νέας Σαλαμίνας επί του Άρη (2-0), για τον οποίο ο Χριστόπουλος είχε την 11άδα τους Μουλόπουλο, Πάγκαλο και Μαραγκουδάκη.

Βασικός ήταν ο Βούρος για το ΑΠΟΕΛ στο ματς με την ΑΕΛ που ολοκλήρωθηκε χωρίς σκορ, αλλά με επεισόδια.

Ομόνοια - Απόλλων 0-1