ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γκολ Μήτρογλου - Βασιλόγιαννης, "τεσσάρα" στην Τσέλσι Καρνέζης - Χολέμπας

Ο Μήτρογλου πέτυχε το πρώτο του γκολ στο 2018, ο Βασιλόγιαννης σκόραρε ξανά, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος πήρε κόκκινη κάρτα μετά από 11 κίτρινες, ενώ Καρνέζης και Χολέμπας "σκόρπισαν" την Τσέλσι (videos)

Η λύτρωση για τον Κώστα Μήτρογλου ήρθε στο ματς με τη Μες, καθώς πέτυχε το 6ο γκολ της ομάδας του και σκόραρε μετά από 50 ημέρες.

Ήταν πραγματικά τέτοια η λύτρωση που φιλούσε... και ξαναφιλούσε τον Ντιμιτρί Παγέτ, ο οποίος θα μπορούσε μόνος να τελειώσει τη φάση, αλλά έδωσε την ασίστ στον "Μητρογκόλ".

Για δεύτερο σερί εντός έδρας της Ουμρανίγεσπορ σκόραρε ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης, ενώ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αποβλήθηκε για το Αμβούργο για πρώτη φορά φέτος, αλλά στην 11η κίτρινη κάρτα του (πρώτος στην Bundesliga στις κίτρινες).

Άτυχος ήταν στο ντεμπούτο του με τη Μουσκρόν ο Γιώργος Γκαλίτσιος, καθώς τραυματίστηκε στο 18ο λεπτό, στην αναμέτρηση με την Γκενκ, για την οποία επέστρεψε ο Νίκος Καρέλης, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Κώστας Σταφυλίδης με τη Στόουκ.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός 18άδας

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Έκανε ντεμπούτο στην Premier League, μπαίνοντας στο 71ο λεπτό αντί του Μπαντού Εντιάιγ. Η Στόουκ ηττήθηκε στο Μπόρνμουθ (2-1)

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Βασικός στην μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της Γουότφορντ στην Premier League! 4-1 την Τσέλσι, ενώ λίγο έλειψε να κρατήσει το "μηδέν" για δεύτερη σερί αγωνιστική (γκολ ο Αζάρ στο 82')

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε και αυτό σε όλο το ματς (αριστερά στην τριάδα της άμυνας)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 81ο λεπτό, στην ήττα απ' τη Φούλαμ στο Λονδίνο

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουότφορντ - Τσέλσι 4-1

Μπόρνμουθ - Στόουκ 2-1

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μπήκε στο 69' και στο 75' πέτυχε το 6ο γκολ της Μαρσέιγ (6-3 τη Μες). Ήταν το 3ο του τέρμα στο πρωτάθλημα, ενώ είχε να σκοράρει 50 ημέρες (89 ημέρες στο πρωτάθλημα). Ήταν λυτρωτικό γκολ, με τον Έλληνα επιθετικό να ευχαριστεί τον Ντιμιτρί Παγέτ για την ασίστ με αγκαλιές και φιλιά

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Μπήκε στο 85' αντί του Ντελ Καστίγιο στο 1-1 με την Αζαξιό

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Για 20ή φορά βασικός, έκανε καλύτερη εμφάνιση σε σχέση με τις προηγούμενες του 2018, αλλά η Ντόρτμουντ δέχτηκε δύο γκολ απ' την Κολωνία. Η Μπορούσια πάντως νίκησε 3-2

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Επέστρεψε στην 11άδα, αλλά δεν ήταν καλός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο (1-1 με τη Βόλφσμπουργκ)

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Για 20ή φορά ήταν βασικός, αλλά δεν έπαιξε σε όλο το ματς, καθώς στο 94' αποβλήθηκε. Δεν έκανε καλή εμφάνιση (1-1 με Ανόβερο), πήρε την 10η κίτρινη κάρτα για φέτος και στις καθυστερήσεις την 11η, έτσι ήρθε και η πρώτη κόκκινη

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Για πρώτη φορά βασικός με τη νέα του ομάδα, έπαιξε 62 λεπτά στην ήττα απ' τη Χάιντενχαϊμ

Κολωνία - Ντόρτμουντ 2-3

Βόλφσμπουργκ - Στουτγκάρδη 1-1

Αμβούργο - Ανόβερο 1-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός για 17η φορά, έπαιξε σε όλο τα ματς για 13η φορά, η Ρόμα κράτησε το "μηδέν" και επικράτησε 1-0 της Ελλάς στη Βερόνα, παίζοντας μάλιστα με 10 παίκτες απ' το 51ο λεπτό

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Μπρέσια / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι / Serie B): Δεύτερη συμμετοχή με τη νέα του ομάδα, έπαιξε ξανά 90 λεπτά, η ομάδα του ηττήθηκε στη Βενέτσια (3-1)

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Βερόνα - Ρόμα 0-1

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Μπήκε στο 64ο λεπτό στη νίκη επί της Κουλτουράλ Λεονέσα (3-2)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός για 13η φορά στο 2-2 με τη Ρόντα, έπαιξε σε όλο το ματς

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Τρεις μέρες με το εξαιρετικό γκολ του στον προημιτελικό του κυπέλλου, δεν ήταν στην 11άδα στην εκτός έδρας ήττα απ' τη Σπάρτα (1-0), αλλά μπήκε στο 46'

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Ήταν βασικός και έπαιξε 75 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' τη Σάβες

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Επέστρεψε στη δράση και μπήκε στο 72ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με τη Μουσκρόν (0-1)

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Άτυχος στο ντεμπούτο του, καθώς ήταν βασικός, αλλά έπειξε 18 λεπτά λόγω τραυματισμού

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 25η φορά βασικός στην 25η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό), στο 3-3 στην έδρα της πρωτοπόρου, Μπριζ

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Έμεινε στον πάγκο

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς, στην εντός έδρας ήττα απ' την Κόρτραϊκ (0-2)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Εκτός 18άδας

Μπριζ - Σαρλερουά 3-3

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Καράμπιουκσπορ

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Εκτός αποστολής

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς με την Ανκαραγκιουτσιού

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Άντανα Ντέμιρσπορ

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και με δικό του γκολ η Ουμρανίγεσπορ νίκησε 1-0 την Άντανασπορ. Ο 26άχρονος έφτασε τα 4 τέρματα στο πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας της Τουρκίας

Ουμρανίγεσπορ - Άντανασπορ 1-0

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Ήταν βασικός και έπαιξε 84 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Αμπερντίν

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Ήταν βασικός και έπαιξε 65 λεπτά στην ήττα απ' την Μπεϊτάρ στην Ιερουσαλήμ

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Μπήκε στο 27ο λεπτό στο ντέρμπι με την Αούστρια (1-1)

Ραπίντ - Αούστρια 1-1

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Μάρτιο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Αλ-Ιτιχάντ

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Αλ-Κιντισίγια (2-0)

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Kansas City FC): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Ήταν βασικός για 12η φορά και αγωνίστηκε σε όλο το ματς, στην εντός έδρας ήττα απ' τη Melbourne City (1-2)

Brisbane Roar - Melbourne City 1-2