ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ήττα με δέκα παίκτες για την Akropolis

KJELLESVENSSON

Η Akropolis ηττήθηκε με 3-2 για την δεύτερη αγωνιστική του Σουηδικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Παναγόπουλου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-1 αλλά πλήρωσε το γεγονός ότι έμεινε με δέκα παίκτες από το 49' της αναμέτρησης. (VIDEO)

Δεν τα κατάφερε στο δεύτερο παιχνίδι της στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής Σουηδίας η Akropolis να πάρει τη νίκη εντός έδρας επί της Umea παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου βρέθηκε να προηγείται με 2-1 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος όμως η Akropolis έμεινε από το 49' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής και το αριθμητικό μειονέκτημα έπαιξε ρόλο ώστε η ομάδα του Παναγόπουλου να δεχθεί δυο γκολ, να μην μπορέσει να αντιδράσει και να γνωρίσει την ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 4' ήρθε το πρώτο γκολ από τον Κούνινγχαμ. Μάλιστα η Akropolis έκανε το 2-0 στο 18' με τον Σταυροθανασόπουλο στην πρώτη του φετινή εμφάνιση να ανοίγει λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα. Η Umea μείωσε το σκορ σε 2-1 στο 34' με τον Γιονγκ και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Akropolis προηγούμενη με 2-1.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ήρθε η αποβολή του Ιζουντουεμόι που άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπία στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση και στο 68' ο Φρέιτας έκανε το 2-2 ενώ ο Γιονγκ στο 78' έκανε το 3-2 για την ομάδα του και της έδωσε τη νίκη.

Δείτε τα highlights:

Από πλευράς των Ελλήνων παικτών αγωνίστηκαν ως βασικοί σε όλο το ματς οι Γκέζος και Σταυροθανασόπουλος με τον δεύτερο να σκοράρει μάλιστα. Επίσης έπαιξε ως βασικός και ο Μαλντίν ο οποίος έγινε αλλαγή στο δεύτερο μέρος λόγω ενός τραυματισμού.

Photo credits: Facebook Akropolis IF/Kjelle Svensson