ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γκολάρες και αποβολές οι Έλληνες

Με γκολάρα του Λυκογιάννη λυτρώθηκε στο 93' η Στουρμ Γκρατς, ενώ σκόραραν επίσης οι Τζιόλης, Κατίδης και Παπουλής. Άδικη αποβολή για τον Τοροσίδη, δίκαιη (φτύσιμο) για τον Αβραάμ Παπαδόπουλο (videos)

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν ο πρωταγωνιστής για τους Έλληνες του εξωτερικού στην εβδομάδα που ολοκληρώθηκε, καθώς με εξαιρετικό γκολ χάρισε στην Στουρμ Γκρατς τη νίκη στο 93ο λεπτό.

Και ο Γιώργος Κατίδης πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στη νίκη της ομάδας του (Ολίμπια Πράγας), ενώ το πρώτο φετινό τους τέρμα πέτυχαν οι Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά) και Φώτης Παπουλής (Απόλλων Λεμεσού).

Δύσκολο απόγευμα είχε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στο ντέρμπι της Ντόρτμουντ με τη Σάλκε, ενώ άδικα αποβλήθηκε ο Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια) και δίκαια ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, καθώς έφτυσε αντίπαλό του.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Για έκτη σερί αγωνιστική στην 11άδα της Μαρσέιγ στο πρωτάθλημα, δεν σκόραρε, αλλά η Μαρσέιγ νίκησε 1-0 την Γκινγκάμ

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Ήταν βασικός για 8η φορά και έπαιξε 90 λεπτά στο 4-0 επί της Μπουργκ

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν φυσικά βασικός στο... όνειρο που έγινε εφιάλτης. Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε 4-0 στο 25', σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το 60' και τελικά η Σάλκε πήρε την ισοπαλία στο ντέρμπι (4-4). Αν έχει την ευθύνη σε ένα γκολ ο Έλληνας αυτό είναι το πρώτο, ενώ γενικά προφανώς δεν έκανε μία απ' τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του, απλά ήταν καλύτερος απο τους υπόλοιπους της άμυνας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ο καλύτερος ήταν και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος στην άμυνα του Αμβούργου, αλλά αυτό δεν δέχτηκε γκολ και νίκησε 3-0 τη Χόφενχαϊμ. Δωδέκατο 90άλεπτο στην 13η αγωνιστική

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Αυτός δεν ήταν ο καλύτερος της άμυνας της ομάδας του, ήταν όμως βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα, αλλά έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς αποβλήθηκε! Κίτρινη κάρτα στο 43', δεύτερη κίτρινη στο 45'+2, αλλά άδικη, καθώς ο Ντουβάν Σαπάτα έκανε "θέατρο"!

Μάριος Οικονόμου (ΣΠΑΛ): Τιμωρημένος

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Η αποβολή του Τοροσίδη...

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Για 10η σερί φορά βασικός, αντικαταστάθηκε στο 58' λόγω τραυματισμού, στην ήττα στην έδρα της Θέλτα (1-0)

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Μπήκε στο 60ό λεπτό στην εκτός έδρας ήττα απ' την Κάντιθ (1-0)

Θέλτα - Λεγανές 1-0

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Εουρέλιο Γκόμες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): ΚΠΡ - Μπρέντφορντ την Δευτέρα στις 21:45

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Τραυματίας

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Για έκτη σερί φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 2-0 επί της Τβέντε

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 64ο λεπτό αντί του Φέισα, στην εύκολη νίκη με 6-0 επί της Σετούμπαλ

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 62', στην εντός έδρας ήττα απ' την Γκιμαράες (0-1)

Μπενφίκα - Σετούμπαλ 6-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Για πρώτη φορά στην 11άδα μετά την επιστροφή του από σοβαρό τραυματισμό, έπαιξε σε όλο το ματς, στην εντός έδρας ήττα απ' τη Σταντάρ Λιέγης (0-2)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Μπήκε στο 61ο λεπτό, στο 0-0 με την Άντβερπ

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 16η φορά βασικός στην 16η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Βάασλαντ-Μπέβερεν (0-2)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός για 6η σερί αγωνιστική και έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με τη Λόκερεν

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Μπήκε στο 46ο λεπτό στην αγωνιστικό χώρο

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Γκενκ - Σταντάρ Λιέγης 0-2

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός για 10η φορά, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την πρωτοπόρο, Γαλατάσαράι (2-0)

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Επέστρεψε στην 11άδα, στο πρώτο ημίχρονο δέχτηκε μία αγκωνιά στο πρόσωπο απ' τον Λατόβλεβιτς, ενώ είχε και μία καλή ευκαιρία (κεφαλιά σε κόρνερ). Αντικαταστάθηκε στο 77'

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Εκτός αποστολής

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έβδομη συμμετοχή για τον 32άχρονο επιθετικό, μπήκε στο 58ο λεπτό στο 1-1 με την Ιστανμπούλσπορ

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός για 13η φορά και έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Αλτινορντού

Γαλατάσαράι - Αλάνιασπορ 2-0

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός για 14η φορά, έπαιξε 90άλεπτο στο 1-1 με τη Χιμπέρνιαν

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Επέστρεψε στην 11άδα και αγωνίστηκε και αυτός σε όλο το ματς

Χάμιλτον - Χιμπέρνιαν 1-1

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για 11η φορά βασικός στο πρωτάθλημα, δέχτηκε δύο γκολ και η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Μπερόε (2-0)

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία με την Όσιεκ

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Έμεινε στον πάγκο

Χάιντουκ Σπλιτ - Όσιεκ 1-1

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Μπήκε στο 79ο λεπτό στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μακάμπι Νετάνια (1-1)

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Έμεινε στον πάγκο

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Με γκολάρα του στο 93ο λεπτό η Στουρμ Γκρατς νίκησε 1-0 τη Λίντσερ. Ήταν για 14η φορά στην 11άδα στην 16η αγωνιστική, ενώ αυτό ήταν το δεύτερο φετινό του γκολ

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Μπήκε στο 46', στην εντός έδρας ήττα (2-3) απ' τη Ζάλτσμπουργκ

Το γκολ του Μπάμπη Λυκογιάννη...

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Επέστρεψε στην 11άδα και επέστρεψε στα γκολ. Με το 5ο του φετινό τέρμα η Ολίμπια Πράγας νίκησε 1-0 την Ταμπόρσκο

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Ήταν βασικός και στο 93' έκανε την ασίστ για να συμπληρώσει το χατ-τρικ του ο Αμπντελαουέ και να χαρίσει στην Όλεσουντ τη νίκη-θρίλερ με 4-3 επί της Στρέμσγκοντσετ

Πολωνία

Άγγελος Αργύρης (Κορόνα): Εκτός 18άδας

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Ξανά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας έδρας ισοπαλία με την Ποντμπρεζόβα (1-1)

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός 18άδας

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη επί της Ιάσι (2-1)

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν για 13η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς για 10η φορά, στην εντός έδρας ήττα απ' την Ούιπεστ

Νίκος Βέργος (Βάσας): Μπήκε στο 62ο λεπτό, στην εντός έδρας ήττα απ' την Ντέμπρετσεν (1-5)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Για 11η φορά στην 11άδα, στην 11η αγωνιστική, έπαιξε 63 λεπτά στη νίκη με 3-0 επί της Αλ-Κισαντίγια

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Η 11η αγωνιστική ξεκίνησε με την Αλ-Φεϊχά να επικρατεί την περασμένη Πέμπτη με 3-1 της Αλ-Σαμπάμπ, με τον Τζιόλη να διαμορφώνει το τελικό σκορ το 79' με κοντινό "άπιαστο" σουτ. Είναι το παρθενικό του γκολ με τη νέα του ομάδα

Αλ-Φεϊχά - Αλ-Σαμπάμπ 3-1

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Ιαπωνία

Βασίλης Κωνσταντινίδης (Ventforet Kofu): Έχει αποκλειστεί η ομάδα στα play-offs

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS ή Charleston Battery): Έχει αποκλειστεί η ομάδα στα play-offs

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Μία εβδομάδα μετά τα δύο γκολ του στην παρθενική νίκη της ομάδας του, αποβλήθηκε στο 75' με απευθείας κόκκινη κάρτα, στην ήττα απ' την Sydney FC. Ο Έλληνας αμυντικός αποβλήθηκε δίκαια, καθώς έφτυσε τον Ματ Σάιμον, ο οποίος εν συνεχεία επιτέθηκε στον Αβραάμ και πήρε αυτός απευθείας κόκκινη κάρτα

Sydney FC - Brisbane Roar 3-1

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής πέτυχε το πρώτο του γκολ στο φετινό κυπριακό πρωτάθλημα και άνοιξε το σκορ στην εντός έδρας νίκη του Απόλλωνα επί του Εθνικού.

Ο Δώνης είχε 11άδα τον Βούρο, στο 6-0 του ΑΠΟΕΛ επί του Ολυμπιακού, ενώ ο Χριστόπουλος είχε βασικούς τους Μουλόπουλο και Μαραγκουδάκη στην ήττα απ' τον Ερμή (0-2), για τον οποίο βασικός ήταν ο Αραμπατζής και ως αλλαγή έπαιξε ο Ταραλίδης.

Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης έβαλε στο 46' τον Γιάννη Παπαδόπουλο για τη Νέα Σαλαμίνα, η οποία ηττήθηκε απ' την Αλκή.