ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Διαμαντάκος και οι άλλοι...

Διαμαντάκος (2), Δώνης, Καρέλης, Ταχτσίδης και Γιάννης Παπαδόπουλος πήραν την σκυτάλη στο σκοράρισμα, ο Σηφάκης δεν δέχεται γκολ, ενώ τον εφιάλτη έζησαν Καρνέζης και Λάμπρου (videos)

Σαββατοκύριακο χωρίς Έλληνες του εξωτερικού να σκοράρουν δεν γίνεται, με τους Τάσο Δώνη, Νίκο Καρέλη και Γιάννη Παπαδόπουλο να σκοράρουν, ενώ την Δευτέρα του Πάσχα ήρθαν άλλα 3 γκολ, ένα από τον Παναγιώτη Ταχτσίδη και δύο από τον Δημήτρη Διαμαντάκο.

Ο Μιχάλης Σηφάκης για δεύτερη σερί αγωνιστική δεν δέχτηκε γκολ, ενώ... εφιαλτικό ήταν το Πάσχα για άλλους δύο τερματοφύλακες, τους Ορέστη Καρνέζη και Γιώργο Λάμπρου.

Κώστας Μήτρογλου και Ανδρέας Σάμαρης έπαιζαν Μεγάλη Παρασκευή, έπαιξαν και το βράδυ της Δευτέρας του Πάσχα, ο Χάρης Μαυρίας είχε ασίστ, ενώ ο Ελληνο-Αυστραλός, Κρις Οικονομίδης, πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Σαλερνιτάνα.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Την Μεγάλη Παρασκευή ήταν στην 11άδα της Μπενφίκα, η οποία νίκησε με 1-0 την Γκιμαράες. Αντικαταστάθηκε στο 68' από τον Ραούλ Χιμένες. Η Μπενφίκα έπαιξε την Δευτέρα του Πάσχα ημιτελικό λιγκ καπ με την Μπράγκα, νίκησε 2-1 και ο Μήτρογλου έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στην θέση του Ρενάτο Σάντσες στο 86ο λεπτό στο ματς με την Γκιμαράες. Την Δευτέρα του Πάσχα στον ημιτελικό λιγκ καπ με την Μπράγκα έπαιξε σε όλο το ματς

Μπενφίκα - Γκιμαράες 1-0

Μπενφίκα - Μπράγκα 2-1

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Η 45η εμφάνιση σε ισάριθμες αγωνιστικές, δέχτηκε δύο γκολ από την Μπέρμιγχαμ (2-2)

Μπέρμιγχαμ - Μίντλεσμπρο 2-2

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Εκτός αποστολής

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Στην 11άδα της Ρόμα στη νίκη με 3-2 επί της Τζένοα, αγωνίστηκε μέχρι το φινάλε

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Εκτός αποστολής

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Στην 11άδα της Τζένοα, στο 13ο λεπτό σκόραρε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Ρόμα (2-3 τελικό απότελεσμα / αντικαταστάθηκε στο 61'). Αυτό είναι το δεύτερο φετινό του γκολ, το πρώτο το πέτυχε στις 18 Οκτώβρη

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν έχει χάσει λεπτό στις 36 αγωνιστικές της Serie A, για πρώτη φορά στην καριέρα του στο εξωτερικό δέχτηκε 5 γκολ, η Ουντινέζε ηττήθηκε με 1-5 από την Τορίνο στο Ούντινε

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Έμεινε στον πάγκο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Αγωνίστηκε από το 54ο λεπτό στην αναμέτρηση με την Έμπολι (0-0)

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Για δεύτερη σερί αγωνιστική έπαιξε σε όλο το ματς, η Βερόνα ηττήθηκε στην έδρα της Σασουόλο (1-0)

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Κρις Οικονομίδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Ο Ελληνο-Αυστραλός που ανήκει στην Λάτσιο, αγωνίστηκε 80 λεπτά και πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Σαλερνιτάνα (2-2 στην έδρα της Άσκολι)

Τζένοα - Ρόμα 2-3

Ουντινέζε - Τορίνο 1-5

Σασουόλο - Βερόνα 1-0

Άσκολι - Σαλερνιτάνα 2-2

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Έκτος αποστολής

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σάμπα): Ήταν στην 11άδα (έπαιξε 82 λεπτά) και άνοιξε το σκορ στη νίκη της ομάδας του με 2-1 επί της Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα με τρομερό αριστερό σουτ στην κινηση! Είναι το δεύτερο γκολ του στην φετινή σεζόν, το πρώτο ήταν στις 20 Δεκεμβρίου

Το γκολ του Γιάννη Παπαδόπουλου...

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 59' και στο 67' έκανε την ασίστ για το γκολ του Ποχγιάνπαλο (του Φινλανδού που είχε πληγώσει την εθνική Ελλάδος). Απλά μείωσε η Φορτούνα, η Ντούισμπουργκ πήρε τη νίκη με 2-1, σε ένα ματς με επεισόδια

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Η Καρλσρούη νίκησε 3-0 Σάντσχαουζεν με τον Διαμαντάκο να παίζει σε όλο το ματς και για πρώτη φορά να βάζει δύο γκολ! Έφτασε τα 8 στο πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας της Γερμανίας

Τα γκολ του Διαμαντάκου...

Ντούισμπουργκ - Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δεν έχει χάσει λεπτό μετά από 33 αγωνιστικές, δέχτηκε γκολ από τον Ασαχμπάρ για το οποίο έχει 100% ευθύνη και η Βίλεμ ηττήθηκε στην έδρα της από την Φέγενοορντ (0-1). Μεγάλη γκάφα από τον Έλληνα τερματοφύλακα, έχασε την μπάλα μέσα από το χέρια του και πήγε στα δίχτυα του! Κρίμα, καθώς κάνει πολύ καλή χρονιά.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έκτος αποστολής

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Έκτος αποστολής

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Βίλεμ - Φέγενοορντ 0-1

Βέλγιο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Πέμπτη σερί φορά στην 11άδα, δεν δέχτηκε γκολ για δεύτερο σερί ματς και 3η σε αυτούς τους 5 αγώνες. Η Κόρτραϊκ νίκησε 1-0 την Σταντάρ Λιέγης

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Ήταν στην 11άδα και αγωνίστηκε μέχρι το 64'

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Δεν ήταν ξανά στην 11άδα, μπήκε στο ματς στο 61ο λεπτό και στο 89' μείωσε, διαμορφώνοντας το τελικό Μπριζ - Γκενκ 3-1. Έφτασε το 6 γκολ στο βελγικό πρωτάθλημα, έχει και ένα στο κύπελλο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε ξανά σε όλο το ματς, η Λόκερεν προηγήθηκε 2-0, αλλά αναδείχθηκε ισόπαλη με την Σαρλερουά

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Δεν κατάφερε να σκοράρει σε 3ο σερί ματς, ήταν και αυτός βασικός στον "εμφύλιο" με την Γκαλίτσιο, αντικαταστάθηκε στο 64'

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Ξεκίνησε... καλοκαιρινές διακοπές, καθώς υποβιβάστηκε η ομάδα του (οι υπόλοιπες παίζουν play-offs)

Μπριζ - Γκενκ 3-1

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Ριντ

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Όπως και ο Λυκογιάννης, έπαιξε σε όλο το ματς

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Αγωνίστηκε 64 λεπτά στην ήττα με 1-2 στην έδρα της Βασιλείας

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Πέτυχε το 3ο του γκολ στο ελβετικό πρωτάθλημα, άνοιξε το σκορ στο 4' για την Λουγκάνο, η Λουκέρνη απάντησε στο 74', ο Τάσος Δώνης αντικαταστάθηκε στο 81'

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός 18άδας

Λουγκάνο - Λουκέρνη 1-1

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Η Σλόβαν Μπρατισλάβα παίζει την Μεγάλη Δευτέρα με την Ζίλινα στις 21:30

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν): Εκτός 18άδας

Νίκος Παντίδος (Ντούκλα Μπάνσκα Μπίστριτσα / Β' κατηγορία): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα της ομάδας του στην έδρα της Σπάρτακ Τρναβα ΙΙ (1-0)

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερστουντς): Η Έστερστουντς παίζει την Μεγάλη Δευτέρα στις 20:00 με την Γιόγκαρντεν

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Επέστρεψε στην 11άδα και αγωνίστηκε 88 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Shandong Luneng

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε 117 λεπτά στη νίκη με 3-2 επί της Αλ-Χιλάλ (προπονητής ο Γιώργος Δώνης) στην παράταση, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος με νίκη επί της ίδιας ομάδας στο ντέρμπι κορυφής

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Έμεινε στον πάγκο

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Μπήκε στο 63ο λεπτό, η Rayo OKC δέχτηκε γκολ στο 77' και ηττήθηκε στην έδρα της από την Indy Eleven (1-2)

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Δεν αγωνίστηκε για δεύτερη σερί αγωνιστική

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Ξανά βασικός ο 27άχρονος κεντρικός αμυντικός, έπαιξε σε όλο το ματς και η ομάδα του νίκησε με 2-1 τους City Islanders