ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γκολ, ασίστ και αυτογκόλ οι Έλληνες

Ο Μήτρογλου δεν σταματάει να σκοράρει, ο Τάτος πέτυχε γκολάρα, Καρέλης και Δώνης έκαναν ασίστ, ο Τζαβέλλας έβαλε αυτογκόλ, ενώ παρόμοια ατυχία είχε και ο Ταμπάκης (videos)

Ο Κώστας Μήτρογλου δεν πέτυχε απλά για πρώτη φορά 2 γκολ σε ένα ματς γαλλικού πρωταθλήματος, αλλά το έκανε σε διάστημα 4 λεπτών, ενώ στο 2018 σκοράρει κάθε 35 λεπτά!

Ο Ανδρέας Τάτος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στην Τουρκία, εκεί που Γιώργος Τζαβέλλας πέτυχε αυτογκόλ, ενώ παρόμοια ατυχία είχε και ο Ταμπάκης στις ΗΠΑ.

Ντεμπούτο έκανε ο Στέφανος Καπίνο με τη Νότιγχαμ Φόρεστ, ασίστ είχε ο Νίκος Καρέλης στη σπουδαία νίκη της Γκενκ, όπως και ο Τάσος Δώνης, ο οποίος επιτέλους σηκώθηκε απ' τον πάγκο!

Ο Καρνέζης κράτησε το μηδέν για 4η φορά στην Premier League, ο Σιόβας είχε λόγο να φωνάζει, ενώ ο Καραμάνος έχασε σπουδαία ευκαιρία.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Καλή εμφάνιση στο κρισιμότατο ματς με τη Λεβερκούζεν, η Ντόρτμουντ δεν δέχτηκε γκολ και νίκησε 4-0, κάνοντας σημαντικό βήμα για την 4άδα και το Champions League. Στην 31η πρώτη αγωνιστική έκανε τη 28η συμμετοχή, την 26η ως βασικός, ενώ για 23η φορά έπαιξε σε όλο το ματς

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Ξανά βασικός, έπαιξε αριστερό μπακ και για δεύτερο σερί ματς... δεν πέρασε καλά. Η Μπάγερ είχε δεχτεί 6 γκολ απ' την Μπάγερν την Τρίτη, άλλα 4 απ' την Ντόρτμουντ το Σάββατο

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Μετά από κάτι περισσότερο από 2.5 μήνες "καρφωμένος" στον πάγκο έπαιξε ξανά! Ο Τούρκος προπονητής, Ταϊφούν Κορκούτ, τον χρησιμοποίησε μετά από 9 αγωνιστικές που δεν του είχε δώσει ούτε λεπτό. Μπήκε στο 67' και στο 90'+1 έκανε την ασίστ για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 επί της Βέρντερ ο Εζτζάν

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Επέστρεψε από τιμωρία, ήταν ο καλύτερος της άμυνας του Αμβούργου, το οποίο νίκησε 1-0 τη Φράιμπουργκ και ελπίζει ακόμη στο θαύμα της παραμονής στην Bundesliga

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας απ' την πρώτη ομάδα, έπαιξε με την δεύτερη ομάδα στο 1-1 με το Μόναχο 1860

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' τη Γιαν Ρέγκενσμπουργκ (3-1)

Στουτγκάρδη - Βέρντερ 2-0

Ντόρτμουντ - Λεβερκούζεν 4-0

Αμβούργο - Φράιμπουργκ 1-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ο τραυματισμός του στο ντέρμπι με τη Λάτσιο δεν ήταν κάτι σοβαρό, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της ΣΠΑΛ (0-3)

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Τραυματίας

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Για 13ο σερί ματς στην 11άδα (12ο σερί στο πρωτάθλημα), για 4η φορά κράτησε το "μηδέν", αλλά η Γουότφορντ δεν σκόραρε (0-0 με την Κρίσταλ Πάλας)

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς με την Κρίσταλ Πάλας

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έκανε το ντεμπούτο του με τη Νότιγχαμ Φόρεστ, ήταν βασικός στην ήττα απ' την Κάρντιφ στην Ουαλία (2-1)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 81ο λεπτό

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Γουότφορντ - Κρίσταλ Πάλας 0-0

Ο Στέφανος Καπίνο στο ντεμπούτο του...

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Επέστρεψε στην 11άδα και για πρώτη φορά πέτυχε δύο γκολ σε ματς πρωταθλήματος. Η Μαρσέιγ νίκησε 5-1 τη Λιλ και ο "Μητρογκόλ" πέτυχε τα δύο τέρματά του σε 4 λεπτά! Έφτασε τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα, από τα οποία τα 6 τα έχει πετύχει το 2018, στα 209 λεπτά που έχει αγωνιστεί! Σκοράρει δηλαδή κάθε 35 λεπτά στο γαλλικό πρωτάθλημα τη νέα χρονιά! Μπήκε μάλιστα στην 11άδα της αγωνιστικής απ' την εφημερίδα, "L'Equipe"

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Έμεινε στον πάγκο

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός για 21η φορά, έπαιξε 90 λεπτά και ομάδα του για μία ακόμη φορά δεν δέχτηκε γκολ (0-0 με την Ντεπορτίβο). Μάλιστα στο 88' θα μπορούσε να σκοράρει, αλλά ο αντίπαλός του σταμάτησε την μπάλα πριν ο Έλληνας κοντρολάρει στην περιοχή, ο διαιτητής όμως δεν έδωσε το πέναλτι και ο Σιόβας δικαίως... φώναζε

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Τιμωρημένος

Λεγανές - Ντεπορτίβο 0-0

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 90'+6, τέσσερα λεπτά μετά την λύτρωση για την Μπενφίκα στο Εστορίλ (1-2)

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Μπήκε στο 80' και στο 85' έχασε μια τρομερή ευκαιρία! Δεν λύτρωσε τη Φεϊρένσε, αλλά το έκανε στην επόμενη φάση ο Μπριζένιο (2-1 την Γκιμαράες με ανατροπή)

Η ευκαιρία του Καραμάνου...

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ήταν βασικός, έπαιξε 83 λεπτά στη μεγάλη νίκη επί της Άντερλεχτ και μάλιστα έκανε την ασίστ για να διαμορφώσει το τελικό 2-1 Τροσάρ στο 59'

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επι της Γάνδης

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στο 75' στην ήττα απ' τη Ζούλτε Βάρεχεμ (3-0)

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' την Όιπεν (2-3)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας ήττα απ' τη Λόιβεν (3-1)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Υποβιβάστηκε η Μέχελεν στην κανονική περίοδο (τέλος η σεζόν δηλαδή)

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Γκενκ - Άντερλεχτ 2-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έμεινε στον πάγκο στον τελικό του κυπέλλου (ήττα 0-3 απ' τη Φέγενοορντ)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός για 26η φορά, πέτυχε ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ στην ήττα με 2-3 απ' τη Γαλατάσαράι

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Και αυτός βασικός, έπαιξε μέχρι το 82ο λεπτό

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για 19η φορά στην 11άδα, έπαιξε 68 λεπτά στο 2-2 με την Ντενίζλισπορ

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός, έπαιξε 82 λεπτά στο 1-1 με την Μπελικέσιρσπορ

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ξανά βασικός, έκανε το 1-1 με ένα τρομερό γκολ στο 25', αλλά η ομάδα του ηττήθηκε με 2-3 απ' την Άντανασπορ. Ο Τάτος έφτασε τα 6 γκολ στη 2η κατηγορία της Τουρκίας

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής

Σωκράτης Φυτανίδης (Γκαζ Μετάν Μέντιας): Ξανά βασικός, έπαιξε 90' στη νίκη με 3-0 στην έδρα της Γιουβέντους Βουκουρεστίου

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Έμεινε στον πάγκο

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Έμεινε στον πάγκο

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Ήταν βασικός και πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του, μειώνοντας για το τελικό 1-4 στο 87' (ήττα απ' την Φρίντεκ-Μίστεκ)

Θωμάς Βασιλείου (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Δεν αγωνίστηκε

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' την Έρεμπρο (0-2)

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Φρέι / Superettan): Ήταν βασικός και έπαιξε 62 λεπτά στην ήττα απ' την Φάλκενμπεργκ

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός 18άδας

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' την Πούσκας Ακαντέμια

Λευκορωσία

Γιάννης Κάργας (Ντινάμο Μπρεστ): Βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 2-2 με την Σμολεβίτσι

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Τραυματίας

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (North Carolina / USL): Λίγο έλειψε να κρατήσει το μηδέν για δεύτερη σερί αγωνιστική, καθώς η Ottawa Fury ισοφάρισε σε 1-1 στο 86'. Το γκολ μάλιστα είναι από απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με τον Έλληνα να έχει βέβαια την ευθύνη, μαζί με τον αμυντικό που ήταν στο πρώτο δοκάρι

Ottawa Fury - North Carolina 1-1

Κύπρος

Ο Βύντρα έμεινε στον πάγκο, αλλά ο Ομόνοια έχασε και πάλι (9η σερί ήττα) απ' την ΑΕΛ (1-3), με τον Βούρο στην 11άδα το ΑΠΟΕΛ νίκησε στην έδρα της ΑΕΚ, ενώ βασικός ήταν ο Παπουλής και έπαιξε 69 λεπτά στη νίκη του Απόλλωνα επί της Ανόρθωσης. Με τους Αραμπατζή και Ταραλίδη στην 11άδα ηττήθηκε ο Ερμής απ' την Πάφο (0-1)

Απόλλων - Ανόρθωση 3-1

ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 1-3

Ερμής - Πάφος 0-1

photos: om.net / Nottingham Forest FC twitter