ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ελληνική "τρέλα"

Ο Μανωλάς ήταν ο ήρωας του Ρόμα - Ίντερ και ας μην χρεώθηκε το νικητήριο γκολ. Σκόραραν Καρέλης, Βέλλιος και Γιαννιώτας, ασίστς από Ταχτσίδη και Χολέμπας, επέστρεψε μετά από 23 μήνες ο Καραγκούνης! (videos)

Το ντέρμπι της Ρόμα με την Ίντερ είχε πρωταγωνιστή τον Κώστα Μανωλά, καθώς με δική του κεφαλιά και... μπιλιάρδο χάρισε τη νίκη στους "τζαλορόσι", με το τέρμα να χρεώνεται τελικά αυτογκόλ στον Ικάρντι.

Ο Απόστολος Βέλλιος όμως σκόραρε για 4η φορά στην Championship, αλλά η... ελληνική τρέλα συνεχίζεται, καθώς σε κανένα από τα 4 ματς που έχει βρει δίχτυα η Νότιγχαμ Φόρεστ δεν έχει πάρει νίκη!

Με πέναλτι πέτυχε το τρίτο του γκολ στο βελγικό πρωτάθλημα ο Νίκος Καρέλης, τρίτο γκολ στο κυπριακό πρωτάθλημα και για τον Γιάννη Γιαννιώτα (με τρομερό σουτ στην κίνηση), ενώ για δεύτερη σερί αγωνιστική σκόραρε ο Γιάννης Ταραλίδης.

Ο Χοσέ Χολέμπας είχε αμυντικά προβλήματα, αλλά από δική του εκτέλεση φάουλ ο Άιζακ Σαξές ισοφάρισε για την Γουότφορντ, ενώ ασίστ έκανε και ο Ταχτσίδης, ο οποίος κάνει καλές εμφανίσεις με την Κάλιαρι.

Ο Κώστας Λάμπρου δεν κατάφερε να σταματήσει την τρελή πορεία της Φέγενοορντ, ενώ ο Μήτρογλου τέθηκε αντιμέτωπος με τον Καραμάνο, ο Γκαλίτσιος με τον Γούτα (και τον Παπάζογλου), αλλά και ο Καρέλης με τον Κολοβό.

Όσον αφορά στον Θανάση Καραγκούνη, μετά από 23 μήνες έπαιξε ξανά με την Τσβόλε στο ολλανδικό πρωτάθλημα!

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Στην 7η αγωνιστική η 7η παρουσία του στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 2-2 με την Μπόρνμουθ και μάλιστα έκανε την ασίστ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Σαξές. Λυτρώθηκε, καθώς είχε ευθύνη και στα δύο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Επέστρεψε στην 11άδα και πέτυχε το 4ο γκολ στην φετινή Championship, ανοίγοντας το σκορ στην έδρα της Μπρίστολ Σίτι, αλλά η γηπεδούχοι νίκησαν 2-1 (έπαιξε σε όλο το ματς)

Γουότφορντ - Μπόρνμουθ 2-2

Μπρίστολ Σίτι - Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο τον Μπαλοτέλι να διατηρεί στην κορυφή της Νις (και στις καθυστερήσεις να παίρνει κόκκινη κάρτα)

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και έπαιξε 78 λεπτά στο 4-0 επί της Φεϊρένσε

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Και αυτός βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στην Λισαβόνα στην ελληνική κόντρα με τον Μήτρογλου, αλλά κανείς τους δε σκόραρε

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 8η αγωνιστική βασικός, δεν κατάφερε να αποτρέψει την 8η νίκη της Φέγενοορντ. Καλή εμφάνιση από τον 25άχρονο τερματοφύλακα, δεν έχει ευθύνη στα γκολ και πραγματικά δεν μπορείς να κάνει πολλά στο φανταστικό "τακουνάκι" μέσα από την περιοχή από τον Γέργκενσεν

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Σπουδαία στιγμή για τον 25άχρονο στο ματς με την Ντεν Χάαχ (2-1), καθώς στο 87' πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, επιστρέφοντας σε ματς πρωταθλήματος μετά από σχεδόν δύο χρόνια! Το τελευταίο του ματς πριν τον σοβαρό τραυματισμό του ήταν στις 23/11/2014 (φέτος είχε μία συμμετοχή σε ματς κυπέλλου)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός και στο 8ο ματς της Άλκμααρ ΙΙ, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 5-0 επί της Φιτέσε II

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Μπήκε στο ματς στο 81ο λεπτό

Βίλεμ - Φέγενοορντ 0-2

Άλκμααρ ΙΙ - Φιτέσε ΙΙ 5-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και στο 7ο ματς της Serie A, με τον Φεντερίκο Φάσιο παρτενέρ στο κέντρο της για τρίτη σερί φορά, έπαιξε φυσικά σε όλο το ντέρμπι με την Ίντερ και μάλιστα ήταν ο ήρωας! Από κεφαλιά του προήλθε το γκολ της νίκης στο 76' (2-1), τέρμα που τελικά χρεώθηκε αυτογκόλ στον Ικάρντι

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός για 7η φορά στην 7η αγωνιστική, δεν ήταν ευχάριστο το Σαββατόβραδο, καθώς δέχτηκε 3 γκολ από την Λάτσιο (0-3)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Για τρίτη σερί φορά στην 11άδα, για δεύτερη σερί φορά έπαιξε σε όλο το ματς

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Η αποβολή του Γκασταλντέλο στο 44' τον έφερε στο ματς με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 77' τον ταλαιπώρησε ο Λασάλτ που έβγαλε την ασίστ στον Χιοβάνι Σιμεόνε. Η Τζένοα νίκησε 1-0 με σκόρερ τον γιο του Ντιέγκο Σιμεόνε

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη με 2-1 επί της Κροτόνε και μάλιστα έκανε την ασίστ στο γκολ του Ντι Τζενάρο (1-0). Ο Έλληνας είχε και μία καλή ευκαιρία στο 24'

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Και στην 6η αγωνιστική έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε στην Λειψία (2-1)

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Έμεινε στον πάγκο

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ξανά βασικός με διαφορετικά δεδομένα που όμως δεν... βγήκαν στον Τόμας Τούχελ. Τριάδα στην άμυνα με Πίστσεκ και Γκίντερ... ήττα στο Λεβερκούζεν (2-0)

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Δεν ήταν στην 11άδα, μπήκε στο ματς στο 75' (1-1 με Φορτουνα στο Ντίσελντορφ)

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Με Διαμαντάκο δεν βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο, καθώς ήταν βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 66'

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Λεβερκούζεν - Ντόρτμουντ 2-0

Λειψία - Άουγκσμπουργκ 2-1

Βέλγιο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Για 9η φορά στην 11άδα στην 9η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς και η ομάδα του νίκησε 2-1 την Κόρτραϊκ

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Και αυτός βασικός, 90 λεπτά κόντρα στον Γκαλίτσιο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στην αγωνιστικό χώρο στο 61ο λεπτό

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Με εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 3ο του στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ήταν στην 11άδα και αντικαταστάθηκε στο 79 (νίκη με 2-1 επί της Μέχελεν)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Ήταν βασικός βασικός κόντρα στον Καρέλη και έπαιξε λίγο λιγότερο, καθώς αντικαταστάθηκε στο 68'

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Μπήκε στο 70ό λεπτό, η ομάδα του νίκησε 1-0 την Βάασλαντ-Μπέβερεν

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Γκενκ - Μέχελεν 2-1

Λόκερεν - Κόρτραϊκ 2-1

Βέστερλο - Βάασλαντ-Μπέβερεν 1-0

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Μεγάλη νίκη στην έδρα της Ζάλτσμπουργκ (0-1) με τον Λυκογιάννη να παίζει σε όλο το ματς (10η αγωνιστική, 10η φορά στην 11άδα)

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Εκτός 18άδας

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Εκτός 18άδας

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Επέστρεψε στην 11άδα και αγωνίστηκε σε όλο το ματς, με την ομάδα του να φεύγει με το 0-0 από την έδρα της Ντίναμο Ζάγκρεμπ

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Εκτός 18άδας λόγω τιμωρίας

Ουγγαρία

Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η Βάσας

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και στην 8η αγωνιστική έπαιξε σε όλο το ματς, αλλά πικράθηκε στο 93', με την Ινβερνές να ισοφαρίζει σε 1-1

Χάμιλτον - Ινβερνές 1-1

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός 18άδας

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα από την Λοκομοτίβ Γκόρνα (2-4)

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ξανά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Κουόπιο

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Μπήκε στο 78ο λεπτό, η ομάδα του δέχτηκε γκολ στο 92' από τους Carolina RailHawks, αλλά ήρθε η ισοφάριση 94' (1-1)

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Ξανά βασικός, δέχτηκε ένα γκολ, αλλά η ομάδα του νίκησε 2-1 το Cincinnati

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, στη νίκη της ομάδας του με 3-1 επί της Charlotte Independence

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos / USL): Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 73ο λεπτό

Rayo OKC - Carolina RailHawks 1-1

Κύπρος

Γκολάρα πέτυχε ο Γιάννης Γιαννιώτας, διαμορφώνοντας στο 89' το τελικό 2-0 στο ΑΠΟΕΛ - Δόξα, ενώ έπαιξε φυσικά σε όλο το ματς, όπως και οι Σκοπελίτης, Τσαμπούρης για τη Νέα Σαλαμίνα του Στάικου Βεργέτη, η οποία ηττήθηκε από την ΑΕΚ (0-1).

Στις καθυστερήσεις αντικαταστάθηκε ο αρχηγός του Απόλλωνα, Φώτης Παπουλής, στη νίκη της ομάδας του με 2-1 επί της Ομόνοιας. Για το "τριφύλλι" ήταν στην 11άδα ο Βύντρα, Κωνσταντινίδης και Σοϊλέδης, ενώ στον πάγκο έμειναν οι Παντελιάδης και Κότσαρης.

Για δεύτερη σερί αγωνιστική σκόραρε ο Γιάννης Ταραλίδης, ο οποίος με πέναλτι στο 94' διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στη νίκη της Καρμιώτισσας επί του Ερμή. Ήταν βασικός, όπως και ο Σάλιακας που αντικαταστάθηκε στο 89', ενώ ο Βασίλης Παπαδόπουλος μπήκε στο ματς στο 78' και ο Τσολακίδης έμεινε στον πάγκο.

Η Αναγέννηση Δερύνειας ηττήθηκε από τον Εθνικό (5-3) με τους Μπαρμπούδη και Βλασόπουλο στην 11άδα, ενώ στον πάγκο της ΑΕΛ έμεινε ο Γιώργος Γεωργιάδης (0-0 με Ανόρθωση).

Με τους Σακελλαρίου και Πάγκαλο στην 11άδα η ΑΕ Ζακακίου πήρε 0-0 στην έδρα του Άρη, για τον οποίο βασικός ήταν ο Παντίδος και στον πάγκο έμειναν οι Γιαννακόπουλος και Μαρτσάκης.

ΑΠΟΕΛ - Δόξα 2-0

Καρμιώτισσα - Ερμής 3-0

Απόλλων - Ομόνοια 2-1

Άρης - ΑΕ Ζακακίου 0-0