ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ελληνικά γκολ στη βόρεια Ευρώπη

Ο Κανακούδης πέτυχε ιστορικό γκολ για το Τούρκου, λίγες μέρες μετά το τρομοκρατικό χτύπημα. Ο Παπάζογλου σκοράρει σε κάθε ματς στη Νορβηγία, ασίστ ο Χαρίσης, επιστροφή ο Νίνης (videos)

Το πρώτο γκολ του Πέτρου Κανακούδη στην καριέρα του στο εξωτερικό ήταν ιστορικό, καθώς άνοιξε το σκορ στην εκτός έδρας νίκη της Ίντερ Τούρκου επί της Κέμι. Λίγες ημέρες πριν το Τούρκου (Φινλανδία) είχε πληγεί από τρομοκρατικό χτύπημα, με τη νίκη αυτή να αφιερώνεται στη μνήμη των θυμάτων.

Ο Θανάσης Παπάζογλου σκόραρε ξανά για την Όλεσουντ, έτσι μετρά 3 γκολ σε 3 ματς πρωταθλήματος, ενώ δίχτυα βρήκε και ο Γιάννης Φετφατζίδης στη Σαουδική Αραβία (με πεναλτι).

Ο Σωτήρης Νίνης έπαιξε ξανά μετά από 7 μήνες, ο Γιώργος Σαμαράς έκανε ντεμπούτο στην Τουρκία, ενώ ο Χάρης Χαρίσης είχε ασίστ στη σπουδαία νίκη της Σιντ Τρούιντεν επί της Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός και στην 2η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στη εκτός έδρας νίκη επί της Μπόρνμουθ

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Μίντλεσμπρο (2-1)

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Ήταν βασικός στην ήττα απ'την Σατορού (1-0), αντικαταστάθηκε στο 62'

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Εκτός 18άδας

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Και στην 2η αγωνιστική έπαιξε 90 λεπτά, η Βίλεμ έχασε στην Ουτρέχτη (2-0)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έμεινε στον πάγκο

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έκανε μία μικρή γκάφα στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν κόστισε. Έπαιξε σε όλο το ματς, στην εκτός έδρας νίκη επί της Αταλάντα (0-1)

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός στην αναμέτρηση με την Τορίνο (1-1), αγωνίστηκε σε όλο το ματς

Μάριος Οικονόμου (ΣΠΑΛ): Ντεμπούτο ως βασικός στη Ρώμη κόντρα στη Λάτσιο (0-0), αντικαταστάθηκε στο 56'

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός φυσικά στην πρεμιέρα της Bundesliga, έπαιξε σε όλο το ματς στον εκτός έδρας θρίαμβο επί της Βόλφσμπουργκ (0-3)

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Και αυτός βασικός στην πρεμιέρα, επίσης έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Άουγκσμπουργκ (1-0)

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Έκανε ντεμπούτο στην Bundesliga, μπαίνοντας στο 76ο λεπτό στο ματς με την Χέρτα στο Βερολίνο (2-0)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Βόλφσμπουργκ - Ντόρτμουντ 0-3

Αμβούργο - Άουγκσμπουργκ 1-0

Χέρτα - Στουτγκάρδη 2-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην σπουδαία νίκη στην έδρα της Γκενκ. Έπαιξε σε όλο το ματς, δεν έχει χάσει λεπτό στις 4 πρώτες αγωνιστικές (μόνο νίκες η Σαρλερουά)

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Ξεπέρασε τον τραυματισμό του και αγωνίστηκε σε επίσημο ματς για πρώτη φορά μετά από 7 μήνες! Μπήκε στο 61ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα απ'την Άντβερπ

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Έκανε την ασίστ με εξαιρετική σέντρα για το γκολ της ισοφάρισης στις Βρυξέλλες (1-1). Τελικά η Σιντ Τρούιντετ έκανε ανατροπή και πήρε σπουδαία νίκη επί της Άντερλεχτ (2-3)

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Όπως και ο Χαρίσης ήταν βασικός στο "Constant Vanden Stock" και αγωνίστηκε σε όλο το ματς

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έπαιξε σε όλο το ματς στην ήττα απ'τη Σεν-Ζιλουάζ (3-0)

Άντερλεχτ - Σιντ Τρούιντεν 2-3

Γκενκ - Σαρλερουά 0-1

Μέχελεν - Άντβερπ 1-2

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Δεύτερο 90άλεπτο στην δεύτερη αγωνιστική. Δεύτερη ήττα η Αλάνιασπορ στην Προύσσα (3-2 η Μπούρσασπορ)

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Δεύτερη φορά βασικός και αυτός, αλλά ξανά αντικαταστάθηκε (61')

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έκανε ντεμπούτο, μπαίνοντας στο 87ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη επί της Μανίσασπορ (0-1)

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Εκτός αποστολής

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Βασικός και στην 2η αγωνιστική, έπαιξε 88 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Εσκισέχιρσπορ (1-2)

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ουμρανίγεσπορ - Μπόλουσπορ την Δευτέρα στις 19:45

Μπούρσασπορ - Αλάνιασπορ 3-2

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Τρίτο 90άλεπτο στην τρίτη αγωνιστική, η Χάμιλτον νίκησε 3-1 στην έδρα της Χιμπέρνιαν

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός έπαιξε για 3η φορά 90άλεπτο

Χιμπέρνιαν - Χάμιλτον 1-2

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Πραγματοποίησε ντεμπούτο για φέτος, ήταν βασικός στην αναμέτρηση με την Έταρ (ήττα 1-2 με γκολ στο 91')

Θοδωρής Παπουτσογιαννόπουλος (Σλάβια Σόφιας): Ήταν βασικός για 4η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε 90 λεπτά στην σπουδαία νίκη στην έδρα της Ραπίντ Βιέννης (1-2)

Ραπίντ Βιέννης - Στουρμ Γκρατς 1-2

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός 18άδας

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ'την Τρίνετς (2-0)

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Έμεινε στον πάγκο

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ο 33άχρονος αμυντικός άνοιξε το σκορ στην εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Κέμι. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ στην εκτός Ελλάδος καριέρα του (έπαιξε 90 λεπτά). Πρόκειται μάλιστα για πολύ σημαντικό τέρμα και πολύ σημαντική νίκη, καθώς αφιερώθηκε στη μνήμη των θυμάτων της τρομοκρατικής επίθεσης στο Τούρκου πριν λίγες ημέρες

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Εξαιρετικό είναι το ξεκίνημα του Παπάζογλου στη Νορβηγία, καθώς σκόραρε και στο 3ο του ματς με την Όλεσουντ στο πρωτάθλημα. Στο 20ό λεπτό με κεφαλιά έκανε το 1-1, αλλά η Τρόμσε νίκησε 3-2

Τρόμσε - Όλεσουντ 3-2

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σπάρτακ Τρνάβα

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Βασικός για 2η φορά ο 29άχρονος τερματοφύλακας, η ομάδα του ηττήθηκε 1-3 απ'την Ολίμπια Λιουμπλιάνα

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Βασικός στην αναμέτρηση με τη Σέπσι (ξεκίνησε στις 21:00)

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Έμεινε στον πάγκο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Με πέναλτι στο 42' πέτυχε το τρίτο γκολ της Αλ-Αχλί στη νίκη με 4-0 επί της Αλ-Φατέχ (έπαιξε 90 λεπτά)

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Και στην 2η αγωνιστική έπαιξε 90 λεπτά, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της απ'την Αλ-Ιτιχάντ (2-5)

Αλ-Αχλί - Αλ-Φατέχ 4-0