ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ελληνικά γκολ που... ζαλίζουν

Ο Βλαχοδήμος πέτυχε το πρώτο του γκολ στη Γαλλία και ο Κατίδης στην Τσεχία, ενώ πολύτιμο τέρμα πέτυχε και ο Σκόνδρας για τη Χάμιλτον. Ο Παπασταθόπουλος ζαλίστηκε, αλλά ο Κ.Παπαδόπουλος έπεσε (videos)

Το πρώτο του γκολ στη Β' κατηγορία της Γαλλίας πέτυχε ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος και μάλιστα χάρισε τη νίκη στη Νις επί της Χάβρης (1-0), η οποία είναι πρωτοπόρος και μετρούσε μόνο νίκες.

Ωραίο γκολ πέτυχε και ο Γιάννης Σκόνδρας, αρκετά σημαντικό για τη Χάμιλτον, σκόραρε και ο Γιώργος Κατίδης, για πρώτη φορά στην Β' κατηγορία της Τσεχίας, ενώ αυτογκόλ πέτυχε ο Στέργος Μαρίνος.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν αυτός που ζαλίστηκε (αντικαταστάθηκε), αλλά ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν αυτός που έπεσε στο έδαφος! Έκανε θέατρο για χτύπημα από αντίπαλο στο στήθος και μέσω του video replay είδε σωστά την κίτρινη κάρτα.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 51' στην ήττα απ'τη Λιντς

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Πέτυχε το παρθενικό του τέρμα στη Γαλλία και χάρισε τη νίκη στη Νιμ επί της Χάβρης (1-0). Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 76', ενώ η Χάβρη είναι πρωτοπόρος και μέχρι να βρει μπροστά της τον Βλαχοδήμο είχε μόνο νίκες (4 στα 4)

Νιμ - Χάβρη 1-0

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Υπέγραψε την Παρασκευή

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Βασικός με την Β' ομάδα στη νίκη επί της Φορούνα Σιτάρντ (4-2)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Και στην 3η αγωνιστική έπαιξε 90 λεπτά, η Βίλεμ έχασε απ'τη Φέγενοορντ (5-0)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Μπήκε στο 93ο λεπτό στη νίκη επί της Φιτέσε (1-2)

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στο ντέρμπι με την Ίντερ, δεν κατάφερε να περιορίσει τον Ικάρντι και οι "νερατζούρι" νίκησαν 3-1 στη Ρώμη

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός στην αναμέτρηση με την Μπενεβέντο (1-1), αλλά αντικαταστάθηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου λόγω τραυματισμού

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός στο 2-0 επί της Χέρτα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 40' λόγω ζάλης (ήταν άρρωστος τις προηγούμενες μέρες)

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στη νίκη επί της Κολωνίας με 3-1, από το 59' είχε χάσει τον παρτενέρ του στην άμυνα λόγω αποβολής (Μάβραϊ), αλλά στις καθυστερήσεις έκανε θέατρο για χτύπημα από αντίπαλο στο στήθος και σωστά πήρε κίτρινη κάρτα

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός αποστολής

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε ξανά σε όλο το ματς, ήταν άτυχος και πέτυχε αυτογκόλ που έδωσε το προβάδισμα (1-2) στη Ζούλτε Βάρεχεμ, αλλά η Σαρλερουά νίκησε 3-2 και έκανε το "5 στα 5"

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Για 5η φορά βασικός, δεν έχει χάσει λεπτό στο πρωτάθλημα, η ομάδα του νίκησε 1-0 τη Βάασλαντ-Μπέβερεν

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Και αυτός βασικός μαζί με τον Κίτσιου, έπαιξε επίσης σε όλο το ματς

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Βασικός στη νίκη με 4-0 επί της Τούκομστ για το κύπελλο

Σαρλερουά - Ζούλτε Βάρεχεμ 3-2

Σιντ Τρούιντεν - Βάασλαντ-Μπέβερεν 1-0

Τουρκία

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Τρίτη φορά βασικός στην τρίτη αγωνιστική, αλλά αντικαταστάθηκε στο 46' (1-1 με την Καράμπιουκσπορ)

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν αυτός που μπήκε στη θέση του Μανιάτη στο 46'

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Μπήκε στο 66' στην ήττα απ'την Άντανα Ντέμιρσπορ (0-1)

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Βασικός και στην 3η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς με την Ανκαραγκιουτζιού (νίκη με 2-0)

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Βασικός στην ήττα απ'την Άντανασπορ (2-1), αντικαταστάθηκε στο 62'

Αλάνιασπορ - Καράμπιουκσπορ 1-1

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Τέταρτο 90άλεπτο στην τέταρτη αγωνιστική, πέτυχε εξαιρετικό γκολ στο 72' και μείωσε για τη Χάμιλτον, η οποία τελικά με πέναλτι ισοφάρισε στο 88' σε 2-2 την Κιλμάρνοκ

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός έπαιξε για 4η φορά 90άλεπτο

Κιλμάρνοκ - Χάμιλτον 2-2

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Έμεινε στον πάγκο

Θοδωρής Παπουτσογιαννόπουλος (Σλάβια Σόφιας): Εκτός αποστολής

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Ζάλτσμπουργκ (6 στα 6 η Στουρμ Γκρατς)

Στουρμ Γκρατς - Ζάλτσμπουργκ 1-0

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 77 λεπτά στο 2-0 επί της Ίστρα

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Τσεχία και χάρισε στην ομάδα του νίκη με 1-0 στην έδρα της Βλάσιμ (0-1). Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 79'

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός αποστολής

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Εκτός αποστολής

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Βασικός στην ήττα απ'τη Ροβανιέμι (4-2), αντικαταστάθηκε στο 62'

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Χωρίς αγωνιστική υποχρέωση

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Ποντμπρεζόβα

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Βασικός για 3η φορά ο 29άχρονος τερματοφύλακας, η ομάδα του ηττήθηκε 1-4 απ'την Τσέλιε

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Για 5η φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Βολουντάρι

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Έκτη συμμετοχή στην Ουγγαρία, μπήκε στο 63ο λεπτό στο ματς με την Μεζοκόβεσντ (νίκη με 2-1)