ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες σκόρερς απ' το... πουθενά

Roma's Kostas Manolas, left, and AC Milan's Andrea Bertolacci argue during an Italian Serie A soccer match between AC Milan and Roma, at the San Siro stadium in Milan, Italy, Sunday, May 7, 2017. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Κατίδης και Γεμιστός είναι οι Έλληνες του εξωτερικού που σκόραραν αυτήν την εβδομάδα, ο Μανωλάς δεν είχε πρόβλημα στο Μιλάνο, ο Γκέκας επέστρεψε στην δράση, ενώ ο Σαμαράς έπαιξε για 1η φορά βασικός (videos)

Οι σκόρερς αυτής της εβδομάδας ήταν από το... πουθενά για τους Έλληνες του εξωτερικού, με τον Κατίδη να πετυχαίνει γκολ στην πρεμιέρα της Β' κατηγορίας της Φινλανδίας και τον Γεμιστό να φτάνει τα τρία τέρματα στο Μαυροβούνιο.

Ο Κώστας Μανωλάς έκανε μία ακόμη καλή εμφάνιση στην εύκολη νίκη της Ρόμα επί της Μίλαν στο "San Siro" (1-4) και για ένα ακόμη ματς είχε και τους... τσαμπουκάδες του. Ο Φάνης Γκέκας επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του και ο Γιώργος Σαμαρας ήταν για πρώτη φορά στην 11άδα.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Έμεινε στον πάγκο

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 58' στην αναμέτρηση με τη Μαρσέιγ στο "Vélodrome", η ομάδα του ηττήθηκε (2-1) και έχασε κάθε ελπίδα για 1η ή 2η θέση

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στην αναμέτρηση με τη Ρίο Άβε στο 83' αντί του Ζόνας, με την Μπενφίκα να γίνεται πιο αμυντική για να κρατήσει το 1-0

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Για 25η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας νίκη επί της Πάσος Φερέιρα (0-1)

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 4-0 επί της Μπέτις

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Για πρώτη φορά στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ'την Ρέους Ντεπόρτιου (1-0)

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Μπήκε στο 48ο λεπτό στην αναμέτρηση με την Μενσαχέρο (εντός έδρας ήττα με 0-1)

Λεγκανές - Μπέτις 4-0

Ρέους Ντεπόρτιου - Σαραγόσα 1-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 33η φορά στην 33η αγωνιστική, δέχτηκε γκολ από τον Αμπντούλ Ατζαγκούν στο 90' και η Ρόντα νίκησε 1-0 τη Βίλεμ

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της TEC (Β' ομάδα)

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Για 29η φορά στην 11άδα, για 22η έπαιξε σε όλο το ματς, η Μίλαν δεν τον προβλημάτισε και η Ρόμα νίκησε 4-1 στο Μιλάνο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Για 33η φορά στην 11άδα, δέχτηκε γκολ από τον Μπράιαν Κριστάντε στο 1-1 με την Αταλάντα

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Για 19η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς με την Αβελίνο (1-1)

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Μίλαν - Ρόμα 1-4

Ουντινέζε - Αταλάντα 1-1

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν στην 11άδα σε ένα απ'το πιο σημαντικά ματς της χρονιάς, αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη επί της Χόφενχαϊμ (2-1)

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Για 24η φορά βασικός, για 20ή έπαιξε σε όλο το ματς, στο 1-1 με την Γκλάντμπαχ

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Στην 11άδα για 13η φορά, το Αμβούργο δεν δέχτηκε γκολ και έμεινε στο 0-0 με τη Μάιντς

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Ήταν ξανά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ'την Ρούσελάρε (0-3)

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Κόρτραϊκ - Ρούσελάρε 0-3

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Για 12η φορά στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά (στόπερ) για 11η φορά και η ομάδα του νίκησε 3-2 στην έδρα της Κόνιασπορ

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Ξεπέρασε τον τραυματισμό, ο οποίος δεν αποδείχθηκε σοβαρός. Ήταν στον πάγκο και μπήκε στο ματς με την Μπαντίρμασπορ στο 78' (νίκη με 3-0)

Κόνιασπορ - Αλάνιασπορ 2-3

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Επέστρεψε στην 11άδα, στην ήττα απ'την Ινβερνές (2-1)

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός βασικός και αυτός έπαιξε 90 λεπτά μαζί με τον Σκόνδρα

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Εκτός 18άδας

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Ήταν βασικός για 12 φορά και σε όλο το ματς για 9η φορά, στην εντός έδρα ήττα απ΄την Αμπερντίν (1-2)

Ινβερνές - Χάμιλτον 2-1

Χαρτς - Αμπερντίν 1-2

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Για 31η φορά στην 11άδα στην 32η αγωνιστική, για 30ή φορά έπαιξε 90 λεπτά. Η ομάδα του νίκησε 3-2 την Ζανκτ Πέλτεν

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 22η φορά βασικός, έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Όσιεκ (νίκη με 5-1)

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ήταν στην 11άδα στην εκτός έδρας νίκη επί της Γιβάσκιλα (1-2) και έπαιξε σε όλο το ματς

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Σκόραρε στην πρεμιέρα του φινλανδικού πρωταθλήματος (Β' κατηγορία), ήταν βασικός και έπαιξε 83 λεπτά. Η Γιάρο νίκησε 2-0 στην έδρα της Έκενες και ο Κατίδης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 68'

Χάρης Χατζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Και αυτός ήταν βασικός, αλλά έπαιξε σε όλο το ματς

Το γκολ του Κατίδη...

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Για 5η φορά στην 11άδα, έπαιξε ξανά 90 λεπτά, η Έστερσουντς νίκησε 2-1 τη Χάμαρμπι

Σλοβακία

Τάσος Δημητριάδης (Ζέμπλιν): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την Ζίλινα (εντός έδρας ήττα με 0-1)

Λιθουανία

Ανέστης Καρακώστας (Ζάλγκιρις Κάουνας): Εκτός 18άδας

Μαυροβούνιο

Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Ήταν βασικός και διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στην αναμέτρηση με την Γκρμπαλ. Σκόραρε μάλιστα για δεύτερη σερί αγωνιστική και μετρά πλέον 3 γκολ στο πρωτάθλημα

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη 2-1 επί της Αλ-Τααουόν

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Εκτός 18άδας

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS): Ήταν στον πάγκο στην ήττα απ'τη New York City (3-1)

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Τέλος το πρωτάθλημα, την Τετάρτη (10/5) το τελευταίο ματς για το αστιατικό Champions League

Κύπρος

Χωρίς τον Παπουλή ο Απόλλων νίκησε 3-0 την Ομόνοια, για την οποία στην 11άδα ήταν οι Βύντρα και Κωνσταντινίδης, ενώ δεν έπαιξε ο Γιαννιώτας για το ΑΠΟΕΛ στο 0-0 με την ΑΕΚ.

Ο Σκοπελίτης έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα της Νέας Σαλαμίνας απ'τόν Ερμή (3-0), βασικοί ήταν οι Γιαννακόπουλος και Μαραγκουδάκης για τον Άρη στο 1-1 με τον Εθνικό (1-1), ενώ βασικοί ήταν και οι Ταραλίδης, Σάλιακας για την Καρμιώτισσα στην ήττα απ'την Δόξα (1-2).

Απόλλων - Ομόνοια 3-0

Καρμιώτισσα - Δόξα 1-2

Ερμής - Νέα Σαλαμίνα 3-0

Εθνικός - Άρης 1-1