ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες πρωταθλητές

Ο Φετφατζίδης πριν την φιέστα τίτλου πέτυχε δύο γκολ και έκανε μία ασίστ, πρωτάθλημα πήραν επίσης Σάμαρης και Μήτρογλου, ενώ ο Καρνέζης είναι ο μόνος στην Serie A που δεν έχασε λεπτό! Ντεμπούτο για τον Παυλίδη (videos)

Κώστας Μήτρογλου και Ανδρέας Σάμαρης κατέκτησαν το πρωτάθλημα με την Μπενφίκα, ενώ πριν την φιέστα τίτλου της Αλ-Αχλί την οδήγησε στη νίκη ο Γιάννης Φετφατζίδης με δύο γκολ και μία ασίστ!

Γκολ στην Κύπρο πέτυχαν οι Παπουλής, Μαραγκουδάκης και Κουλούρης, ενώ ο Ορέστης Καρνέζης είναι ο μοναδικός στην Serie A μετά την ολοκλήρωσή της που δεν έχασε λεπτό!

Το ίδιο ισχύει για δύο ακόμη τερματοφύλακες, τους Κώστα Λάμπρου και Ντίμι Κωνσταντόπουλο, ενώ μετά από 15 γκολ στην U17 ο Βαγγέλης Παυλίδης έκανε ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα.

Παυλίδης, 580

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε 73' στη νίκη της Μπενφίκα με 4-1 επί της Νασιονάλ, αποτέλεσμα που έδωσε το πρωτάθλημα στους "αετούς"

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 53' αντί του Λιούμπομιρ Φέισα

Μπενφίκα - Νασιονάλ 4-1

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Ολοκλήρωσε την σεζόν την προηγούμενη εβδομάδα χωρίς να χάσει λεπτό σε 46 αγωνιστικές! Η Μίντλεσμπρο κέρδισε την άνοδο στην Premier League

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Αλμπαθέτε με γκολ του Όσκαρ Γκονθάλεθ (πρώην του Ολυμπιακού)

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Μπήκε στο 76' στην ισοπαλία (1-1) με την Χιρόνα

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): 'Επαιξε ξανά σε όλο το ματς, η Ρόμα νίκησε με 3-1 τη Μίλαν στο "Σαν Σίρο" και σε 38 αγωνιστικές είχε 37 συμμετοχές και 36 φορές ήταν στην 11άδα (μία ως αλλαγή)

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν έχασε λεπτό στις 38 αγωνιστικές της Serie A και είναι ο μόνος στο ιταλικό πρωτάθλημα που το κατόρθωσε! Δέχτηκε δύο γκολ στην τελευταία αγωνιστική, η Κάρπι νίκησε 2-1 στο Ούντινε

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Μπήκε στο 52ο λεπτό και έκανε την ασίστ στον Παβολέτι για το μοναδικό γκολ της Τζένοα. Η Αταλάντα νίκησε 2-1 στην Γένοβα

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Εκτός αποστολής

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Έμεινε στον πάγκο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Εκτός αποστολής

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Έμεινε στον πάγκο

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Κρις Οικονομίδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Μπήκε στο 74ο λεπτό στην ήττα από την Κάλιαρι (3-0)

Μίλαν - Ρόμα 1-3

Ουντινέζε - Κάρπι 1-2

Τζένοα - Αταλάντα 1-2

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Έκτος αποστολής

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σάμπα): Ήταν στην 11άδα και αγωνίστηκε 63 λεπτά στο 1-1 με την Μακάμπι Νετάνια

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Επέστρεψε στην 11άδα και ήταν παρτενέρ για τελευταία φορά με τον Ματς Χούμελς που πάει στην Μπάγερν. Έπαιξε 90 λεπτά στο 2-2 με την Κολωνία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ / 2. Bundesliga): Ήταν στην 11άδα και αγωνίστηκε 84' λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μπράουνσβαϊγκ

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Αρμίνια Μπίλεφελντ

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Ο 17άχρονος επιθετικός μετά από τα 15 γκολ του φέτος με την Μπόχουμ U17 έκανε το ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα, μπαίνοντας στο 78ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Χάιντενχαϊμ

Ντόρτμουντ - Κολωνία 2-2

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Αφού δεν έχασε λεπτό στις 34 αγωνιστικές του ολλανδικού πρωταθλήματος, έγινε το ίδιο και στα δύο ματς με την Άλμερε στο μπαράζ παραμονής/ανόδου. Νίκες με 1-0 και 5-2 για την Βίλεμ και επόμενος αντίπαλος η Μπρέντα

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έχει ολοκληρωθεί η σεζόν για την ομάδα του

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Έχει ολοκληρωθεί η σεζόν για την ομάδα του

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει ολοκληρωθεί η σεζόν για την ομάδα του

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Έχει ολοκληρωθεί η σεζόν για την ομάδα του

Βέλγιο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έβδομη σερί φορά στην 11άδα, δέχτηκε γκολ στο 90 από τον πρώτο σκόρερ του βελγικού πρωταθλήματος, Ζερεμί Περμπέ (1-0 η Σαρλερουά)

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Ήταν στην 11άδα και αγωνίστηκε και όλο το ματς

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ήταν στην 11άδα στη νίκη με 1-0 επί της Κόρτραϊκ και αγωνίστηκε 72 λεπτά

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Έπαιξε στο 2ο ημίχρονο της ήττας στην έδρα της Οστάνδης (2-1)

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έχει ολοκληρωθεί η σεζόν για την ομάδα του

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ-Τρούιντεν): Έχει ολοκληρωθεί η σεζόν για την ομάδα του

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έχει ολοκληρωθεί η σεζόν για την ομάδα του

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε 90 λεπτά στην Βιέννη, εφιαλτικά τα τελευταία, καθώς η Αούστρια νίκησε 3-0 με τέρματα στο 86', το 90' και το 93'

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε 65 λεπτά στο 1-1 με την Τουν

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα με 1-3 από την Γιουνγκ Μπόις

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός 18άδας

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Μπήκε στο 70ό λεπτό της αναμέτρησης με την Ζέμπλιν (1-1)

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν): Έμεινε στον πάγκο

Νίκος Παντίδος (Ντούκλα Μπάνσκα Μπίστριτσα / Β' κατηγορία): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Νόβε Μέστο

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερστουντς): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε 85 λεπτά στην σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Γκέτεμποργκ (Γκετεμπόρι)

Ουγγαρία

Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα Ουγγαρίας

Τουρκία

Γιώργος Σαρρής (Ερτζίγεσπορ): Εκτός 18άδας

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Ευτυχώς δεν έκανε ντεμπούτο ο νεαρός τερματοφύλακας, καθώς η Σλάβια έχασε 0-5 από την Λουντογκόρετς στην Σόφια

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Μπήκε στο 73ο λεπτό στην ήττα από την Shanghai Shenhua (5-1), 8η συμμετοχή, ακόμη χωρίς γκολ

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά και έκανε το καλύτερό του ματς! Δύο γκολ και μία ασίστ για τον Έλληνα επιτελικό μέσο στη νίκη με 3-2 επί της Αλ-Φατέχ! Ήταν η τελευταία αγωνιστική και ακολούθησε φιέστα τίτλου

Κύπρος

Στο τελευταίο ματς της σεζόν στην Κύπρο ο Κουλούρης σκόραρε για την Ανόρθωση κόντρα στο ΑΠΟΕΛ (2-2), ενώ σε όλο το ματς έπαιξε και ο Τζανακάκης για την "κυρία", ενώ για τους γηπεδούχους έπαιξε 61' ο Γιαννιώτας.

Ο Καντούτσης έπαιξε 90 λεπτά για την Ομόνοια, στην έδρα της οποίας νίκησε 2-1 ο Απόλλων χάρη σε γκολάρα του Φώτη Παπουλή!

Σε όλο το ματς έπαιξαν οι Παναγόπουλος και Βασιλόγιαννης για τον Ερμή (1-1 με ΑΕΛ), όπως και ο Μυρθιανός για την Δόξα, η οποία προηγήθηκε 3-0 στην έδρα του Άρη, αλλά αυτός έκανε τρομερή ανατροπή και νίκησε 4-3! Το πρώτο γκολ του Άρη πέτυχε ο Μαραγκουδάκης στο 60' (είχε μπει στο 46')

ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση 2-2

Ομόνοια - Απόλλων 1-2

Άρης - Δόξα 4-3