ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες για όλα τα γούστα

Δύο γκολ ο Μήτρογλου, σκόρερ και ο Παπασταθόπουλος, ασίστ ο Τζαβέλλας, ντεμπούτο ο Σαμαράς, 12η κίτρινη ο Χολέμπας, πρώτη φορά βασικός ο Δώνης, δεν "τρώει" γκολ ο Λάμπρου (videos)

Για μία ακόμη εβδομάδα ο Κώστας Μήτρογλου είναι ο πρωταγωνιστής στους Έλληνες του εξωτερικού, καθώς πέτυχε δύο γκολ, φτάνοντας τα 22 φέτος σε 31 ματς, ενώ στο 2017 έχει 13 γκολ σε 11 ματς!

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πέτυχε το... ετήσιο γκολ του στην Bundesliga, ενώ ο Γιώργος Τζαβέλλας είχε ασίστ στην Τουρκία, ο Γιώργος Σαμαράς έκανε ντεμπούτο με τη Σαραγόσα, ο Χοσέ Χολέμπας κάθε δύο συμμετοχές δέχεται κίτρινη κάρτα, ο Τάσος Δώνης ήταν για πρώτη φορά στην 11άδα της Νις, ενώ ο Κώστας Λάμπρου στο 1/3 των αγώνων της Βίλεμ δεν δέχεται γκολ!

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός για 24η φορά στην 26η αγωνιστική, έχει 50% στις κίτρινες κάρτες, καθώς πήρε την 12η (1-1 με Γουέστ Χαμ)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουότφορντ - Γουέστ Χαμ 1-1

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στο 3-1 επί της Σάβες και πέτυχε δύο γκολ. Έφτασε τα 13 τέρματα στο πρωτάθλημα, σκόραρε για 4η σερί αγωνιστική (6 γκολ) και για 5ο σερί ματς (μαζί με το CL κόντρα στη Ντόρτμουντ). Έφτασε τα 22 γκολ φέτος σε 31 ματς σε 5 διαφορετικές διοργανώσεις, ενώ στο 2017 έχει 13 γκολ σε 11 ματς!

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Νασιονάλ

Μπενφίκα - Σάβες 3-1

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Για πρώτη φορά βασικός με τη Νις ο Τάσος Δώνης σε ματς του γαλλικού πρωταθλήματος (τιμωρημένος ο Μπαλοτέλι), έπαιξε μέχρι το 60', μπήκε στην θέση του ο Λε Μπιάν που πέτυχε δύο γκολ και η Νις νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Μονπελιέ

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Για τρίτη φορά βασικός και δεύτερη σερί! Έπαιξε 90 λεπτά, η ομάδα του δεν δέχτηκε γκολ και πέτυχε σπουδαία νίκη με 4-0 επί της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Έκανε ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα, μπήκε στο ματς στο 74', η Σαραγόσα έχασε 1-2 από την Ταραγόνα

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα από την Τολέδο (0-2)

Λεγκανές - Ντεπορτίβο 4-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 24η φορά στην 24η αγωνιστική, δεν δέχτηκε γκολ για 8η φορά φέτος (εξαιρετικό το "1 στα 3") και η Βίλεμ πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Εξέλσιορ στο Ρότερνταμ

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έχει επιστρέψει στην 2η ομάδα, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Κόνινκλαϊκε (0-1)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Ο Αναστασίου τον έβαλε στο ματς στο 71', η Ρόντα ηττήθηκε στην έδρα της Χέρενφέν (3-0)

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ξανά βασικός, ξανά 90άλεπτο, νέα καλή εμφάνιση και σπουδαία νίκη η Ρόμα με 3-1 επί της Ίντερ στο Μιλάνο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και στην 26η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό), νικήθηκε με πέναλτι από τον Ιμόμπιλε και η Λάτσιο νίκησε την Ουντινέζε (1-0)

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Για 20ή φορά στην 11άδα, για δεύτερη σερί στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Οικονόμου. Αποβλήθηκε όμως στο 75' με απευθείας κόκκινη κάρτα και η Τζένοα ισοφάρισε στο 94' (1-1)

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Επέστρεψε στην 11άδα και μάλιστα δυναμικά, καθώς άνοιξε στο σκορ στο 13ο λεπτό στο Φράιμπουργκ, όπου η Ντόρτμουντ νίκησε 3-0. Έπαιξε 90 λεπτά, αυτό ήταν το πρώτο φετινό του γκολ στην Bundesliga, στην οποία και στις 6 του χρονιές έχει από ένα γκολ!

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού, η ομάδα του δέχτηκε 8 γκολ στο Μόναχο από την Μπάγερν

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά και η Άουγκσμπουργκ νίκησε 2-1 με ανατροπή στο Ντάρμστατ

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν στον πάγκο για πρώτη φορά φέτος σε ματς της Bundesliga

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Ζανκτ Πάουλι - Καρσλρούη τη Δευτέρα στις 21:15

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Ζανκτ Πάουλι - Καρσλρούη τη Δευτέρα στις 21:15

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Φράιμπουργκ - Ντόρτμουντ 0-3

Ντάρμστατ - Άουγκσμπουργκ 1-2

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός 18άδας

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Στην 11άδα για 28η φορά στην 28η αγωνιστική, έπαιξε 26η φορά σε όλο το ματς στην εντός έδρας ήττα από την Όιπεν

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Βασικός για έκτος σερί ματς, νικήθηκε δύο φορές από τον Τσεριτζόνι και η Κόρτραϊκ ηττήθηκε στην έδρα της από την Βάασλαντ-Μπέβερεν

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 78'

Κόρτραϊκ - Βάασλαντ-Μπέβερεν 1-2

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά για 4η φορά, έκανε μάλιστα την ασίστ με κεφαλιά προς τα πίσω για το 2ο γκολ από τα 4 της ομάδας του (4-1 την Άντανασπορ)

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Μπήκε στο ματς στο 64', η ομάδα του νίκησε 1-0 την Γκαζιαντέπ

Αλάνιασπορ - Άντανασπορ 4-1

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός 18άδας

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Για δεύτερη φορά στην 11άδα σε ματς πρωταθλήματος, έπαιξε 90 λεπτά στην έδρα της Σέλτικ, η οποία νίκησε 2-0

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Για 4η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς, η Χαρτς ηττήθηκε στην έδρα της Πάρτικ Θισλ (2-0)

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Και αυτός βασικός για 4η φορά, επίσης έπαιξε 90 λεπτά

Σέλτικ - Χάμιλτον 2-0

Πάρτικ Θισλ - Χαρτς 2-0

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Τρίτο ματς στο 2017 και τρίτη ήττα για την Στουρμ Γκρατς στην έδρα της Ζανκτ Πέλτεν. Ο Λυκογιάννης έπαιξε σε όλο το ματς (βασικός για 23η φορά στην 23η αγωνιστική)

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Επέστρεψε στην 11άδα ο 17άχρονος τερματοφύλακας και η ομάδα του νίκησε 2-1 την Τσέρνο Μόρε Βάρνα

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Βασικός και στη δεύτερη αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 στην έδρα της Λίνγκμπι

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Και αυτός βασικός και αυτός έπαιξε για δεύτερη φορά 90άλεπτο

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Την Τετάρτη 1/3 ματς κυπέλλου με την Μάριενχαμ

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Επόμενο ματς κυπέλλου το Σάββατο (4/3)

Χάρης Χαντζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Επόμενο ματς κυπέλλου το Σάββατο (4/3)

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Δεν έπαιξε στο ματς κυπέλλου με τη Νίκεπινγκ, το πρωτάθλημα στην Σουηδία ξεκινά την 1η Απριλίου

Ρουμανία

Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Τέταρτη συμμετοχή, ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς με την Βολουντάρι (0-0)

Τάργκου Μούρες - Βολουντάρι 0-0

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 13η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς, η Χάιντουκ νίκησε 4-0 την Ίστρα 1961

Χάιντουκ Σπλιτ - Ίστρα 1961 4-0

Βοσνία

Δημήτρης Τόσκας (Ζελιέζνιτσαρ): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Φάνης Τζανδάρης (Κόπερ): Δεν αγωνίστηκε στο 1-1 με την Τσέλιε

Σλοβακία

Τάσος Δημητριάδης (Ζέμπλιν): Την προηγούμενη Τρίτη είχε κάνει το ντεμπούτο του, το ματς της 2ης αγωνιστικής αυτήν την Τρίτη

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Εκτός αποστολής

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Την Τρίτη παίζει η Αλ-Αχλί με την Ζομπ Αχάν για το AFC Champions League

Κύπρος

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Παπουλής και Γιαννιώτας για Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ, αντίστοιχα, στο ντέρμπι κορυφής της Κύπρου (2-0).

Με Βύντρα και Σοϊλέδη στην 11άδα η Ομόνοια νίκησε 4-1 την ΑΕΛ, για την οποία βασικός ήταν ο Γεωργιάδης, ενώ βασικούς τους Γιαννακόπουλο και Μαραγκουδάκη στην 11άδα ηττήθηκε ο Άρης στην έδρα της Δόξας (3-1).

Βασικός ο Βλασόπουλος για την Αναγέννηση Δερύνειας (0-0 με ΑΕ Ζακακίου), όπως και ο Σάλιακας την Καρμιώτισσα που έχασε από την Ανόρθωση (1-4), για την οποία έπαιξε ως αλλαγή ο Γιαννούλης.

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε βαθμό στην έδρα του Εθνικού (0-0) με τον Βεργέτη να έχει στην 11άδα τους Σκοπελίτη και Τσαμπούρη.

Απόλλων - ΑΠΟΕΛ 2-0