ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Εκτελεστές & δημιουργοί οι Έλληνες

Σκόραρε για δεύτερο σερί ματς ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος, ενώ είχαν γκολ και ασίστ οι Ανδρέας Τάτος και Δημήτρης Διαμαντάκος. Ντεμπούτο για Μαυρία, Αθανασιάδη, Βέργο και Βούρο (videos)

Η Ελάζιγκσπορ και η Μπόχουμ πήραν σπουδαίες εκτός έδρας νίκες, με τους Ανδρέα Τάτο και Δημήτρη Διαμαντάκο να είναι πρωταγωνιστές, καθώς είχαν από ένα γκολ και μία ασίστ!

Ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος σκόραρε δεύτερη σερί αγωνιστική με τη Νιμ, άλλη μία ασίστ είχε ο Χάρης Χαρίσης με τη Σιντ Τρούιντεν, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Χάρης Μαυρίας με τη Ριέκα, ο Στέφανος Αθανασιάδης με τη Μακάμπι Χάιφα, ο Νίκος Βέργος με τη Βάσας και ο Πραξιτέλης Βούρος με το ΑΠΟΕΛ.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Σαουθάμπτον (0-2)

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Εουρέλιο Γκόμες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 37', η Νότιγχαμ ηττήθηκε στην έδρα της Σέφιλντ Γουέντσντεϊ

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Σαουθάμπτον - Γουότφορντ 0-2

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Πορτιμονένσε (2-1)

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Έμεινε στον πάγκο

Μπενφίκα - Πορτιμονένσε 2-1

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Είδε απ'την εξέδρα την εντός έδρας ήττα απ'τη Ρεν (1-3)

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Έμεινε στον πάγκο

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική, στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Αζαξιό. Έκανε το 1-2 στο 44' με κεφαλιά, ενώ αντικαταστάθηκε στο 62'

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Και στην 4η αγωνιστική έπαιξε 90 λεπτά, η Βίλεμ έχασε απ'την Ντεν Χάαχ (1-2)

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς με τη Φράιμπουργκ, η ομάδα του δεν δέχτηκε γκολ, αλλά δεν έβαλε κιόλας (0-0)

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός και αρχηγός, έπαιξε 90 λεπτά, αλλα η Λειψία ήταν καλύτερη και νίκησε 2-0

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Είδε απ'τον πάγκο το χατ-τρικ του Φινμπόγκασον!

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Δεύτερη συμμετοχή στην Bundesliga, μπήκε στο 59ο λεπτό, με το τελικό 3-1 υπέρ της Σάλκε να έχει ήδη διαμορφωθεί

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της εκτός έδρας νίκης επί της Ντάρμστατ. Μπήκε στο 46', ισοφάρισε 1-1 στο 81' και στο 86' έκανε την ασίστ για να ολοκληρώσει την ανατροπή ο Ρόμπι Κρουζ (1-2)

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Φράιμπουργκ - Ντόρτμουντ 0-0

Αμβούργο - Λειψία 0-2

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Και στην 6η αγωνιστική βασικός, έπαιξε 90 λεπτά, η Σαρλερουά έμεινε στο 0-0 με τη Σταντάρ Λιέγης

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Για 6η φορά βασικός, δεν έχει χάσει λεπτό στο πρωτάθλημα, η ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Άντβερπ

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Και αυτός βασικός μαζί με τον Κίτσιου, έπαιξε επίσης σε όλο το ματς και μάλιστα ήταν αυτός που έκανε την ασίστ στο γκολ του Μπολί στο 72'

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Βασικός στο 2-2 με τη Λιρς, έπαιξε σε όλο το ματς

Σταντάρ Λιέγης - Σαρλερουά 0-0

Άντβερπ - Σιντ-Τρούιντεν 1-1

Τουρκία

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Μπήκε στο 85ο λεπτό, στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Κόνιασπορ

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς στο Ικόνιο

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για πρώτη φορά βασικός, έπαιξε 45 λεπτά στο 1-1 με την Ερζούρουμσπορ

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Βασικός και στην 4η αγωνιστική, ήταν πρωταγωνιστής μαζί με τον Τομ στην εκτος έδρας νίκη με 3-2 επί της Ντενίζλισπορ. Έκανε την ασίστ στον Τομ για το 0-2 και σκόραρε για το 1-3. Ήταν το πρώτο του γκολ στην Τουρκία

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Βασικός στη νίκη επί της Ίστανμπουλσπορ (1-0), αντικαταστάθηκε στο 89'

Κόνιασπορ - Αλάνιασπορ 0-2

Ντενίζλισπορ - Ελάζιγκσπορ 2-3

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Πέμπτο 90άλεπτο στην πέμπτη αγωνιστική, εντός έδρας ήττα με 1-5 απ'τη Σέλτικ

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός έπαιξε για πέμπτη φορά 90άλεπτο

Χάμιλτον - Σέλτικ 1-4

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 0-4 απ'τη Λουντογκόρετς

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ'την LASK Λιντς

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Έμεινε στον πάγκο

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ'την Όσιεκ

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Έκανε ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα, ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 7-0 επί της Τσιμπάλια. Έπαιξε δεξί μπακ από δικές του πάσες ξεκίνησαν οι φάσεις για το 2ο και το 4ο γκολ

Ριέκα - Τσιμπάλια 7-0

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Έκανε ντεμπούτο στην εκτός έδρας ήττα απ'τη Χαπόελ Άκρε (2-0), ήταν βασικος και έπαιξε σε όλο το ματς

Σωτήρης Νίνης (Χαπόελ Πετάχ Τίκβα): Υπέγραψε την Κυριακή

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 3-0 επί της Εσκίλστρουνα

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Μπήκε στο 65' στο 2-2 με την Ίλβες

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Στάμπαεκ (1-1), αυτό ήταν το πρώτο ματς πρωταθλήματος που δεν σκόραρε (είχε 3 στα 3)

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε 90 λεπτά στο 2-2 με την Τρέντσιν

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός αποστολής

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Βολουντάρι - Ντινάμο Βουκουρεστίου τη Δευτέρα στις 20:30

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Μπήκε το 75' στην εκτός έδρας ήττα απ'την Ντέμπρετσεν (3-1)

Νίκος Βέργος (Βάσας): Έκανε ντεμπούτο μπαίνοντας στο 63' στην εκτός έδρας ήττα απ'τη Φερεντσβάρος

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Χωρίς αγωνιστική υποχρέωση

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Μπήκε στο 70ό λεπτό στη νίκη με 1-0 επί της Αλ-Ταουόν

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Εκτός αποστολής

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS ή Charleston Battery): Εκτός αποστολής

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Στις 6/10 η σέντρα στο πρωτάθλημα

Κύπρος

Ντεμπούτο έκανε στην Κύπρο με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ ο Πραξιτέλης Βούρος, ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 4-1 επί της Νέας Σαλαμίνας.

Βασικός ο Κυριάκος Στρατηλάτης στο 1-1 της Αλκής με την Πάφο, ενώ για την Ανόρθωση βασικός ήταν ο Μαραγκουδάκης, έπαιξε ως αλλαγή ο Πάγκαλος και έμεινε στον πάγκο ο Μουλόπουλος (νίκη 1-0 επί του Άρη)

Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ 1-4

Πάφος - Αλκή 1-1

Ανόρθωση - Άρης 1-0