ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έκσταση για Σταφυλίδη, πίκρα για Γκέκα

Ο Κώστας Σταφυλίδης είναι ο μόνος Έλληνας του εξωτερικού που σκόραρε και είναι πια πρώτος σκόρερ της Άουγκσμπουργκ, ενώ ο σοβαρός τραυματισμός του Γκέκα ίσως τερματίσει την καριέρα του (videos)

Οι πρωταγωνιστές στους Έλληνες του Εξωτερικού για το Σαββατοκύριακο που πέρασε είναι δύο, οι Κώστας Σταφυλίδης και Φάνης Γκέκας, αλλά για εντελώς διαφορετικούς λόγους.

Ο Σταφυλίδης είναι ο μοναδικός Έλληνας που σκόραρε και μάλιστα ο αριστερός μπακ έφτασε τα 4 γκολ στην φετινή Bundesliga και είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας του!

Όσον αφορά στον Φάνη Γκέκα, τα νέα είναι άσχημα. Ο 36άχρονος στράικερ τραυματίστηκε σοβαρά, δεν θα ξαναπαίξει φέτος με την Σίβασπορ, αλλά είναι πολύ πιθανό γενικά να μην ξαναπαίξει ποδόσφαιρο (τον Μάιο κλείνει τα 37).

Συγκεκριμένα, έχει υποστεί ρήξη χιαστών στο δεξί του γόνατο, με την ανακοίνωση της Σίβασπορ να αναφέρει πρόβλημα και στον μηνίσκο, αλλά και πρόβλημα στους συνδέσμους του αστραγάλου!

Δείτε πως τραυματίστηκε στο 1:20 των highlights...

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 79ο λεπτό στο 2-2 με την Ντέρμπι Κάουντι

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Έμεινε στον πάγκο

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Πάσος Φερέιρα, δεν σκόραρε και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήταν και αυτός βασικός, έπαιξε επίσης σε όλο το ματς

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Ήταν βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη με 3-2 επί της Σάβες

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Για έβδομη φορά στην 11άδα, για τρίτο σερί εντός έδρας βοήθησε την ομάδα του να κρατήσει το "μηδέν" στην άμυνα και αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με τη Μάλαγα

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Μπήκε στο 81' (δεύτερη συμμετοχή), η ομάδα του ηττήθηκε εντός έδρας από την Σεβίλλη ΙΙ με γκολ στο 93'

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Ήταν βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει για 3η σερί αγωνιστική. Κέρδισε όμως πέναλτι στο 14', το οποίο το έχασε ο Έντσο Ζιντάν. Η Μπιλμπάο ΙΙ νίκησε 2-1

Λεγκανές - Μάλαγα 0-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 27η φορά στην 27η αγωνιστική, νικήθηκε από τον Γένσεν στο 49', αλλά η Βίλεμ πήρε βαθμό στο Χρόνινχεν (1-1)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έχει επιστρέψει στην 2η ομάδα, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 5-0 επί της UNA

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Ο Αναστασίου τον έβαλε στο ματς στο 70', η Ρόντα ηττήθηκε 0-3 από την Τβέντε

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Επέστρεψε στην 11άδα μετά την τιμωρία του, έπαιξε σε όλο το ματς με την Σασουόλο (3-1)

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Είναι τραυματίας

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για 16η φορά στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς το ματς με τη Λάτσιο (0-0)

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Ήταν στην 11άδα για 21η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς για 18η φορά και σκόραρε για 4η φορά! Το γκολ κόντρα στη Φράιμπουργκ ήταν με εξαιρετική κεφαλιά και μάλιστα είναι πλέον πρώτος σκόρερ της Άουγκσμπουργκ στην φετινή Bundesliga!

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ξεπέρασε τον τραυματισμό του, επέστρεψε στην 11άδα, η Ντόρτμουντ δεν δέχτηκε γκολ και νίκησε την Ίνγκολστατ (1-0)

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Για 8η φορά στην 11άδα, έπαιξε 90άλεπτο για 7η φορά, το Αμβούργο δεν δέχτηκε γκολ στη Φρανκφούρτη και πήρε βαθμό (0-0)

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε δεξί μπακ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 46', στην εντός έδρα ήττα με 0-3 από την Φορτούνα Ντίσελντορφ

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Ήταν αυτός που αντικατέστησε τον Μαυρία στο 46'

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Για πρώτη φορά ο 19άχρονος επιθετικός ξεκίνησε βασικός στην πρώτη ομάδα της Μπόχουμ. Έπαιξε μέχρι το 75', ενώ το ματς με την Ερτσγκέμπιργκε Άουε ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1

Άουγκσμπουργκ - Φράιμπουργκ 1-1

Ντόρτμουντ - Ίνγκολστατ 1-0

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Αμβούργο 0-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά για 7η φορά (στόπερ), η ομάδα του νίκησε 3-1 στην έδρα της Μπούρσασπορ

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας ματς με την Σανλιούρφασπορ, τραυματίστηκε όμως σοβαρά στο γόνατο και δεν θα ξαναπαίξει φέτος

Μπούρσασπορ - Αλάνιασπορ 1-3

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα από την Ρέιντζερς (4-0)

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Μπήκε στο 76ο λεπτό και τουλάχιστον αυτός δεν δέχτηκε γκολ

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την Αμπερντίν, η οποία νίκησε 2-0

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Ήταν και αυτός βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 75'

Ρέιντζερς - Χάμιλτον 4-0

Αμπερντίν - Χαρτς 2-0

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 26η φορά στην 26η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Αντμίρα Βάκερ (1-0)

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 16η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς με τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (0-0)

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ - Χάιντουκ Σπλιτ 0-0

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Έμεινε στον πάγκο

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Βασικός για 5η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς για 3η φορά στο 1-1 με την Χόρσενς

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Και αυτός βασικός για 5η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς για 5η φορά

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έπαιξε 90 λεπτά στο ματς κυπέλλου με την SJK (ήττα με 2-3)

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς κυπέλλου με την Χόνκα (ήττα 0-1)

Χάρης Χαντζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Εκτός αποστολής στο ματς κυπέλλου με την Χέκεν

Ρουμανία

Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Έβδομη συμμετοχή, ξανά βασικός, ξανά έπαιξε 90 λεπτά, η ομάδα του νίκησε 2-1 την Κονκόρντια

Τάργκου Μούρες - Κονκόρντια 2-1

Βοσνία

Δημήτρης Τόσκας (Ζελιέζνιτσαρ): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Φάνης Τζανδάρης (Κόπερ): Εκτός 18άδας

Σλοβακία

Τάσος Δημητριάδης (Ζέμπλιν): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την Τάτραν (2-2)

Λιθουανία

Ανέστης Καρακώστας (Ζάλγκιρις Κάουνας): Έμεινε στον πάγκο

Μαυροβούνιο

Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Μπήκε στο 68ο λεπτό στο ματς με την Ζέτα, η οποία νίκησε 1-0

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Ήταν βασικός για τρίτη φορά, η ομάδα του ηττήθηκε από την Adelaide United με πέναλτι στο 98' (2-1)

Adelaide United - Brisbane Roar 2-1

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United): Για πρώτη φορά στην αποστολή στην 3η αγωνιστική, έμεινε στον πάγκο

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο στη νίκη του Απόλλωνα επί της ΑΕΚ (3-2), 90άλεπτο έπαιξαν οι Βύντρα και Σοϊλέδης στο 2-0 της Ομόνοιας επί της Ανόρθωσης, ενώ με τον Γιαννιώτα στην 11άδα το ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-0 την ΑΕΛ.

Με τον Γιαννακόπουλο στο τέρμα και τον Μαραγκουδάκη να σκοράρει για 5η φορά φέτος, ο Άρης επικράτησε 4-1 της Δόξας, 90 λεπτά έπαιξαν Σκοπελίτης και Τσαμπούρης για τη Νέα Σαλαμίνα στην εκτός έδρας νίκη επί του Εθνικού (0-2), ενώ 90 λεπτά έπαιξε και ο Σάλιακας στην ήττα της Καρμιώτισσας από τον Ερμή.

Άρης - Δόξα 4-1

Ερμής - Καρμιώτισσα 3-1

Εθνικός Άχνας - Νέα Σαλαμίνα 0-2

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ 2-0

Ομόνοια - Ανόρθωση 2-0

Απόλλων - ΑΕΚ 3-2