ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Εξιλέωση Μανωλά, δημιουργία Σταφυλίδη

Ο Κώστας Μανωλάς πέτυχε το πρώτο του γκολ αμέσως μετά το πρώτο του αυτογκόλ, ο Κώστας Σταφυλίδης δημιούργησε το τέρμα της Άουγκσμπουργκ, ενώ ο Κώστας Λάμπρου έκανε μοιραία έξοδο στο 90'. Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο

Ο Κώστας Μανωλάς είναι ξανά... πρωτοσέλιδο στον έλεγχο του Sport24.gr για τους Έλληνες του εξωτερικού. Την Τετάρτη με αυτογκόλ του είχε χάσει η Ρόμα στην Γένοβα από την Σαμπντόρια, αλλά το Σάββατο σκόραρε ανοίγοντας το σκορ στην "5άρα" των "τζαλορόσι" επί της Κάρπι.

Ο Κώστας Σταφυλίδης έκανε... σχεδόν την ασίστ για το γκολ της Άουγκσμπουργκ, ενώ ο Κώστας Λάμπρου έκανε κακή έξοδο στο 90' και η Βίλεμ έχασε το ματς μέσα από τα χέρια της.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Από τον εφιάλτη στο όνειρο. Την Τετάρτη με δικό του αυτογκόλ η Ρόμα έχασε από την Σαμπντόρια, την Κυριακή σκόραρε και άνοιξε το δρόμο για τη νίκη με 5-1 επί της Κάρπι. Έπαιξε 90 λεπτά με παρτενέρ τον Ντε Ρόσι, ήταν το πρώτο του φετινό γκολ.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν έχει ευθύνη στο γκολ της Μπολόνια, καθώς η άμυνα... κοιμήθηκε. Έπαιξε φυσικά 90 λεπτά και η Ουντινέζε νίκησε 2-1 (ανατροπή)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Έμεινε στον πάγκο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός κόντρα στην Ουντινέζε, η άμυνα άντεξε 60 λεπτά και έχει ευθύνη κυρίως για το πρώτο γκολ

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Είδε από τον πάγκο την σπουδαία νίκη της Τζένοα επί της Μίλαν (1-0)

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Καλή εμφάνιση κόντρα στην Λάτσιο, η οποία νίκησε 2-1 στην Βερόνα, κάνοντας ανατροπή με πέναλτι και απευθείας εκτέλεση φάουλ. Έπαιξε για 90 λεπτά, για πρώτη φορά με παρτενέρ τον Χελάντερ

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Δεν ταξίδεψε στην Βερόνα

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Εκτός αποστολής για την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αταλάντα

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής, η Μπάρι νίκησε 2-1 την Αβελίνο

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Και αυτός εκτός αποστολής

Ρόμα - Κάρπι 5-1

Βερόνα - Λάτσιο 1-2

Μπολόνια - Ουντινέζε 1-2

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Επέστρεψε στην 11άδα (90 λεπτά), η Λεβερκούζεν πήρε εκτός έδρας νίκη επί της Βέρντερ με 3-0

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Ξανά στην 11άδα, αγωνίστηκε σε όλο το ματς με την Χόφενχαϊμ, η οποία πήρε εκτός έδρας νίκη με 3-1. Το ταλαιπώρησε ο Κέβιν Φόλαντ, ενώ από δική του σέντρα και μπέρδεμα στην άμυνα προήλθε το μοναδικό γκολ της Άουγκσμπουργκ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ξανά βασικός με παρτενέρ τον Χούμελς. Προβλήματα η άμυνα της Μπορούσια από την Ντάρμσταντ που σκόραρε με αντεπίθεση και από στημένο στο 90' για να πάρει βαθμό στην έδρα της Ντόρτμουντ (2-2)

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Είναι στο ρόστερ τη Β' ομάδας, έμεινε εκτός αποστολής στη νίκη με 3-1 επί της Βίντενμπρικ

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο ο νεαρός τερματοφύλακας, ο Τίτον δέχτηκε 3 γκολ από την Γκλάντμπαχ (1-3)

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έμεινε εκτός αποστολής, η Μπόχουμ έχασε με 1-2 στην έδρα της από την Κάιζερσλαουτερν

Βέρντερ - Λεβερκούζεν 0-3

Ντόρτμουντ - Ντάρμσταντ 2-2

Άουγκσμπουργκ - Χόφενχαϊμ 1-3

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν εκτός αποστολής, η Γουότφορντ έχασε στην έδρα της από την Κρίσταλ Πάλας

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Είναι στο ρόστερ της U21, είναι βασικός κόντρα στην Σαουθάμπτον (το ,ματς είναι σε εξέλιξη)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Και πάλι βασικός, δεν δέχτηκε γκολ και η ομάδα του νίκησε 3-0 την Λιντς (5η σερί νίκη)

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Έμεινε στον πάγκο, η Λεβάντε έχασε 0-3 στην Μαδρίτη από την Χετάφε

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Εκτός αποστολής, Έλτσε αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Οβιέδο

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Είχε μόνο μία καλή ευκαιρία, στην οποία απέτυχε να αποφύγει τον τερματοφύλακα. Αντικαταστάθηκε στο 64', η Μπενφίκα νίκησε 3-0 την Πάσος Φερέιρα

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Και ο Σάμαρης βασικός, αντικαταστάθηκε στο 82'

Μπενφίκα - Πάσος Φερέιρα 3-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Έκανε κακή έξοδο στο 90' και η Ντε Χράαφσχαπ ισοφάρισε 2-2, παίρνοντας τον πρώτο της βαθμό φέτος! Από το 65' μάλιστα έπαιζαν με 10 παίκτες, στο 68' μείωσαν με πέναλτι και στο 90' πανηγύρισαν δεόντως

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έμεινε εκτός αποστολής, η Τβέντε νίκησε 2-1 την Ρόντα

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Ντε Χράαφσχαπ - Βίλεμ 2-2

Βέλγιο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο, η Κόρτραϊκ νίκησε 1-0 την Γκενκ

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στο ματς στο 94'

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έπαιξε 90 λεπτά, η Λόιβεν προηγήθηκε 2-0 στην Λιέγη, αλλά η Σταντάρ γλίτωσε την ήττα (2-2)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε 90 λεπτά, η Σαρλερουά νίκησε 1-0 στην έδρα της Μέχελεν

Σταντάρ Λιέγης - Λόιβεν 2-2

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Είχε τραυματιστεί στην προπόνηση της εθνικής Ελλάδος, η Ραπίντ νίκησε 1-0 στην έδρα της Ριντ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έμεινε εκτός αποστολής, η Στουρμ Γκρατς νίκησε 1-0 στην έδρα της Αντμίρα

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Έπαιξε 90' στη νίκη της Χαπόελ Τελ-Αβίβ επί της Μπνέι Γεχούντα με 3-1

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Αγωνίστηκε 40 λεπτά και παραχώρησε τη θέση του στον Κοέν. Η ομάδα του ηττήθηκε (3-1) εκτός έδρας από την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Εσκισέχιρσπορ): Έπαιξε για 65 λεπτά στην ήττα της ομάδας του με 0-2 από την Μπούρσασπορ στην Προύσσα

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς. Η Shanghai Shenhua έχασε 0-2 στην έδρα της Shijiazhuang Ever Bright, για την οποία το δεύτερο γκολ πέτυχε με πέναλτι ο Έιντουρ Γκούντιονσεν. Έχει ευθύνη στο πρώτο γκολ ο Παπαδόπουλος, ενώ πήρε κίτρινη για φάουλ στον Ντεμπά Μπα, το οποίο μάρκαρε συνήθως

Shijiazhuang Ever Bright - Shanghai Shenhua 2-0 [ΟΛΟ ΤΟ ΜΑΤΣ]

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής πέτυχε το δεύτερο φετινό του γκολ στη νίκη του Απόλλωνα με 5-2 επί του Εθνικού, ο Μαραγκουδάκης έπαιξε 68 λεπτά στην ήττα του Άρη από το ΑΠΟΕΛ (4-0), ενώ 90 λεπτά έπαιξε ο Λαμπρόπουλος στην ήττα της Αγίας Νάπας από την Ομόνοια (1-2).

Η Νέα Σαλαμίνα με τον Σκοπελίτη βασικό (90 λεπτά) νίκησε 2-1 στην έδρα του Ερμή, για τον οποίο στο τέρμα ήταν ο Παναγόπουλος και για 64 λεπτά έπαιξε ο Βασιλόγιαννης.

Η ΕΝΠ του Νίκου Καραγεωργίου ηττήθηκε 1-2 στην έδρα της ΑΕΚ, με τον Αμπάρη στο τέρμα, τον Βαλιάνο επίσης να παίζει σε όλο το ματς και τον Βασίλη Παπαδόπουλο να μένει στον πάγκο.

Απόλλων - Εθνικός 5-2