ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Διάστρεμμα ο Μήτρογλου

Η Μπενφίκα πέρασε από το Αβέιρο, νικώντας με 4-0 την Τοντέλα, με τον Ανδρέα Σάμαρη στην αρχική ενδεκάδα αλλά χωρίς τον Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα. Αμφίβολος για το ματς με Γαλατάσαράι.

Μία ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης με την Τοντέλα, στο Αβέιρο, η Μπενφίκα ανακοίνωσε ότι ο διεθνής Έλληνας επιθετικός των "αετών", Κώστας Μήτρογλου, έμεινε εκτός αποστολής από τον Ρουί Βιτόρια λόγω διαστρέμματος στον αριστερό ταρσό του.

Σύμφωνα με τα πορτογαλικά ΜΜΕ, ο Μήτρογλου είναι αμφίβολος και για το ευρωπαϊκό ματς που ακολουθεί για την Μπενφίκα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, με αντίπαλο τη Γαλατάσαράι στο "Ντα Λουζ".

Με τον έτερο Έλληνα στη σύνθεσή της, Ανδρέα Σάμαρη, η Μπενφίκα πέρασε ένα εύκολο βράδυ στο Αβέιρο συντρίβοντας την τοπική Τοντέλα με 4-0. Ο Ζόνας άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό, το αυτογκόλ του Μπέργκερ διαμόρφωσε το 0-2, ενώ ο Γκονσάλο Γκέντες στο 41' έστειλε τους "αετούς" με προβάδισμα τριών τερμάτων στα αποδυτήρια. Ο Καρσελά, στο 81ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 0-4, της Μπενφίκα στην έδρα της Τοντέλα.

Η ενδεκάδα της Μπενφίκα: Ζούλιο Σέζαρ, Σίλβιο, Ζαρντέλ, Λουιζάο, Μπαούκε (63' Αλμέιδα), Σάμαρης, Ταλίσκα, Γκαϊτάν (71' Καρσελά), Γκονσάλο Γκέντες, Ζόνας (74' Ρενάτο Σάντσες), Ραούλ Χιμένες

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Τοντέλα - Μπενφίκα 0-4 (3' Ζόνας, 11' αυτ. Μπέργκερ, 41' Γκονσάλο Γκέντες, 81' Καρσελά)