ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Δημιουργός ο Χατζηδιάκος, σκόρερς οι Κύπριοι

Ο Παντελής Χατζηδιάκος διαπρέπει με την Άλκμααρ και είχε ασίστ σε πολύτιμο "διπλό", ο Ορέστης Καρνέζης κράτησε ξανά το "μηδέν", ενώ σκόραραν στην Κύπρο οι Φώτης Παπουλής (2) και Απόστολος Γιάννου (videos)

Μόνο στην Κύπρο σκόραραν Έλληνες την εβδομάδα που πέρασε, με τον Φώτη Παπουλή να πετυχαίνει δύο γκολ για τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της Λεμεσού και τον Απόστολο Γιάννου να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της ΑΕΚ Λάρνακας.

Ασίστ είχε ο Παντελής Χατζηδιάκος, στη νίκη επί της Εξέλσιορ που έφερε την Άλκμααρ δύο βαθμούς μακριά απ' τον Άγιαξ και το Champions League, με τον 21άχρονο κεντρικό αμυντικό μάλιστα να καλείται για πρώτη φορά στην εθνική Ελπίδων απ' τον Αντώνη Νικοπολίδη.

Ο Ορέστης Καρνέζης κράτησε το "μηδέν" για δεύτερη σερί αγωνιστική και μάλιστα για τρίτη φορά φέτος σε ματς της Premier League, ενώ για δεύτερη σερί φορά με τον Σιόβα στην άμυνα δεν δέχτηκε γκολ η Λεγανές.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός 18άδας

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Για δεύτερο σερί ματς βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε απ' τον Κράουτς στο 46' (0-0 στο Σαουθάμπτον)

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Για 7ο σερί ματς στην 11άδα (6ο σερί στο πρωτάθλημα), για δεύτερη σερί αγωνιστική κράτησε το "μηδέν" (τρίτη το φορά το καταφέρνει στην φετινή Premier League). Η Γουότφορντ νίκησε 1-0 τη Γουέστ Μπρομ

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός για 17η φορά, αντικαταστάθηκε στο 95'!

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Κοστέλ Παντιλιμόν)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουότφορντ - Γουέστ Μπρομ 1-0

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Τιμωρημένος

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν ξανά βασικός, το Αμβούργο δεν δέχτηκε γκολ, αλλά έμεινε στο 0-0 με τη Μάιντς και ο υποβιβασμός πλησιάζει

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 74ο λεπτό στην ήττα απ' τη Φορτούνα στο Ντίσελντορφ (2-1)

Αμβούργο - Μάιντς 0-0

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Τραυματίας

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Μπήκε στο 66ο λεπτό, στην εντός έδρας νίκη επί της Παρί FC (2-1)

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Επέστρεψε στην 11άδα (δεν είχε παίξει κόντρα στην Ατλέτικο) και για δεύτερο σερί ματς με αυτόν βασικό η Λεγανές δεν δέχτηκε γκολ (νίκη 2-0 επί της Μάλαγα)

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Μπήκε στο 63ο λεπτό στο 1-1 με την Ράγιο Βαγιεκάνο

Λεγανές - Μάλαγα 2-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός για 21η φορά και έκανε καλή δουλειά κόντρα στους φορμαρισμένους μεσοεπιθετικούς της Νάπολι. Μεγάλη νίκη της Ρόμα με 4-2 στο "San Paolo"

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Αναβλήθηκε το Τζένοα - Κάλιαρι

Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Μπρέσια / Serie B): Αναβλήθηκε το Μπρέσια - Βίρτους Εντέλα

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι / Serie B): Αναβλήθηκε το Αβελίνο - Μπάρι

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Νάπολι - Ρόμα 2-4

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός για 18η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς και μάλιστα έκανε την ασίστ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του, στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Εξέλσιορ. Η Άλκμααρ είναι στο -2 απ' τον Άγιαξ και ελπίζει για Champions League, ενώ ο 21άχρονος κλήθηκε για πρώτη φορά στην εθνική Ελπίδων!

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 24η φορά βασικός (24η συμμετοχή), για 21η φορά έπαιξε σε όλο το ματς, στην ήττα απ' τη Χέρενφέν (2-0)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 67ο λεπτό αντί του Φέισα στη νίκη επί της Μαρίτιμο (5-0)

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Έμεινε στον πάγκο

Μπενφίκα - Μαρίτιμο 5-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ήταν βασικός και έπαιξε 70 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Βάασλαντ Μπέβερεν (0-1)

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Τέταρτη σερί φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά και η Σταντάρ νίκησε 3-2 τη Μέχελεν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός 18άδας

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Επέστρεψε μετά από τιμωρία και έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με τη Σιντ-Τρούιντεν

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός και έπαιξε και αυτός 90 λεπτά απέναντι στον Μαρίνο

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Ξανά στην 11άδα, αγωνίστηκε 85 λεπτά στην ήττα απ' τη Λόκερεν (1-2)

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 88 λεπτά στην ήττα απ' την Μπριζ (2-1)

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Εκτός 18άδας

Μπριζ - Κόρτραϊκ 2-1

Σταντάρ Λιέγης - Μέχελεν 3-2

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός για 20ή φορά, έπαιξε σε όλο το ματς, η Αλάνιασπορ δεν δέχτηκε και γκολ και νίκησε 1-0 στην έδρα της Γκεντσλέρμπιρλιγί

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για 12η φορά στην 11άδα, έπαιξε 90άλεπτο για 8η φορά (0-0 με τη Ρίζεσπορ)

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Επέστρεψε από τιμωρία και έπαιξε 73 λεπτά στην ήττα απ' την Ελάζιγκσπορ (3-0)

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Τραυματίας

Γκεντσλέρμπιρλιγί - Αλάνιασπορ 0-1

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Ρούντες

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για 17η φορά βασικός στο 1-1 με τη Βιτόσα Μπίστριτσα

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Τρίτη στις 17:00 το Κραϊόβα - Ντινάμο (κύπελλο)

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα απ' τη Χαπόελ Χάιφα (0-3)

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ήταν για έκτη φορά βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το ματς, στην ήττα του Ζάλτσμπουργκ (1-0)

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' τη Βικτόρια Ζίζκοβ

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Μπήκε στο 72ο λεπτό στη νίκη επί της Φερεντσβάρος (2-1)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ο Σεργκέι Ρεμπρόβ τον άφησε στον πάγκο στο ματς του Champions League με την Αλ-Γκαράφα

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' την Αλ-Φατέχ (3-2)

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (North Carolina / USL): Μόλις υπέγραψε στη North Carolina

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Adelaide United

Brisbane Roar - Adelaide United 1-0

Κύπρος

Δύο γκολ πέτυχε ο Φώτης Παπουλής στο ντέρμπι της Λεμεσού, στη νίκη του Απόλλωνα με 5-1 επί της ΑΕΛ, ενώ το πρώτο του γκολ πέτυχε με τη φανέλα της ΑΕΚ Λάρνακας ο Απόστολος Γιάννου, στο 2-2 με την Ανόρθωση.

Βασικός ο Βύντρα στην ήττα της Ομόνοιας απ' το ΑΠΟΕΛ (το Γιώργος Δώνης άφησε στον πάγκο τον Βούρο), ενώ βασικός ήταν για τον Ολυμπιακό ο Ζιαμπάρης, για τη Νέα Σαλαμίνα ο Γιάννης Παπαδόπουλος και για τον Ερμή οι Αραμπατζής και Ταραλίδης.

Απόλλων - ΑΕΛ 5-1

ΑΕΚ - Ανόρθωση 2-2

Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 0-2

Ερμής - Αλκή 0-1

Νέα Σαλαμίνα - Πάφος 1-3

Ολυμπιακός - Δόξα 0-1

photos: AZ twitter