ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Άτυχος Μανωλάς, super Κωνσταντόπουλος

© BPI / JOE TOTH

Κωνσταντόπουλος και Λάμπρου δεν δέχτηκαν γκολ, ο Διαμαντάκος σκόραρε για 2η φορά με την Καρλσρούη, ενώ οι Μανωλάς και Τοροσίδης τα έχουν με την τύχη τους!

Ο Δημήτρης Διαμαντάκος ήταν ο μόνος Έλληνας του εξωτερικού που σκόραρε το Σαββατοκύριακο που πέρασε, αλλά η Καρλσρούη ηττήθηκε.

Ο Κωνσταντόπουλος στα περισσότερα από τα μισά ματς δεν έχει δεχτεί γκολ και ήταν ο κορυφαίος στο "διπλό" επί της Ίπσουϊτς, ενώ το "μηδέν" κράτησε και ο Κώστας Λάμπρου, αλλά ο Καρνέζης δέχτηκε 3 τέρματα στην Φλωρεντία.

Μεγάλη νίκη η Μπολόνια με τον Οικονόμου να επιστρέφει στην 11άδα, ενώ ο Μανωλάς αδικήθηκε με πέναλτι στο 93' και ο Τοροσίδης έπαιξε μόνο 10 λεπτά, αλλά τραυματίστηκε.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ο αδικημένος της εβδομάδας. Στο 93' έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, αλλά ο διαιτητής είδε ανατροπή στον Μπελότι και έδωσε πέναλτι (η Τορίνο στο 94' ισοφάρισε σε 1-1)

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Μπήκε στο 85' και... πρόλαβε να τραυματιστεί και δεν θα ξαναπαίξει στο 2015

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα και η Μπολόνια πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 επί της Νάπολι. Έπαιξε φυσικά σε όλο το ματς, δεν έχει ευθύνη στο πρώτη γκολ του Ιγκουαΐν, έχει όμως στο δεύτερο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Ήταν δύσκολο το ματς στην Φλωρεντία, τελικά ο Καρνέζης δέχτηκε 3 γκολ, το πρώτο λόγω κόντρας, το δεύτερο με πέναλτι και το τρίτο ήταν άπιαστη κεφαλιά

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής, τραυματίας από το Ελλάδα - Ουγγαρία

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Για πρώτη φορά φέτος ξεκίνησε βασικός και έπαιξε στην δεξιά πλευρά στο 3-5-2 (κάτι σαν δεξί μπακ-χαφ). Κακή εμφάνιση γενικά για την Σαμπντόρια που έχασε με 1-3 στην έδρα της από την Σασουόλο, ενώ ο Λάζαρος έπαιξε 60 λεπτά

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Η Βερόνα έχει να πάρει νίκη στο πρωτάθλημα από τον περασμένο Μάιο, υπέστη την 4η σερί ήττα της με το 0-1 από την Έμπολι, με τον Μόρα να παίζει ξανά σε όλο το ματς

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Ήταν εκτός αποστολής

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Ήταν εκτός αποστολής

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Επέστρεψε από τιμωρία, αγωνίστηκε σε όλο το ματς, η Μπάρι νίκησε 3-0 την Άσκολι

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο, η Γουόρφορντ νίκησε 2-0 την Νόριτς

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Η U21 της Σάντερλαντ νίκησε 2-1 την Ρέντινγκ με τον Μαυρία στην 11άδα

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): "19 στα 19" για τον Κωνσταντόπουλο στην Championship (δεν έχει χάσει λεπτό), είναι η 10η φορά που δεν δέχεται γκολ, νέα μεγάλη νίκη για την Μίντλεσμπρο στην έδρα της Ίπσουϊτς με τον Ντίμι να κάνει 3 σπουδαίες επεμβάσεις και να αναδεικνύεται κορυφαίος του αγώνα

Ίπσουιτς - Μίντλεσμπρο 0-2

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Τραυματίας από το ματς κυπέλλου με την Εσπανιόλ

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Μπήκε στο ματς στο 73', η Έλτσε έμεινε στο 0-0 με την Τενερίφη

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Εκτός αποστολής

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η 2η ομάδα της Ντόρτμουντ

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Πέντε μέρες μετά το χαμένο του πέναλτι σκόραρε ανοίγοντας το σκορ στην έδρα της Αρμίνια Μπίλεφελντ, η οποία όμως νίκησε 2-1 με ανατροπή. Είναι το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα, ενώ έπαιξε σε όλο το ματς

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έπαιξε μέχρι το 82' στο 0-0 της 2ης ομάδας της Μπόχουμ με την Σάλκε

Αρμίνια Μπίλεφελντ - Καρλσρούη 2-1

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και έπαιξε 81' λεπτά στη νίκη με 3-0 επί της Ακαντέμικα

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο ματς στο 67' αντί του Φέισα

Μπενφίκα - Ακαντέμικα 3-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Για δεύτερη φορά φέτος δεν δέχτηκε γκολ (η πρώτη στο 0-0 με την Άλκμααρ 23/8) και η Βίλεμ νίκησε με 3-0 την Κάμπουρ

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης εδώ και έναν χρόνο με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ο 18άχρονος στόπερ ήταν για πρώτη φορά στην 18άδα της Άλκμααρ στην ήττα από την Ντεν Χάαχ

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Ο 19άχρονος μέσος δεν ήταν για 2η δεύτερη σερί στην 18άδα της Άλκμααρ

Βίλεμ - Κάμπουρ 3-0

Βέλγιο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Ήταν βασικός και έπαιξε 70 λεπτά, δεν κατάφερε να σκοράρει για 3η σερί αγωνιστική, η Κόρτραϊκ έχασε με 1-3 στην έδρα της Λόκερεν

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς, μεγάλη νίκη με 5-1 η Λόιβεν επί της Βέστερλο

Λόκερεν - Κόρτραϊκ 3-1

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς στη νίκη με 2-1 επί της Ριντ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Τέταρτη συμμετοχή, τρίτη σερί φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Αντμίρα

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Ήταν στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς, η Χαπόελ Τελ-Αβίβ ηττήθηκε με 0-1 στην έδρα της από την Μακάμπι Πετάχ Τίκβα

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Έμεινε στο πάγκο (0-0 με Μακάμπι Τελ-Αβίβ)

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο 84', η Λουγκάνο νίκησε 4-1 την Γκρασχόπερς

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ολοκληρώθηκε το φινλανδικό πρωτάθλημα (είχε 24 συμμετοχές)

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα στην Κίνα (είχε 23 συμμετοχές και ένα γκολ)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Εκτός αποστολής

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Εκτός αποστολής

Κύπρος

Αμπάρης, Βαλλιάνος και Βασίλης Παπαδόπουλος έπαιξαν 90 λεπτά στην ήττα της ΕΝΠ από την Ανόρθωση (0-2), για την οποία αγωνίστηκε μέχρι το 65' ο Κουλούρης.

Σε όλο το ματς αγωνίστηκε ο Μαραγκουδάκης για τον Άρη και ο Λαμπρόπουλος για την Αγία Νάπα (1-0 οι γηπεδούχοι), 90άλεπτο και για Σκοπελίτη στο 2-2 της Νέας Σαλαμίνας με τον Εθνικό.