ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ασταμάτητος Μήτρογλου, κορυφαίοι Καρέλης και Νίνης

Ο Κώστας Μήτρογλου σκόραρε για 4η σερί αγωνιστική, οι Καρνέζης και Λάμπρου κράτησαν το "μηδέν", ενώ το γκολ του Νίνη έγινε ασίστ και μαζί με Καρέλη μπήκαν στην καλύτερη 11άδα της αγωνιστικής (videos)

Ένα ακόμη όμορφο γκολ από τον Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος σκόραρε για 4η αγωνιστική, φτάνοντας τα 8 τέρματα με την Μπενφίκα στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Ορέστης Καρνέζης και Κώστας Λάμπρου δεν δέχτηκαν γκολ, ενώ τελικά ο Νίνης δεν σκόραρε, καθώς όπως αναμενόταν το γκολ χρεώθηκε στον Περμπέ, ο Έλληνας άσος έμεινε με την ασίστ.

Έκανε πάντως πολύ καλή εμφάνιση, όπως και ο Νίκος Καρέλης, έτσι αμφότεροι ήταν στην καλύτερη 11άδα της αγωνιστικής στο Βέλγιο μαζί με Βίκτορ Βαλντές και Ματιέ Ντοσεβί.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας. Σκόραρε για 4η σερί αγωνιστική και έφτασε τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα. Πέτυχε το 2ο γκολ από τα 4 της Μπενφίκα στην έδρα της Μορεϊρένσε με σουτ στην κίνηση και έπαιξε μέχρι το 72ο λεπτό

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Για δεύτερη σερί αγωνιστική βασικός μαζί με τον Μήτρογλου, αντικαταστάθηκε στο 80'

Μορεϊρένσε - Μπενφίκα 1-4

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο στο ματς του FA Cup με την Νότιγχαμ Φόρεστ

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Η Μίντλεσμπρο δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα από την Σεβίλλη

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπιλμπάο ΙΙ

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Ξανά βασικός, έπαιξε για 90 λεπτά, η ομάδα του έχασε εντός έδρας την Χαπόελ Μπιρ Σεβά με αυτογκόλ (0-1)

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σάμπα): Μπήκε στο 83ο λεπτό (ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Χαπόελ Χάιφα)

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ο Σπαλέτι έπαιξε ξανά με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, ο Μανωλάς εκ νέου έπαιξε 90 λεπτά και μόνο αυτόν δεν βαραίνει η ευθύνη για το γκολ που πέτυχε η Φροζινόνε (3-1)

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): 22 ματς χωρίς να χάσει λεπτό, νέα καλή εμφάνιση, δεν δέχτηκε γκολ η Βερόνα στο Τορίνο (0-0)

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Έμεινε στον πάγκο (0-0 με Φιορεντίνα)

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός για 22η φορά σε 22 αγωνιστικές, για 6 φορά δεν δέχτηκε γκολ (0-0 με Λάτσιο)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Έμεινε στον πάγκο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έπαιξε σε όλο το ματς, η Μπολόνια νίκησε 3-2, δεν έχει άμεση ευθύνη για τα γκολ που δέχτηκε η ομάδα, αλλά γενικότερα στο 2ο ημίχρονο η άμυνα των "τζαλομπλού" αντιμετώπισε προβλήματα

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Έμεινε στον πάγκο

Κρις Οικονομίδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Δεύτερη συμμετοχή σε δυο ματς μετά τον δανεισμό του από την Λάτσιο, έπαιξε ξανά 90 λεπτά, η ομάδα του έχασε με 1-3 στην έδρα της Σπέτσια

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Έμεινε στον πάγκο

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ξανά στην 11άδα με παρτενέρ τον Χούμελς στο κέντρο της άμυνας, η Ντόρτμουντ νίκησε 2-0 την Ίνγκολστατ

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ / 2. Bundesliga): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 5 Φεβρουαρίου στην Β' κατηγορία της Γερμανίας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 5 Φεβρουαρίου στην Β' κατηγορία της Γερμανίας

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 5 Φεβρουαρίου στην Β' κατηγορία της Γερμανίας

Ντόρτμουντ - Ίνγκολστατ 2-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Η 21η εμφάνιση σε 21 αγωνιστικές και για 3η φορά δεν δέχτηκε γκολ (Βίλεμ - Χεράκλες 0-0). Εξαιρετική εμφάνιση, έκανε αρκετές επεμβάσεις

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την σπουδαία νίκη με 4-2 επί της Φέγενοορντ

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Βίλεμ - Χεράκλες 0-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός για δεύτερη σερί αγωνιστική, αγωνίστηκε μέχρι το 64', η Γκενκ νίκησε 1-0 την Κόρτραϊκ. Έκανε καλή εμφάνιση και μπήκε στην ιδανική 11άδα της αγωνιστικής

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Βασικός κόντρα στην Γκενκ, όπως και ο Καρέλης δεν σκόραρε, ενώ έπαιζε σε όλο το ματς

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Για πρώτη φορά βασικός, η Σαρλερουά βρέθηκε να χάνει 0-2, αλλά νίκησε 3-2 την Μέχελεν. Ο Νίνης βοήθησε πολύ στην ανατροπή, στο 29', έκανε την ασίστ για να μειώσει ο Περμπέ. Αρχικά το γκολ χρεώθηκε στον Έλληνα που σούταρε μετά από πάσα σε εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε όμως στον Περμπέ και τελικά είναι αυτός ο σκόρερ, με τον Νίνη να χρεώνεται ασίστ (αν και το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει λόγω οφ-σάιντ). Ο Νίνης ήταν στην καλύτερη 11άδα της αγωνιστικής μαζί με Ντοσεβί και Καρέλη

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Σαρλερουά - Μέχελεν 3-2

Γκενκ - Κόρτραϊκ 1-0

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 6 Φεβρουαρίου στην Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 6 Φεβρουαρίου στην Αυστρία

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Το πρωτάθλημα επιστρέφει τον 6 Φεβρουαρίου στην Ελβετία

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Το πρωτάθλημα στην Φινλανδία ξεκινά στις 2 Απριλίου

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα στην Κίνα (είχε 23 συμμετοχές και ένα γκολ)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ο δεύτερος γύρος στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας ξεκινά στις 27 Ιανουαρίου

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Ο δεύτερος γύρος στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας ξεκινά στις 27 Ιανουαρίου

Κύπρος

Ο Γιαννιώτας έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη του ΑΠΟΕΛ με 6-1 επί της Νέας Σαλαμίνας, η οποία εξέδωσε ανακοίνωση κατά του Έλληνα άσου, καθώς όταν ο αντίπαλος τερματοφύλακας πέταξε την μπάλα πλάγια λόγω τραυματισμού, έτρεξε και πήρε την μπάλα συνεχίζοντας το ματς.

Η ΕΝΠ έχασε 0-1 από την Δόξα με Βαλλιάνο και Βασίλη Παπαδόπουλο στην 11άδα, με το Παναγόπουλο στον πάγκο ο Ερμής νίκησε 2-0 την Ανόρθωση, για την οποία έπαιξε 90 λεπτά ο Τζανακάκης και μπήκε στο 55' ο Κουλούρης. Δεν αγωνίστηκε ο Καντούτσης στην ήττα της Ομόνοιας από την Πάφο (2-1), ενώ 90 λεπτά έπαιξε ο Λαμπρόπουλος στην ήττα της Αγίας Νάπας από τον Απόλλωνα (εκτός αποστολής ο Παπουλής).

ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα 6-1