ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Αρέ(τ)σουν οι Έλληνες

Κορυφαίος ο Ρέτσος στο ντεμπούτο του με τη Λεβερκούζεν, γκολ ο Γιαννιώτας στο ντεμπούτο του μετά από 2 λεπτά! Σκόραραν επίσης οι Παπασταθόπουλος, Φετφατζίδης, Τάτος & Ιωαννίδης, ασίστ ο Καραμάνος (videos)

Ονειρεμένο ντεμπούτο έκαναν με τις νέες τους ομάδες οι Παναγιώτης Ρέτσος και Γιάννης Γιαννιώτας. Ο πρώτος ήταν βασικός, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο 4-0 επί της Φράιμπουργκ και ψηφίστηκε ως ο κορυφαίος του αγώνα (!), ενώ ο δεύτερος μπήκε στο 78' και σκόραρε στο 80'!

Το πρώτο του φετινό γκολ πέτυχε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος και μάλιστα, με την βοήθεια του VAR, ενώ το παρθενικό του τέρμα πέτυχε ο Νίκος Ιωαννίδης στην Ουγγαρία, κάνοντας και ασίστ.

Γκολάρα πέτυχε στην Τουρκία ο Ανδρέας Τάτος βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική, το δεύτερο του γκολ στην 3η αγωνιστική πέτυχε ο Γιάννης Φετφατζίδης, ενώ ασίστ έκανε ο Τάσος Καραμάνος για να σκοράρει η Ρίο Άβε κόντρα στην Πόρτο.

photos: Bayer 04 Leverkusen twitter / Borussia Dortmund twitter / realvalladolid.es

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα με 0-6 απ'τη Μάντσεστερ Σίτι. Τέταρτη συμμετοχή, πήρε την πρώτη του κίτρινη κάρτα (πέρσι είχε 14)

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Εουρέλιο Γκόμες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουότφορντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-6

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Μπήκε στο 75' και στο 80' έκανε την ασίστ για τον Νούνο Σάντος, ο οποίος μείωσε για το τελικό Ρίο Άβε - Πόρτο 1-2

Ρίο Άβε - Πόρτο 1-2

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Έβδομη συμμετοχή, για 4η φορά βασικός, για 1η φορά έπαιξε σε όλο το ματς. Η Νιμ νίκησε 3-0 την Οσέρ, αλλά ο Βλαχοδήμος δεν κατάφερε να σκοράρει για 3η σερί αγωνιστική

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, στην εκτός έδρας ήττα απ'την Έιμπαρ (1-0)

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Ιδανικό ντεμπούτο στην Ισπανία. Μπήκε στο 78' και στο 80' σκόραρε για το 2-0 της Βαγιαδολιδ, η οποία τελικά νίκησε 2-1 τη Γρανάδα. Για την ακρίβεία, σκόραρε 2 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του. Η πρώτη του επαφή με την μπάλα ήταν το κοντρόλ του και η δεύτερη το πλασέ του με οποίο σκόραρε! Δείτε παρακάτω μετά τα highlights και το video με την εισοδό του μέχρι το γκολ του

Έιμπαρ - Λεγανές 1-0

Βαγιαδολίδ - Γρανάδα 2-1

Η είσοδος και το γκολ του Γιαννιώτα

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Και στην 5η αγωνιστική έπαιξε 90 λεπτά, η Βίλεμ νίκησε 3-1 στην έδρα της Ρόντα

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έμεινε στον πάγκο

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Όπως και στο Champions League με την Ατλέτικο, η Ρόμα δεν δέχτηκε γκολ στο ματς με τη Βερόνα, νίκησε 3-0 και ο Μανωλάς αντικαταστάθηκε στο 79' για να πάρει χρόνο συμμετοχής ο Έκτορ Μορένο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Μάριος Οικονόμου (ΣΠΑΛ): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ρόμα - Βερόνα 3-0

Γερμανία

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Άλλη ομάδα με Ρέτσο η Λεβερκούζεν. Πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, έπαιξε στόπερ με παρτενέρ τον Σβεν Μπέντερ και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα. Ανώτερη η Μπάγερ, νίκησε εύκολα με 4-0 τη Φράιμπουργκ και ο Έλληνας αμυντικός ψηφίστηκε ως ο κορυφαίος του αγώνα!

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Και στην 4η αγωνιστική βασικός, η Ντόρτμουντ νίκησε 5-0 την Κολωνία, με τον "Sokratis" να πετυχαίνει το πρώτο φετινό του γκολ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45αλέπτου έκανε το 2-0 με κοντινή προβολή και μάλιστα ο διαιτητής αρχικά είχε δώσει φάουλ για σπρώξιμο του Έλληνα σε αντίπαλο αμυντικό, αλλά τελικά μετά την χρήση του VAR το γκολ μέτρησε κανονικά

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Και στην 4η αγωνιστική έπαιξε 90 λεπτά, το Αμβούργο ηττήθηκε στο Ανόβερο (2-0)

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Μπήκε στο 80ό λεπτό στο ματς της Φρανκφούρτης, η ομάδα του νίκησε 2-1 την Άιντραχτ

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Βασικός για πρώτη φορά, έπαιξε 67 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Βόλφσμπουργκ

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 64' στην εντός έδρας ήττα απ'τη Χάιντενχαϊμ (1-2)

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Λεβερκούζεν - Φράιμπουργκ 4-0

Ντόρτμουντ - Κολωνία 5-0

Ανόβερο - Αμβούργο 2-0

Στουτγκάρδη - Βόλφσμπουργκ 1-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Και στην 7η αγωνιστική βασικός, έπαιξε 90 λεπτά, η Σαρλερουά αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βάασλαντ-Μπέβερεν

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Για 7η φορά βασικός, δεν έχει χάσει λεπτό στο πρωτάθλημα, η ομάδα του νίκησε 2-1 την Γκενκ

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Και αυτός βασικός μαζί με τον Κίτσιου, έπαιξε επίσης σε όλο το ματς (6η συμμετοχή)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Βασικός στο 2-2 με τη Μπίρσχοτ-Βίλραϊκ, έπαιξε σε όλο το ματς

Σαρλερουά - Βάασλαντ-Μπέβερεν 2-2

Σιντ-Τρούιντεν - Γκενκ 2-1

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός στην αναμέτρηση με την Φενέρμπαχτσε, η ομάδα του ηττήθηκε 1-4 και ο Έλληνας αμυντικός έκανε πέναλτι στον Φίνσεντ Γιάνσεν (έπαιξε σε όλο το ματς)

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Βασικός και στην 5η αγωνιστική, σκόραρε για 2ο σερί ματς! Έκανε το 2-1 στο 72' με τρομερό σουτ στην κίνηση, τελικά η Ελάζιγκσπορ δε νίκησε την Μπαλικέσιρσπορ (2-2)

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Εσκισέχιρσπορ - Ουμρανίγεσπορ την Δευτέρα στις 20:00

Αλάνιασπορ - Φενέρμπαχτσε 1-4

Ελάζιγκσπορ - Μπαλικέσιρσπορ 2-2

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Έκτο 90άλεπτο στην έκτη αγωνιστική, εντός έδρας ήττα με 1-2 απ'τη Χαρτς

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός έπαιξε για έκτη φορά 90άλεπτο

Χάμιλτον - Χαρτς 1-2

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για τρίτη φορά βασικός, η ομάδα του νίκησε 2-1 στην έδρα της Λοκομοτίβ Πλόβντιφ

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ'την Αντμίρα (2-1)

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Έμεινε στον πάγκο

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ'τη Ριέκα

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Δεν υπήρξε ελληνική κόντρα με τον Γκέτσογλου, καθώς ο Μαυρίας έμεινε στον πάγκο

Χάιντουκ Σπλιτ - Ριέκα 0-2

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Πρίμπραμ (1-3), δεν σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Βασικός στη νίκη με 4-2 επί της Χαπόελ Ρανανά, αντικαταστάθηκε στο 62'

Σωτήρης Νίνης (Χαπόελ Πετάχ Τίκβα): Για δεύτερη φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στην ήττα απ'την Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα (3-1)

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Εκτός 18άδας

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Δεν ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας ματς με τη Λάχτι, μπήκε στο 46ο λεπτό και αποβλήθηκε στο 80' με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η ομάδα του ηττήθηκε 1-6 (0-4 στο ημίχρονο)

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Ήταν στη βασική 11άδα στην εκτός έδρας ήττα απτην Οντ Γκρένλαντ (3-2) και έπαιξε σε όλο το ματς

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 2-1 επί της Ρουζομπέροκ

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός αποστολής

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Για 7η φορά βασικός στο 2-2 με την Κραϊόβα

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Ουγγαρία. Ξεκίνησε βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την Πάκσι, ισοφάρισε 2-2 στο 50', αλλά η ομάδα του ηττήθηκε με 2-4. Ήταν αυτός μάλιστα που έκανε την ασίστ για το πρώτο γκολ της Ντιόσγκιορ (1-0 στο 7')

Νίκος Βέργος (Βάσας): Έμεινε στον πάγκο

Ντιόσγκιορ - Πάκσι 2-4

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Στην 3η αγωνιστική πέτυχε το 2ο γκολ του! Άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με ωραία προσπάθεια και σουτ, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να χάνει την μπάλα... μέσα απ'τα χέρια του. Η Αλ-Αχλί δεν κατάφερε να νικήσει την Αλ-Νασρ (1-1), ενώ ο "Φέτφα" έπαιξε σε όλο το ματς

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς με την Αλ-Ταουόν (1-1)

Αλ-Αχλί - Αλ-Νασρ 1-1

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Επέστρεψε στην 11άδα και αγωνίστηκε 65 λεπτά στη νίκη με 2-1 επί της Beijing Guoan

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS ή Charleston Battery): Εκτός αποστολής

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Στις 6/10 η σέντρα στο πρωτάθλημα

Κύπρος

Ο Μάρκος Μαραγκουδάκης πέτυχε το δεύτερο φετινό του γκολ με τον Άρη, ισοφαρίζοντας σε 3-3 την Αλκή στο 91'. Βασικός ο Βούρος για το ΑΠΟΕΛ στην ήττα απ'την Ανόρθωση και ο Σανδραβέλης για τον Ερμή στην ήττα απ'τον Απόλλωνα

Αλκή - Άρης 3-3