ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Άνοιξαν λογαριασμό Δώνης και Νίνης

Ο Σωτήρης Νίνης πέτυχε το πρώτο του γκολ στο βελγικό πρωτάθλημα και ο Τάσος Δώνης τα δύο πρώτα του τέρματα στο ελβετικό. Για 8η φορά σκόραρε στην Κύπρο ο Παπουλής, αλλά και ο Ράνος. (videos)

Ο Τάσος Δώνης ήταν ο πρωταγωνιστής του περασμένου Σαββατοκύριακου, όσον αφορά στους Έλληνες του εξωτερικού, καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ της Λουγκάνο στη νίκη επί της Τουν.

Ήταν τα πρώτα του τέρματα στο ελβετικό πρωτάθλημα, ενώ για πρώτη φορά σκόραρε ο Σωτήρης Νίνης με την φανέλα της Σαρλερουά.

Το 8ο γκολ του φέτος πέτυχε ο Φώτης Παπουλής στην Κύπρο, αλλά και ο Αντώνης Ράνος, ενώ σκόραρε και ο Γιώργος Σαρρής στην Β' Τουρκίας.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας αναμέτρηση της Μπενφίκα με τη Σετούμπαλ, που βρήκε τους "αετούς" νικητές με 2-1. Δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά η ομάδα του συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Primeira Liga. Έδωσε τη θέση του στον Ραούλ Χιμένες, στο 82ο λεπτό.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν τον ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα, ο Ρουί Βιτόρια. Ωστόσο, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του "Εστάδιο Ντα Λουζ" στο 70ό λεπτό, στη θέση του επίσης πρώην "ερυθρόλευκου", Λιούμπομιρ Φέισα.

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Η 42η εμφάνιση σε ισάριθμες αγωνιστικές, δέχτηκε γκολ από τον Τζος Βέλα, αλλά η "Μπόρο" νίκησε 2-1 στην έδρα της Μπόλτον και παρέμεινε μόνη στην κορυφή

Μπόλτον - Μίντλεσμπρο 1-2

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Εκτός αποστολής

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Εκτός αποστολής

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε σε όλο το ματς στο Μπέργκαμο, δεν ήταν από τις καλύτερες εμφανίσεις του, έχει ευθύνη σίγουρα στα 2 από τα 3 γκολ της Αταλάντα (3-3)

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν έχει χάσει λεπτό στις 33 αγωνιστικές, δεν δέχτηκε γκολ για 8η φορά φέτος (0-0 με Κιέβο στο Ούντινε)

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Εκτός αποστολής

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Επέστρεψε στην 11άδα, η Τζένοα προηγήθηκε, αλλά η Κάρπι νίκησε με 4-1 (έπαιξε 90' λεπτά). Κλήθηκε να καλύψει αμυντικά κενά μετά την αποβολή του Ίτσο, αλλά δεν έκανε καλή εμφάνιση

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Δεν ήταν 11άδα και πάλι, αλλά στο 21' μπήκε στην θέση του Χελάντερ (τραυματισμός), ήττα με 1-2 από την Φροζινόνε που σημαίνει... υποβιβασμός

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα, δεν έπαιξε όμως στόπερ, αλλά δεξί μπακ. Αγωνίστηκε σε όλο το ματς (ήττα 0-1 από την Τορίνο με πέναλτι στις καθυστερήσεις)

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Κρις Οικονομίδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στο 1-1 με την Προ Βερτσέλι

Αταλάντα - Ρόμα 3-3

Ουντινέζε - Κιέβο 0-0

Βερόνα - Φροζινόνε 1-2

Μπολόνια - Τορίνο 0-1

Κάρπι - Τζένοα 4-1

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε μέχρι το 61' στο 1-1 με την Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σάμπα): Δεύτερο σερί ματς στην 11άδα, αγωνίστηκε μέχρι το 85', η ομάδα του νίκησε με 1-0 στην έδρα της Μακάμπι Πετάχ Τίκβα

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και έπαιξε 71' λεπτά, η Φορτούνα έχασε στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Ήταν στην 11άδα, αντικαταστάθηκε στο 90', η Καρλσρούη νίκησε 2-1 την Νυρεμβέργη

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Επέστρεψε στα γκολ, πέτυχε το 14ο φετινό του γκολ με την Μπόχουμ U19 (νίκη με 4-1 τη Ντόρτμουντ U19)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δέχτηκε ένα γκολ και ένα αυτογκόλ, έτσι η Βίλεμ έχασε στην έδρα της από την Ντεν Χάαχ. Σε 31 αγωνιστικές δεν έχει χάσει λεπτό

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Βίλεμ - Ντεν Χάαχ 0-2

Βέλγιο

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Εκτός αποστολής

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Επιθετικά ήταν ο καλύτερος της Κόρτραϊκ και ας μην σκόραρε στη νίκη με 3-2 στην έδρα της Βάασλαντ-Μπέβερεν. Έπαιξε σε όλο το ματς

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Τρίτη σερί φορά στην 11άδα, δέχτηκε δύο γκολ, αλλά η Κόρτραϊκ νίκησε με 3-2 στην έδρα της Βάασλαντ-Μπέβερεν

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε ξανά σε όλο το ματς, ήταν καλό, αλλά όχι από τους καλύτερους της ομάδας του στη νίκη με 1-0 επί της Σιντ-Τρούιντεν

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Μπήκε στο 40ό λεπτό και στο 70ό πέτυχε το πρώτο του γκολ στο Βέλγιο. Αρκετά τυχερό, καθώς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα. Έκανε το 0-3 στο Μέχελεν - Σαρλερουά, τελικό σκορ 2-3

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Ξεκίνησε... καλοκαιρινές διακοπές, καθώς υποβιβάστηκε η ομάδα του (οι υπόλοιπες παίζουν play-offs)

Το γκολ του Σωτήρη Νίνη...

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Για 15η φορά στην 11άδα της Στουρμ Γκρατς, η οποία νίκησε με 1-0 την Βόλφσμπεργκερ

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Όπως και ο Λυκογιάννης, έπαιξε σε όλο το ματς

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 83ο λεπτό στη νίκη της Σιόν με 2-1 επί της Γκρασχόπερς

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Έπαιξε 90 λεπτά και πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 2-1 επί της Τουν. Ήταν τα πρώτα του γκολ στο ελβετικό πρωτάθλημα, έχει πετύχει άλλα 4 στο κύπελλο

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός 18άδας

Λουγκάνο - Τουν 2-1

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε και πάλι 90 λεπτά, η Σλόβαν νίκησε με 3-1 την Σένιτσα

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν): Μπήκε στο 83ο λεπτό στην ήττα από την Σπάρτακ Μιγιάβα (3-0)

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν): Εκτός 18άδας

Νίκος Παντίδος (Ντούκλα Μπάνσκα Μπίστριτσα / Β' κατηγορία): Έπαιξε 90 λεπτά έπαιξε σε όλο το ματς, η Ντούκλα έχασε στην έδρα της Ντουνάσκα (2-1)

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερστουντς): Έπαιξε 90 λεπτά και η ομάδα του πήρε την δεύτερη της νίκη στην Α' κατηγορία της Σουηδίας και μάλιστα σερί (2-1 την Χάκεν)

Ουγγαρία

Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Εκτός 18άδας

Τουρκία

Γιώργος Σαρρής (Ερτζίγεσπορ): Έπαιξε 90 λεπτά, έφτασε τις 23 συμμετοχές στην Β' κατηγορία της Τουρκίας και μάλιστα πέτυχε το 2ο φετινό του γκολ! Η ομάδα του έχασε με 1-3 (από την Σανλιούρφασπορ), όπως είχε γίνει και όταν είχε πετύχει το πρώτο του γκολ (ήττα 1-3 από την Άντανασπορ)

Ερτζίγεσπορ - Σανλιούρφασπορ 1-3

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για 3η σερί αγωνιστική (συνολικά 4η φορά) ο 17άχρονος τερματοφύλακας ήταν στον πάγκο της Σλάβια (εντός έδρας ήττα με 1-2 από την Πίριν). Ίσως κάνει το ντεμπούτο του μέχρι το τέλος της σεζόν

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, στην ήττα από την Shanghai SIPG (1-0). Ακόμη δεν έχει σκοράρει στην Κίνα

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξανά στην 11άδα, αγωνίστηκε μέχρι το 71' στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χαζέρ

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Έμεινε στον πάγκο

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η ομάδα του

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Στην 4η του συμμετοχή με την Charleston Battery δέχτηκε 3 γκολ και η ομάδα του ηττήθηκε (3-2) στην έδρα της Charlotte Independence

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Ξανά βασικός ο 27άχρονος κεντρικός αμυντικός, έμειναν στο 0-0 οι Rochester Rhinos (πρωταθλητές της USL) με τους New York Red Bulls II

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής αγωνίστηκε 90 λεπτά και άνοιξε το σκορ στο Απόλλων - ΑΕΚ, φτάνοντας τα 8 γκολ στο φετινό κυπριακό πρωτάθλημα.

Τα 8ο γκολ του πέτυχε και ο Αντώνης Ράνος με την φανέλα του Άρη. Ήταν ξανά βασικός μαζί με Μαραγκουδάκη στην επίθεση, στη νίκη με 3-0 επί του Ερμή, για τον οποία βασικός ήταν ο Βασιλόγιαννης και στον πάγκο έμεινε ο Παναγόπουλος.

ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα 4-1, με τον Γιαννιώτα να είναι στην 11άδα των γηπεδούχων και τον Σκοπελίτη σε αυτή των φιλοξενούμενων. Ο ένας αντικαταστάθηκε στο 52' και ο άλλος στο 77'.

Στον πάγκο της Ανόρθωσης έμειναν οι Τζανακάκης και Κουλούρης (ήττα 0-3 από την Ομόνοια), όπως και ο Μυρθιανός για την Δόξα (νίκη με 3-1 επί της Πάφου).

Απόλλων - ΑΕΚ 2-2

Άρης - Ερμής 3-0

ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα 4-1