ΚΥΠΡΟΣ

"Ζωντανή" με ανατροπή η ΑΕΚ, 2-1 το ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ είχε ευκαιρία να βγάλει εκτός "μάχης" του τίτλου την ΑΕΚ, αλλά η ομάδα της Λάρνακας έκανε ανατροπή στα τελευταία λεπτά, νίκησε 2-1 και πλέον είναι στο -6 απ'την κορυφή (videos)

Συγκλονιστικό ματς στο "AEK Arena", με το ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ για περισσότερο από 70 αγωνιστικά λεπτά, αλλά την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 2-1.

Ο Νούνο Μοράες άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, απάντησε στο 81' ο Νέστορας Μυτίδης και την σπουδαία ανατροπή ολοκλήρωσε ο Ζόρζε στο 93' με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Αν το ΑΠΟΕΛ είχε νικήσει θα άφηνε 12 βαθμούς πίσω την ΑΕΚ, αλλά τελικά αυτή πλησίασε στους 6 βαθμούς, έτσι με 7 αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση των play-offs τίτλου.

Ο Γιάννης Γιαννιώτας δέχτηκε κίτρινη και θα χάσει το ντέρμπι με την Ομόνοια που ακολουθεί, ενώ αντικαταστάθηκε στο 58', καθώς είχε δημιουργήσει μεγάλη ένταση, με τους φίλους της ΑΕΚ να διαμαρτύρονται για "θέατρο" όταν έκανε φάουλ αλλά υποστήριξε πως του έδωσε αγκωνιά ο αντίπαλος, ενώ λίγα λεπτά αργότερα έκανε το φάουλ που πήρε την κίτρινη κάρτα. Τότε δημιουργήθηκε μεγαλύτερη ένταση και ο προπονητής του τον αντικατέστησε.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής (3η των play-offs):

Σάββατο

Δόξα - Καρμιώτισσα 3-0 (2' Φοφανά, 44' Κόρο, 47' Τιάγκο Γκόμες)

Άρης - Εθνικός 0-1 (58' πέν. Σελάγια)

ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 2-1 (81' Μυτίδης, 93' Ζόρζε / 8' Νούνο Μοράις)

14. Αναγέννηση Δερύνειας 7

*οι 6 πρώτοι συνεχίζουν στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές / μέσα-έξω)

**από τον 7ο μέχρι τον 12ο συνεχίζουν στα play-offs υποβιβασμού, όπου θα υποβιβαστεί ο τελευταίος (12ος)

***υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι (13ος και 14ος)

****ο πρώτος των play-offs τίτλου στο Champions League (2ος προκριματικός γύρος)

*****ο 2ος και ο 3ος στο Europa League

******στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)