ΚΥΠΡΟΣ

Νίκη ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι με Ομόνοια και πανό συμπαράστασης στους Έλληνες

Νίκη ξανά με 3-1 για ΑΠΟΕΛ με γηπεδούχο την Ομόνοια στο μεγάλο ντέρμπι της Κύπρου, με τα πανό για συμπαράσταση στους Έλληνες, την ελληνοτουρκική φιλία και τον Μικαέλ Ποτέ να κλέβουν την παράσταση.

Το ντέρμπι μεταξύ της Ομόνοιας και του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ της Λευκωσίας για την 12η αγωνιστική, βρήκε νικητές τους πρωταθλητές Κύπρου με 3-1 όπως και πέρυσι, με συνέπεια να προσπεράσουν τον μεγάλο αντίπαλό τους στη βαθμολογία, έχοντας και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Την παράσταση, τουλάχιστον στο 1ο ημίχρονο, έκλεψαν τα όσα συνέβησαν στις κερκίδες, σε σχέση με τις λιγοστές φάσεις στον αγωνιστικό χώρο.

Οπαδοί και των δύο ομάδων είχαν σηκώσει πανό συμπαράστασης στους πληγέντες από τις φονικές πλημμύρες στη Δυτική Αττική. " Αλληλεγγύη στον ελληνικό λαό. Κουράγιο στις οικογένειες των θυμάτων", έγραφε ένα εξ αυτών, στη θύρα 9 των γηπεδούχων.

Επιπλέον, οι γηπεδούχοι σήκωσαν και πανό υπέρ της ελληνοτουρκικής φιλίας, γραμμένο και στις δύο γλώσσες. "Η ειρήνη στην Κύπρο δεν θα εμποδιστεί", ήταν το μήνυμα.

Παρ' όλα αυτά, οι φίλαθλοι του ΑΠΟΕΛ σήκωσαν πανό με προσβλητικό περιεχόμενο για το Πολυτεχνείο, ανήμερα της 17ης Νοεμβρίου: "Πολυτεχνείο 1973-2017, 44 χρόνια ψέμματα".

Δεν έλειψαν, πάντως, και οι αντιδράσεις στην επιστροφή του Μικαέλ Ποτέ, ως αντίπαλος αυτήν τη φορά, μετά από μία σεζόν (2014-2015) που πέρασε στην Ομόνοια. "Πούλησες την υπερηφάνεια σου για τα λεφτά. Πόσα για τη γυναίκα σου;", έγραφε το σχετικό πανό στη θύρα 9.

Παρότι σημειώθηκαν μικρής έκτασης επεισόδια στις κερκίδες μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων, το παιχνίδι διεξήχθη απρόσκοπτα, χωρίς διακοπές, με τον χορό των τερμάτων να αρχίζει μετά από μία ώρα αγώνα.

Στο 66ο λεπτό, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Γκαγιάς Ζαχίντ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η Ομόνοια έχασε δύο ευκαιρίες για την ισοφάριση και "τιμωρήθηκε" από τον ίδιο παίκτη στο 77'.

Τρία λεπτά αργότερα, σε μία μπαλιά του Ζαΐλσον, ο Πραξιτέλης Βούρος επιχείρησε να διώξει, ωστόσο η κεφαλιά του οδήγησε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του Γιώργου Δώνη για το αυτογκόλ.

Η πίεση του "τριφυλλιού" άφησε κενά στα μετόπισθεν και στις καθυστερήσεις ο Γιώργος Εφραίμ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Γουίλιαμ, Σοάρες, Κανού, Ζαϊλσον (66'Δημητρίου), Λόπες, Καντέ (79' Ζαρσίνιο), Ντάρμπισιρ, Μαργκάσα, Κατελάρης (86' Μπρέεφελντ), Χριστοφή

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Εμπεσίλιο (69' Αλωνεύτης), Ζαχίντ, Σάλαϊ (84' Εφραίμ), Αντωνίου (58' Βινίσιους), Ποτέ

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 1-3 (80' αυτ. Βούρος / 66', 77' Ζαχίντ, 90+4' Εφραίμ)

***τρία ματς λιγότερα

****οι 6 πρώτοι συνεχίζουν στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές / μέσα-έξω)

*****από τον 7ο μέχρι τον 12ο συνεχίζουν στα play-offs υποβιβασμού, όπου θα υποβιβαστεί ο τελευταίος (12ος)

******υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι (13ος και 14ος)

*******ο πρώτος των play-offs τίτλου στο Champions League (1ος προκριματικός γύρος)

*******ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του κυπέλλου)

********στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)