ΚΥΠΡΟΣ

Νέοι "πεταμένοι" βαθμοί για ΑΠΟΕΛ

Άρης και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0 στη Λεμεσό, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κύπρου, με συνέπεια η ομάδα του Γιώργου Δώνη να απέχει πλέον έξι βαθμούς από την κορυφή.

Μετά από σωρεία ευκαιριών του ΑΠΟΕΛ, η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν κατάφερε να βρει το γκολ κι έμεινε στο 0-0 στη Λεμεσό με αντίπαλο τον Άρη, χάνοντας κι άλλους βαθμούς στη μάχη της διατήρησης των σκήπτρων στην Κύπρο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι, έφτασαν πολλές φορές στο γκολ, με αποκορύφωμα την προσπάθεια του Λούκας Σόουζα στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου (μόλις είχε μπει στον αγώνα λόγω τραυματισμού του Λορένσο Εμπεσίλιο), ενώ είχαν και δοκάρι. Οι γηπεδούχοι είχαν κι αυτοί δοκάρι, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν ένα τετ α τετ του Εβαρίστ Ενγκολόκ στο 83', το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Αντρέας Παρασκευάς.

Η σύνθεση του ΑΠΟΕΛ...

Παρασκευάς, Βούρος (63' Ποτέ), Μερκής, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Μοράις, Φαρίας, Εμπεσίλιο (45' Σόουζα), Ζαχίντ (81' Βινίσιους), Αλωνεύτης, Ντε Καμάργκο

**δύο ματς λιγότερα

***οι 6 πρώτοι συνεχίζουν στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές / μέσα-έξω)

****από τον 7ο μέχρι τον 12ο συνεχίζουν στα play-offs υποβιβασμού, όπου θα υποβιβαστεί ο τελευταίος (12ος)

*****υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι (13ος και 14ος)

******ο πρώτος των play-offs τίτλου στο Champions League (1ος προκριματικός γύρος)

*****ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του κυπέλλου)

******στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)