ΚΥΠΡΟΣ

Ξανά στο φινάλε η Ανόρθωση

Με γκολ στο 91' η Ανόρθωση νίκησε 2-1 με ανατροπή την Αλκή και ανέβηκε στην κορυφή. Η "κυρία" πήρε αποτέλεσμα για 8η φορά φέτος με γκολ στα τελευταία λεπτά (videos)

Η Ανόρθωση νίκησε 2-1 την Αλκή στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" και ανέβηκε στην κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος, έστω και μία ημέρα σε περίπτωση νίκης της ΑΕΚ την Κυριακή.

Ήταν μία ακόμη δύσκολη νίκη για την "κυρία", καθώς ισοφάρισε στο 73' ο Σεκού Σισέ και στο 91' ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Αμπντουλάγεβ.

Την προηγούμενη αγωνιστική η Ανόρθωση είχε νικήσει με γκολ στο 90', ενώ γενικά φέτος έχει πάρει 8 φορές αποτέλεσμα, νίκη ή ισοπαλία δηλαδή, με τέρμα στα τελευταία λεπτά.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ερμής - Δόξα 1-2 (10' Ζαχάρια / 74' Σαντίκ, 87' Ασαμόα)

Πάφος - Εθνικός Άχνας 0-0

Ανόρθωση - Αλκή 2-1 (73' Σεκού Σισέ, 91' Αμπντουλάγεβ / 53' Τιρκουτζά)

***τρία ματς λιγότερα

****οι 6 πρώτοι συνεχίζουν στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές / μέσα-έξω)

*****από τον 7ο μέχρι τον 12ο συνεχίζουν στα play-offs υποβιβασμού, όπου θα υποβιβαστεί ο τελευταίος (12ος)

******υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι (13ος και 14ος)

*******ο πρώτος των play-offs τίτλου στο Champions League (1ος προκριματικός γύρος)

*******ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του κυπέλλου)

********στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)