ΚΥΠΡΟΣ

Αήττητο στο 95' το ΑΠΟΕΛ

Με γκολ του Μερκή στο 95' το ΑΠΟΕΛ γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα (2-2), ο οποίος σταμάτησε το σερί της ομάδας του Κετσμπάγια στις 12 νίκες (videos)

Το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να πάρει 13η σερί νίκη στο κυπριακό πρωτάθλημα και μάλιστα γλίτωσε την εντός έδρας ήττα με τον Μερκή να ισοφαρίσει σε 2-2 τον Απόλλωνα στο 95'.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Άντον Μάγκλιτσα και Αλέξ ντα Σίλβα, απάντησε την πρώτη φορά ο Καρλάο και την δεύτερη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιώργος Μερκής, ο οποίος μόλις τον περασμένο Ιανουάριο είχε αποκτηθεί από τον Απόλλωνα!

Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα (το έβαλε κόντρα στην πρώην και δεν πανηγύρισε), ενώ η Ανόρθωση νίκησε με 1-0 στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής (4η των play-offs):

Σάββατο

Νέα Σαλαμίνα - Ανόρθωση 0-1 (44' Αντρέα Ορλάντι)

ΑΠΟΕΛ - Απόλλων 2-2 (24' Καρλάο, 95' Μερκής / 22' Μάγκλιτσα, 34' Αλέξ ντα Σίλβα)

14. Αγία Νάπα 6

*οι 6 πρώτοι στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές)

**στα προκριματικά του Champions League o 1ος (των play-offs τίτλου)

***στο Europa League ο 2ος και ο 3ος (και ο κάτοχος του κυπέλλου)

****υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι, αλλά και ο τελευταίος από τα play-offs υποβιβασμού (7η με 12η θέση)

*****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων