ΚΥΠΡΟΣ

Αγώνας ντροπή μεταξύ ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ

Δύο τραυματίες, εκ των οποίων ένα ball boy στο "Τσίρειο", τρεις διακοπές, κανένα ημίχρονο και μηδέν τέρματα ήταν ο απολογισμός στο παιχνίδι μεταξύ ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ.

Ένα από τα πιο ντροπιαστικά παιχνίδια στο κυπριακό ποδόσφαιρο ολοκληρώθηκε στο "Τσίρειο" μεταξύ ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ. Ο αγώνας της 4ης θέσης δεν βρήκε νικητή, αφού οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες 0-0, ωστόσο βρήκε χαμένο το άθλημα.

Χούλιγκαν των δύο ομάδων επιδόθηκαν σε διαρκείς ρίψης φωτοβολίδων, κροτίδων και αντικειμένων από το 1ο ημίχρονο. Μία κροτίδα τραυμάτισε ένα παιδί από τις ακαδημίες της ΑΕΛ που είχε ρόλο ball boy στον αγώνα, ενώ ο διαιτητής Δημήτρης Μασιάς δεν διέκοψε οριστικά τον αγώνα ούτε όταν εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο οπαδοί και από τις δύο κερκίδες.

Το 1ο ημίχρονο ολοκληρώθηκε μετά από εκκένωση του γηπέδου, ωστόσο κατά την έξοδο των φιλάθλων από το γήπεδο, ένας εξ αυτών έσπασε το πόδι του καθώς έτρεχε, ενώ ορισμένοι προκάλεσαν ζημιές πετώντας αντικείμενα σε αυτοκίνητα.

Η παρωδία συνεχίστηκε και στην ανάπαυλα, αφού οι παίκτες δεν πήγαν στα αποδυτήρια, αλλά παρέμειναν στον αγωνιστικό χώρο, έκαναν κάποιες πασούλες και το παιχνίδι άρχισε ξανά σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα από ένα τέταρτο.

Ο Απόλλωνας πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Ομόνοιας, με συνέπεια να συνεχίζει να εποφθαλμιά την κορυφή, έχοντας τρία παιχνίδια λιγότερα. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 1-0 χάρη σε τέρμα του Αντριάν Σαρδινέρο στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης στο ΓΣΠ.

Η σύνθεση του ΑΠΟΕΛ...

Πέρεθ, Βούρος, Μερκής, Καρλάο (42' Αντωνίου), Λάγο, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Μοράις, Ζαχίντ (84' Ντε Καμάργκο), Σάλαϊ (76' Αλωνεύτης), Ποτέ

Η σύνθεση της Ομόνοιας...

Φέλτχαϊζεν (56' Χριστοδούλου), Ζαΐλσον, Καντέ, Κατελάρης, Φαμπρίσιο, Σοάρες, Μαργκάσα, Λόπες, Χριστοφή (76' Μπρέεφελντ), Γκονσάλες, (65' Αντόνια), Ντάρμπισιρ

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ερμής - Δόξα 1-2 (10' Ζαχάρια / 74' Σαντίκ, 87' Ασαμόα)

Πάφος - Εθνικός Άχνας 0-0

Ανόρθωση - Αλκή 2-1 (73' Σεκού Σισέ, 91' Αμπντουλάγεβ / 53' Τιρκουτζά)

Κυριακή

Νέα Σαλαμίνα - Άρης 2-0 (90+1' Μιντίκκης, 90+6' Άντερσον)

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 1-2 (28' Μιγκελίτο / 30' Τολεμές, 51' Τριτσκόφσκι)

***τρία ματς λιγότερα

****οι 6 πρώτοι συνεχίζουν στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές / μέσα-έξω)

*****από τον 7ο μέχρι τον 12ο συνεχίζουν στα play-offs υποβιβασμού, όπου θα υποβιβαστεί ο τελευταίος (12ος)

******υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι (13ος και 14ος)

*******ο πρώτος των play-offs τίτλου στο Champions League (1ος προκριματικός γύρος)

*******ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του κυπέλλου)

********στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)