CHAMPIONS LEAGUE

Τα γρηγορότερα "πιστόλια" του Champions League

Σαν σήμερα (22/11/95) ο Αλεξούδης άνοιγε το σκορ στα 28'' του αγώνα με την Άαλμποργκ και το Sport24.gr θυμίζει τα δέκα γρηγορότερα γκολ στην ιστορία του Champions League (VIDEOS).

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια μυθική πορεία στο Champions League την αγωνιστική περίοδο 1995-96, φτάνοντας μια ανάσα από τον τελικό, αλλά ο Άγιαξ είχε άλλη άποψη στη ρεβάνς του 1-0 του Άμστερνταμ, επικρατώντας 3-0 στο ΟΑΚΑ. Στον δρόμο για την 4άδα, το "τριφύλλι" πέρασε... αέρα από τους ομίλους και μετέπειτα από τη Λέγκια Βαρσοβίας στους "8".

Για την φάση των ομίλων, μια από τις αντιπάλους του ήταν η Άαλμποργκ, την οποία στην Αθήνα κατάφερε να τη νικήσει με σκορ 2-0. Μάλιστα, έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα σε εκείνο το παιχνίδι με τους Δανούς, ανοίγοντας το σκορ στο πρώτο λεπτό με τον Αλέξη Αλεξούδη και συγκεκριμένα στα 28'' δευτερόλεπτα από την σέντρα του αγώνα.

Εκείνη την περίοδο ήταν το γρηγορότερο γκολ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, αν και μετέπειτα... υποχώρησε στη λίστα, παραμένοντας όμως στην πρώτη δεκάδα. Ο Ολλανδός, Ρόι Μακάι, 12 χρόνια μετά σημείωσε το ταχύτερο τέρμα στον θεσμό, μόλις 10'' μετά το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή σε αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης

Με αφορμή το γκολ του Αλεξούδη απέναντι στους Δανούς της Άαλμποργκ, το Sport24.gr κάνει φλας μπακ και θυμίζει τα δέκα γρηγορότερα γκολ στο Champions League. Ο Ζόνας της Βαλένθια... απείλησε τον Μακάι, ενώ στο Top-10 φιγουράρει και ο νυν τεχνικός διευθυντής του Παναθηναϊκού, Ζιλμπέρτο Σίλβα.

Καθίστε αναπαυτικά στην οθόνη του PC σας και αφεθείτε στη μαγεία. Απολαύστε μια προς μια τις περιπτώσεις που η κλισέ φράση "γκολ από τα αποδυτήρια" βρήκε την πιο πιστή εφαρμογή της. Άλλωστε, για κάτι τέτοιες στιγμές υπάρχουν τέτοιες πολυφορεμένες ατάκες.

ΜΑΚΑΪ (7/3/2007): ΜΠΑΓΕΡΝ Μ. - ΡΕΑΛ Μ. / 10,02''

ΖΟΝΑΣ (1/11/2011): ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ / 10,50''

ΖΙΛΜΠΕΡΤΟ (25/9/2002): ΑΡΣΕΝΑΛ - ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ / 20,07''

ΝΤΕΛ ΠΙΕΡΟ (1/10/1997): ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. / 20,12''

ΣΕΕΝΤΟΡΦ (28/9/2005): ΜΙΛΑΝ - ΣΑΛΚΕ / 21,06''

ΠΑΤΟ (13/9/2011): ΜΙΛΑΝ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ / 24,97''

ΚΙΝΚΛ (2/11/2005): ΡΑΠΙΝΤ Β. - ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ / 25. 20''

ΣΤΑΝΚΟΒΙΤΣ (5/4/2011): ΙΝΤΕΡ - ΣΑΛΚΕ / 25,54''