CHAMPIONS LEAGUE

Σπουδαίο "διπλό" για Μονακό, ματσάρα στη Γλασκώβη

Πέντε αναμετρήσεις πραγματοποιήθηκαν την Τετάρτη (17/8) για τα play offs του Champions League. Η Μονακό τη νίκη της βραδιάς κόντρα στην Βιγιαρεάλ, στη Γλασκώβη το θέαμα, στην Ιταλία θα λύσουν τις διαφορές τους Πόρτο και Ρόμα. (video)

Με πέντε αναμετρήσεις συνεχίστηκαν το βράδυ της Τετάρτης (17/8) τα play offs του Champions League. Η Μονακό πέτυχε σπουδαία νίκη στην Ισπανία κόντρα στην Βιγιαρεάλ, ενώ συναρπαστικό σε εξέλιξη και θέαμα ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Σέλτικ και Χάποελ Μπερ Σεβά στη Γλασκώβη. Λουντογκόρετς και Λέγκια πήραν ισχυρό προβάδισμα ενόψει των ρεβάνς, ενώ Πόρτο και Ρόμα θα λύσουν τις διαφορές τους στην Ιταλία.

Βιγιαρεάλ - Μονακό 1-2

Οι Μονεγάσκοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, εκμεταλλευόμενοι ένας λάθος του Εντιαγέ μόλις στο 3' που είχε ως αποτέλεσμα να σκοράρει ο Φαμπίνιο από το σημείο του πέναλτι ένα λεπτό αργότερα για το 0-1. Ο Αλεσάντρε Πάτο ήταν αυτός που έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 36ο λεπτό, με το ημίχρονο στο "El Madrigal" να ολοκληρώνεται με 1-1. Ένα εξαιρετικό τέρμα του Μπερνάρντο Σίλβα στο 72ο λεπτό, έφερε και πάλι τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού στο ματς. Παρά το γεγονός της αποβολής του Μεντί στο 87', τίποτα δεν άλλαξε έως το τέλος και η Μονακό πανηγύρισε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα επί ισπανικού εδάφους.

Λουντογκόρετς - Βικτόρια Πλζεν 2-0

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει συγκινήσεις, στο δεύτερο όμως οι γηπεδούχοι φρόντισαν να χαροποιήσουν τους οπαδούς τους. Ο Μότι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 51' έβαλε μπροστά στο σκορ την Λουντογκόρετς και στο 64ο λεπτό ο Βούρα διπλασίασε τα τέρματα για τους Βούλγαρους. Το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων έμεινε μέχρι τη λήξη, σκορ που τους δίνει σαφέστατο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Τσεχία.

Ντάνταλκ - Λέγκια Βαρσοβίας 0-2

Χωρίς να βιάζονται και να ρισκάρουν, οι Πολωνοί έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και περίμεναν την κατάλληλη στιγμή για να "χτυπήσουν". Το έκαναν με τον Νίκολιτς να σκοράρει στο 56ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι και στις καθυστερήσεις με τον Πρίγιοβιτς. Έφυγαν ήσυχα και ωραία με ένα προβάδισμα 2 τερμάτων από την Ιρλανδία και μοιάζει ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας να μην προκριθούν στους ομίλους του Champions League.

Πόρτο - Ρόμα 1-1

Σπουδαία αναμέτρηση στο "Dragao", με τους "τζαλορόσι" να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ στο 21ο λεπτό με το αυτογκόλ του Φελίπε. Ωστόσο οι ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο άλλαξαν, όταν ο Τόμας Βερμάλεν δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα 13 λεπτών με αποτέλεσμα την αποβολή του στο 41'.

Ο Έμερσον υπέπεσε σε πέναλτι στο 61ο λεπτό και ο Αντριεν Σίλβα το μετέτρεψε σε γκολ, ισοφαρίζοντας για τους "δράκους". Οι Πορτογάλοι πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ μέχρι το φινάλε, ωστόσο το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών που αγωνίστηκαν στην αναμέτρηση. Πόρτο και Ρόμα θα λύσουν τις διαφορές τους στη ρεβάνς επί ιταλικού εδάφους.

Σέλτικ - Χάποελ Μπερ Σεβά 5-2

Οι Κέλτες μπήκαν με... γκάζια στο ματς, καθώς φρόντισαν από το πρώτο ημίχρονο να ξεκαθαρίσουν τις προθέσεις τους στην αναμέτρηση. Ο Ρόγκιτς άνοιξε το σκορ στο 9' και ακολούθησαν δύο τέρματα του Γκρίφιθς (39', 45+1') για να κλείσει με 3-0 το πρώτο ημίχρονο! Όμως η Χάποελ Μπερ Σεβά μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο αποφασισμένη να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της πρόκρισης και τα κατάφερε.

Στο 55' ο Λούσιο και στο 57' ο Μέλικσον κατάφεραν απανωτά χτυπήματα στην αντίπαλη άμυνα, μειώνοντας πολύ γρήγορα το σκορ σε 3-2! Ο Ντεμπελέ σημείωσε με κεφαλιά (μετά από κόρνερ και κακή έξοδο του Γκόρες) το 4-2 για την Σέλτικ στο 73'. Σα να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, στο 85ο λεπτό ο Μπράουν με σουτ εντός περιοχής αποκατέστησε την διαφορά των τριών τερμάτων στο ματς για τους γηπεδούχους, γράφοντας το 5-2. Πλέον μοιάζει απίθανο να ξεφύγει η πρόκριση στους ομίλους του Champions League από τα χέρια της Σέλτικ.

Θυμηθείτε το LIVE των αναμετρήσεων

Τα αποτελέσματα των play offs:

Τρίτη 16/8

Άγιαξ - Ροστόφ 1-1(38' Κλάασεν (πεν.) / 13' Νομπόα)

Κοπεγχάγη - ΑΠΟΕΛ 1-0(43' Πάβλοβιτς)

Στεάουα - Μάντσεστερ Σίτι 0-5(13' Σίλβα, 41', 78' & 89' Αγκουέρο, 49' Νολίτο)

Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Ζάλτσμπουργκ 1-1(76' (πεν.) Ρογκ / 59' Λαζάρο)

Γιουνγκ Μπόις - Γκλάντμπαχ 1-3(56' Σουλεϊμάνι / 11', 69' Ράφαελ, 67' Χαν)

Τετάρτη 17/8

Βιγιαρεάλ - Μονακό 1-2 (36' Πάτο / 4' πεν. Φαμπίνιο, 72' Μπερνάρντο Σίλβα)

Λουντογκόρετς - Βικτόρια Πλζεν 2-0 (51' πεν. Μότι, 64' Βούρα)

Ντάνταλκ - Λέγκια Βαρσοβίας 0-2 (56' Νίκολιτς, 90+4' Πρίγιοβιτς)

Πόρτο - Ρόμα 1-1 (61' πεν. Άντριεν Σίλβα / 21' αυτ. Φελίπε)

Σέλτικ - Χάποελ Μπερ Σεβά 5-2 (9' Ρόγκιτς, 39' & 45+1' Γκρίφιθς, 73' Ντεμπελέ, 85' Μπράουν / 55' Λούσιο, 57' Μέλικσον)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Μάριο Γκασπάρ, Εντιαγέ, Μουσάτσιο, Βαλντές Ντίαθ, Σοριάνο, Τριγκέιρος, Μπρούνο, Καστιγιέχο, Πάτο, Σάντος Μπόρε (76' Μαριάνο Γκονσάλες).

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Ράγκι, Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί, Μπακαγιόκο, Φαμπίνιο, Λεμάρ, Μπερνάρντο Σίλβα (81' Μοουτίνιο), Ντιράρ, Ζερμέν (69' Καρίγιο).

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Στογιάνοφ, Μίνεφ, Μότι, Παλομίνο, Ναταναέλ, Μαρσελίνιο, Σάσα, Ντιάκοφ, Βάντερσον (90' Καμπανιάρο), Βούρα (81' Κεσέρου), Καφού (90+3' Ζουνίνιο).

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ: Κοζάτσικ, Ματεϊού, Χέιντα, Χούμπνικ, Χρομάντα (82' Κόλαρ), Χροσόφσκι, Κόπιτς, Κοβάρικ, Μπάκος (77' Κρμέντσικ), Ντούρις (68' Χοράβα).

ΝΤΑΝΤΑΛΚ: Ρότζερς, Γκάνον, Μπάρετ, Μπόιλ, Μάσεϊ, Σιλντς (77' Μπένσον), Ο' Ντόνελ, ΜακΈλενι, Χόργκαν, Μάουντνι (64' Φιν), ΜακΜίλαν (80' Κίλνταφ).

ΛΕΓΚΙΑ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ: Μάλαρζ, Μπροζ, Πάζνταν, Λέβτζουκ, Χλούσεκ, Γιοντλόβιετς, Οτζίτζα-Οφόε (76' Κοπτζίνσκι), Μουλέν, Λάνγκιλ (88' Αλκξαντρόφ), Κούχαρτσικ, Νίκολιτς (83' Πρίγιοβιτς).

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Τέλες, Ερέρα, Ντανίλο Περέιρα, Αντρέ (66' Λαγιούν), Άντριαν (75' Κορόνα), Οτάβιο (85' Εβάντρο), Μιγκέλ Σίλβα.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Φλορέντσι (85' Παρέδες), Μανωλάς, Βερμάλεν, Χεσούς, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Στρόουτμαν, Σαλάχ (77' Φάτσιο), Ντζέκο, Περότι (44' Έμερσον).

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Λούστιγκ (63' Γιάνκο), Κόλο Τουρέ, Ο' Κόνελ, Τίρνι, ΜακΓκρέγκορ (60' Μπίτον), Μπράουν, Σινκλέρ, Φόρεστ, Ρόγκιτς (70' Ντεμπελέ), Γκρίφιθς.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Γκόρες, Μπίτον, Χομπάν (79' Μπουζάγκλο), Ταά, Τζέντεκ, Νταβιντάζντε, Ράντι (85' Μπρουν), Όγκου, Μέλικσον, Νουακέμε, Λούσιο (69' Σαχάρ).

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ:Μ’Βόγκο, Βίλοτιτς, Λέτσακς, Ρόσα, Σούτερ, Μπερτόνε, Σουλεϊμάνι (86' Σικ), Ραβέ, Γκάγιτς (73' Ζακάρια), Κούμπο (73' Φρέι), Οαρό.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ:Ζόμερ, Κρίστενσεν, Στρομπλ, Βεντ, Γιάντσκε, Ελβέντι, Κράμερ, Αζάρ (66' Χαν), Στιντλ (81' Τζόνσον), Τραορέ (79' Βέστεργκααρντ), Ράφαελ.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ:Ολσεν, Αουγκουστίνσον, Γιόχανσον, Άνκερσεν, Γιόργκενσεν, Κβιστ, Βέρμπιτς (88' Γκρέγκους), Ντιλέινι, Σανταντέρ, Πάβλοβιτς (67' Κορνέλιους), Φαλκ (78' Τούτου).

ΑΠΟΕΛ:Βάτερμαν, Καρλάο (46' Μερκής), Μιλάνοφ, Αστίθ, Εφρέμ (56' Βάντερ), Ορλάντι, Αλεξάνδρου, Βινίσιους, Νούνο Μοράις, Σωτηρίου (75' Ντε Καμάργκο), Γιαννιώτας.

ΑΓΙΑΞ:Σίλεσεν, Φέλτμαν, Ρίντεβαλντ, Σάντσεθ, Ντέικς, Μπαζούρ, Κλάασεν, Γιουνές (68' Κασιέρα), Γκουντέλι, Ελ Γκαζί, Τραορέ (82' Ντόλμπεργκ).

ΡΟΣΤΟΦ:Τζανάεφ, Τερεντίεφ, Νοβοσέλτσεφ, Κουντριάσοφ, Σέζαρ Νάβας, Καλάτσεφ, Νομπόα, Γκάτσκαν, Ερόκιν (67' Εζατολάνι), Πόλοζ (87' Μπαϊραμιάν), Μπουχάροφ (57' Αζμούν).

ΣΤΕΑΟΥΑ Β.:Νίτσα, Ταμάς, Τότστα, Μομτσίλοβιτς, Χαμρούν, Στάντσιου, Μουνίρου Σούλεϊ (67' Ποπέσκου), Ακίμ (46 Μπουρτσεάνου), Ενάτσε, Πόπα, Γκολούμποβιτς (46' Τουντόρι).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ:Καμπαγέρο, Σαμπαλέτα (70' Σανιά), Κολάροβ (75' Κλισί), Στόουνς, Οταμέντι, Στέρλινγκ, Ντε Μπράινε (79' Φερνάντο), Σίλβα, Φερναντίνιο, Νολίτο, Αγκουέρο.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ:Εντουάρντο, Σιγκάλι, Μπένκοβιτς, Στογιάνοβιτς, Μάτσελ, Γιόνας, Άντολιτς (65' Κόριτς), Κνέζεβιτς (57' Πάβιτσιτς), Ρογκ, Σουντάνι, Φερνάντες (78' Ενρίκες).

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ:Βάλκε, Τσαλέτα-Τσαρ, Σβίγκλερ, Ούλμερ, Χίντερεγκερ, Λαζάρο, Μπερίσα, Λάιμερ, Μπερνάντο, Τζόναθαν Σοριάνο (63' Γκούλμπραντσεν), Βάντερσον (78' Λάινερ).