CHAMPIONS LEAGUE

Πρόκριση για Σέλτικ και Ντίναμο Ζάγκρεμπ

Η Σέλτικ πέτυχε 3 γκολ σε 6 λεπτά και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό του Champions League, όπως και η Ντίναμο Ζάγκρεμπ με τα γκολ των Πιάτσα και Πάουλο Μασάντο. Αλβανική πρόκριση με "Πανένκα" από τερματοφύλακα! (video)

Γλίτωσε τον ντροπιαστικό αποκλεισμό η Σέλτικ, καθώς νίκησε με 3-0 την Λίνκολν, πετυχαίνοντας 3 γκολ σε 6 λεπτά, με τους Λούστιγκ (23'), Γκρίφιθς (26') και Πάτρικ Ρόμπερτς (29').

Η Λίνκολν είχε νικήσει με 1-0 στο πρώτο ματς στο Γιβραλτάρ, ενώ η επόμενη αντίπαλων των Σκωτσέζων θα είναι η Αστάνα.

Το ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Ρόσενμποργκ, καθώς αυτή απέκλεισε την Νόρκεπινγκ, παρά την ήττα της στην Σουηδία (3-2 από 0-2).

Η Παρτιζάνι Τιράνων απέκλεισε στα πέναλτι την Φερεντσβάρος, με τον τερματοφύλακα των Αλβανών, Αλμπάν Χότζα, να σκοράρει στην πρώτη εκτέλεση με... Πανένκα!

Νέα ματσάρα έγινε στο Τρέντσιν - Ολίμπια, καθώς οι Σλοβένοι νίκησαν 3-2 στην Σλοβακία, αλλά αποκλείστηκαν, καθώς είχαν χάσει με 3-4 στην έδρα τους. Τότε το 0-4 έγινε 3-4 και σήμερα το 2-0 έγινε 2-3!

Λίγο έλειψε να κάνει την μεγάλη έκπληξη η Βάρνταρ στο Ζάγκρεμπ, καθώς με αυτογκόλ του Γκόρντον Σίλντενφελντ προηγήθηκε με 2-1, το σκορ με το οποίο είχε χάσει στην έδρα της. Ο Μάρκο Πιάτσα με δεύτερο πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2 και ο Πάουλο Μασάντο στο 79' διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Ρόσενμποργκ (Νορβηγία) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)

Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) - Ντίναμο Τιφλίδας (Γεωργία)

Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Χαπόελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)

Αστάνα (Καζακστάν) - Σέλτικ (Σκωτία)

Τρέντσιν (Σλοβακία) - Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) - Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

Άστρα Τζούρτζου (Ρουμανία) - Κοπεγχάγη (Δανία)

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία) - Ντάνταλκ (Ιρλανδία)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) - Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

Παρτιζάνι Τιράνων (Αλβανία) - Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία)

Μη πρωταθλητές

Άγιαξ (Ολλανδία) - ΠΑΟΚ (Ελλάδα)

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) - Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)

Ροστόβ (Ρωσία) - Άντερλεχτ (Βέλγιο)

Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) - Μονακό (Γαλλία)

*πρώτα ματς 26 & 27 Ιουλίου, ρεβάνς 3 & 4 Αυγούστου

**στο μονοπάτι των μη πρωταθλητών περιμένουν στα play-offs οι Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία), Πόρτο (Πορτογαλία), Βιγιαρεάλ (Ισπανία), Γκλάντμπαχ (Γερμανία) και Ρόμα (Ιταλία)