CHAMPIONS LEAGUE

Πόρτο - Μπιλμπάο 2-1, ΜΠΑΤΕ - Σαχτάρ 0-7

Με πέντε γκολ του Λουίζ Αντριάνο η Σαχτάρ επικράτησε με 7-0 στην έδρα της ΜΠΑΤΕ, ενώ η Πόρτο νίκησε 2-1 την Μπιλμπάο με λυτρωτή Κουαρέσμα (videos)

Ο Λουίζ Αντριάνο έγραψε ιστορία, καθώς πέτυχε πέντε γκολ και οδήγησε την Σαχτάρ Ντόνετσκ σε μία απίστευτη νίκη με 7-0 επί της ΜΠΑΤΕ μέσα στο Μπορίσοβ.

Μόνο ο Λιονέλ Μέσι είχε 5 γκολ σε ματς Champions League, ενώ στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η Πόρτο επικράτησε με 2-1 της Μπιλμπάο στο "Ντραγκάο" με λυτρωτή τον Κουαρέσμα και παραμένει στην κορυφή.

Πόρτο - Μπιλμπάο 2-1

Σκόρερς: 45' Έκτορ Ερέρα, 75' Ρικάρντο Κουαρέσμα / 58' Γκιγιέρμο Φερνάντεθ

Γήπεδο: "Ντραγκάο", Πόρτο

Διαιτητής: Ντάμιρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ η Πόρτο, με τον Μεξικανό μέσο, Έκτορ Ερέρα, να κάνει το 1-0 με κοντινό πλασέ έπειτα από ασίστ του Κιντέρο.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκιγιέρμο Φερνάντεθ στο 58', αλλά τελικά γνώρισε άλλη μία ήττα, καθώς ο Ρικάρντο Κουαρέσμα λύτρωσε τους "δράκους" στο 75' με σουτ από το ύψος της περιοχής (έχει ευθύνη ο Ιραϊθόθ).

ΠΟΡΤΟ: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Μάικον, Μάρτινς Ίντι, Αλέξ Σάντρο, Καζεμίρο (71' Ρικάρντο Κουαρέσμα), Έκτορ Ερέρα, Μπραχιμί, Κιντέρο (64' Ρούμπεν Νέβες), Τέγιο (82' Όλιβερ Τόρες), Τζάκσον Μαρτίνες.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσεΐτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε, Σαν Χοσέ (46' Μπενιάτ), Μίκελ Ρίκο (73' Γουρπέγκι), Σουσαέτα, Γκιγιέρμο Φερνάντεθ, Αντούριθ (46' Μουνιαΐν).

Porto's Mexican midfielder Hector Herrera (R) vies with Athletic Bilbao's midfielder Ander Iturraspe during the UEFA Champions League football match FC Porto vs Athletic Club Bilbao at the Dragao stadium in Porto on October 21, 2014.  AFP PHOTO/ MIGUEL RIOPA        (Photo credit should read MIGUEL RIOPA/AFP/Getty Images)
Porto's Mexican midfielder Hector Herrera (R) vies with Athletic Bilbao's midfielder Ander Iturraspe during the UEFA Champions League football match FC Porto vs Athletic Club Bilbao at the Dragao stadium in Porto on October 21, 2014. AFP PHOTO/ MIGUEL RIOPA (Photo credit should read MIGUEL RIOPA/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

ΜΠΑΤΕ - Σαχτάρ 0-7

Σκόρερς: 11' Αλέξ Τεϊσέιρα, 28' πέν., 37', 40', 44' και 82' πέν. Λουίζ Αντριάνο, 35' Ντόουγκλας Κόστα

Γήπεδο: "Μπορίσοβ Αρένα", Μπορίσοβ

Διαιτητής: Ίβαν Μπέμπεκ (Κροατία)

Ο Ντόουγκλας Κόστα έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και έβγαλε στην αντεπίθεση την Σαχτάρ, κάνοντας την μπαλιά στον Αλέξ Τεϊσέιρα στον κενό χώρο και αυτός αφού απέφυγε τον Τσέρνικ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ξανά στην αντεπίθεση ο Αλέξ Τεϊσέιρα κέρδισε πέναλτι από τον Τσέρνικ και ο Λουίζ Αντριάνο από τα 11 βήματα έκανε το 0-2 στο 28', ενώ το 0-3 ήρθε στο 35' από τον Ντόουγκλας Κόστα.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 0-6, με τον Λουίζ Αντριάνο να πετυχαίνει τα επόμενα τρία γκολ, έχοντας 4 μέσα σε 16 λεπτά, ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε στο 82' με πέναλτι το τελικό 0-7, έτσι πέτυχε 5 γκολ στο ματς, ο δεύτερος μετά τον Μέσι που το κατορθώνει στην διοργάνωση.

ΜΠΑΤΕ: Τσέρνικ, Χάγκους, Πολιάκοβ, Τούμπιτς (46' Γκαϊντουτσίκ), Μλαντένοβιτς, Λιχταρόβιτς (46' Αλεκσίεβιτς), Γιαμπλόνσκι, Καρνίτσκι, Γκορντεϊτσούκ, Βολόντκο, Σίγκνεβιτς (75' Μπάγκα).

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Σεβτσούκ, Στεπανένκο, Φερνάντο (46' Φρεντ), Αλέξ Τεϊσέιρα, Ντόουγκλας Κόστα (46' Μάρλος), Τάιζον (46' Μπερνάρντ), Λουίζ Αντριάνο.

Shakhtar Donetsk's Alex Teixeira challenges BATE Borisov's Ilya Aleksievich (L) and Evgeni Yablonski (R) during the UEFA Champions League group H football match between BATE Borisov and Shakhtar Donetsk at the Borisov Arena in Borisov on October 21, 2014.  AFP PHOTO / MAXIM MALINOVSKY        (Photo credit should read MAXIM MALINOVSKY/AFP/Getty Images)
Shakhtar Donetsk's Alex Teixeira challenges BATE Borisov's Ilya Aleksievich (L) and Evgeni Yablonski (R) during the UEFA Champions League group H football match between BATE Borisov and Shakhtar Donetsk at the Borisov Arena in Borisov on October 21, 2014. AFP PHOTO / MAXIM MALINOVSKY (Photo credit should read MAXIM MALINOVSKY/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES