CHAMPIONS LEAGUE

"Όνειρο" ο Ρονάλντο, 3-0 η Ρεάλ στο Τορίνο

Real Madrid's Cristiano Ronaldo celebrates after scoring his side's opening goal during the Champions League first leg quarter final soccer match between Juventus and Real Madrid, at Juventus Stadium in Turin, Italy, Tuesday, April 3, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni) AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Ρεάλ "καθάρισε" την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, καθώς νίκησε 3-0 τη Γιουβέντους στο Τορίνο, το οποίο χειροκρότησε τον Κριστιάνο Ρονάλντο για τη σπάνια ποδοσφαιρική παράσταση! (videos)

Δεν γινόταν η Γιουβέντους να σταματήσει τη Ρεάλ και τον Κριστιάνο Ρονάλντο, καθώς η ομάδα της Μαδρίτης νίκησε 3-0 στο Τορίνο, στον πρώτο προημιτελικό του Champions League, με τον Πορτογάλο να κάνει.... πράματα και θάματα!

Αφού πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ του στην καριέρα του στο Champions League στο 3ο λεπτό, πέτυχε ίσως το πιο όμορφο στην καριέρα του, καθώς έκανε το 0-2 στο 64' με συγκλονιστικό ανάποδο "ψαλίδι".

Έκανε και ασίστ για το πανέμορφο γκολ του Μαρσέλο, ενώ έφτασε τα 119 τέρματα στην διοργάνωση, τα 14 φέτος, σκοράροντας σε όλα τα ματς, ενώ έγινε ο πρώτος που πετυχαίνει γκολ σε 10 σερί αγώνες του Champions League!

Κόντρα στη Γιουβέντους έχει 9 γκολ σε 6 ματς και μάλιστα στις 10 τελευταίες τελικές προσπάθειες στο στόχο που έχει κόντρα στον Μπουφόν έχει 9 γκολ, δηλαδή μόνο μία φορά τον έχει σταματήσει ο Ιταλός!

Και το δεύτερο πιο γρήγορο τέρμα του στην διοργάνωση το έχει πετύχει κόντρα στον Μπουφόν, στο 4ο λεπτό τον Οκτώβρη του 2013, ενώ έγινε ο πρώτος που φτάνει τα 22 γκολ στα προημιτελικά (η Γιουβέντους έχει 21!).

Ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, μαζί με τον Ίσκο όμως, ο οποίος έχει κάνει σπουδαία εμφάνιση και είναι χαρακτηριστικό πως στο είχε 57 πάσες και ήταν όλες πετυχημένες. Ποσοστό 100% και με ασίστ στο 3ο λεπτό (35 πάσες στο πρώτο ημίχρονο, 22 στο δεύτερο που έπαιξε μέχρι το 75').

Real Madrid's Marcelo, front,celebrates after scoring his side's third goal during the Champions League first leg quarter final soccer match between Juventus and Real Madrid, at Juventus Stadium in Turin, Italy, Tuesday, April 3, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Γιουβέντους - Ρεάλ 0-3

Σκόρερς: 3' και 64' Ρονάλντο, 72' Μαρσέλο

Γήπεδο: "Juventus Stadium", Τορίνο

Διαιτητής: Τσιουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)

Ο Ζινεντίν Ζιντάν επέλεξε τον Ίσκο αντί του Γκάρεθ Μπέιλ για την 11άδα και ο Ισπανός τον δικαίωσε άμεσα, καθώς στο 3ο λεπτό ήταν αυτός που έκανε την ασίστ για να ανοίξει το σκορ ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Απ' το γύρισμα του Ισπανού ο Πορτογάλος έκανε την εξαιρετική προβολή και ο Μπουφόν ήταν αδύνατο να αντιδράσει. Ο CR7 έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Champions League με γκολ σε 10 σερί ματς!

Η Ρεάλ ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και η Γιουβέντους κατάφερε να γίνει απειλητική στο 22ο, χάνοντας μάλιστα σπουδαία ευκαιρία με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν, ο οποίος πλάσαρε από κοντά, αλλά ο Κέιλορ Νάβας έκανε εντυπωσιακή επέμβαση.

Λίγο έλειψε ο Μπουφόν να μαζέψει για δεύτερη φορά τη μπάλα απ' τα δίχτυα του στο 36', αλλά το μακρινό σουτ του Τόνι Κρόος τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ιταλού, ενώ στο 38' στην απέναντι εστία ο Κιελίνι βρέθηκε σε θέση για γκολ, αλλά η κεφαλιά του ήταν κακή.

Juventus' Giorgio Chiellini, left, duels for the ball with Real Madrid's Raphael Varane during the Champions League first leg quarter final soccer match between Juventus and Real Madrid, at Juventus Stadium in Turin, Italy, Tuesday, April 3, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 50' έχασε μία ευκαιρία, αλλά στο 64' πέτυχε ένα ιστορικό γκολ, ένα απ' τα πιο όμορφα της καριέρας του, ίσως το πιο όμορφο.

Από σέντρα του Ντάνι Καρβαχάλ έπιασε ένα ανεπανάληπτο ανάποδο "ψαλίδι" στην... καρδιά της ιταλικής άμυνας, ο Μπουφόν απλά κοιτούσε. Φανταστικό γκολ, με τους Ιταλούς φιλάθλους να τον χειροκροτούν και τον ίδιο να τους ευχαριστεί. Μεγάλες ποδοσφαιρικές στιγμές.

Ο Πάουλο Ντιμπάλα στο 66' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Ρεάλ πέτυχε ένα ακόμη όμορφο γκολ στο 72', με τον Μαρσέλο να κάνει το 0-3, αφού έκανε το "ένα-δύο" με τον Ίσκο και εν συνεχεία με τον Ρονάλντο, ο οποίος δηλαδή είχε και ασίστ!

Έχασε και δύο ευκαιρίες για χατ-τρικ, ενώ η Ρεάλ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Ματέο Κόβατσιτς.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Ασαμόα (69' Μάντζουκιτς), Κεντίρα (75' Κουαδράδο), Μπεντανκούρ, Ντόουγκλας Κόστα (69' Ματουιντί), Αλέξ Σάντρο, Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (82' Κόβατσιτς), Ίσκο (75' Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (59' Λούκας Βάθκεθ).