CHAMPIONS LEAGUE

Μίλνερ, ο καλύτερος στην ιστορία του Champions League

Liverpool's James Milner during the English Premier League soccer match between Liverpool and Tottenham Hotspur at Anfield in Liverpool, England, Sunday, Feb. 4, 2018. (AP Photo/Rui Vieira) AP PHOTO/RUI VIEIRA

Ο Μίλνερ έφτασε τις 8 ασίστς στο φετινό Champions League και ισοφάρισε το ρεκόρ των Ρούνεϊ και Νεϊμάρ, όμως οι αριθμοί του είναι πολύ καλύτεροι από του συμπατριώτη του και του Βραζιλιάνου

Το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ στον προημιτελικό με τη Μάντσεστερ Σίτι ( 3-0) , το τρομερό σουτ του Άλεξ Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν δηλαδή, ήταν από ασίστ του Τζέιμς Μίλνερ, η οποία ήταν 8η του στο φετινό Champions League.

Ο Άγγλος μέσος μάλιστα ισοφάρισε το ρεκόρ που έχουν στην διοργάνωση οι Νεϊμάρ και Γουέιν Ρούνεϊ. Ο Βραζιλιάνος είχε 8 ασίστς πέρσι με την Μπαρτσελόνα, ενώ ο Ρούνεϊ είχε την ίδια επίδοση την σεζόν 2013/14 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Εκτός από το γεγονός πως ο Μίλνερ έχει από ένα έως τέσσερα ματς ακόμη στην διοργάνωση για να κάνει άλλη μία πάσα για γκολ και να τους ξεπεράσει, έχει πολύ καλύτερους αριθμούς, όσον αφορά στην...παραγωγικότητα.

Ο παίκτης της Λίβερπουλ έχει κάνει αυτές τις 8 ασίστς σε 452 λεπτά, δηλαδή βγάζει μία ασίστ ανά 57 λεπτά! Ο Ρούνεϊ είχε μία ασίστ ανά 96 λεπτά και ο Νεϊμάρ μία ανά 100 λεπτά.

Από τα 6 ματς του ομίλου ο Μίλνερ δεν έπαιξε καθόλου στα δύο πρώτα, δύο φορές ήταν βασικός και τις υπόλοιπες δύο έπαιξε ως αλλαγή. Και στα 3 ματς των "νοκ-άουτ" φάσεων ήταν στην 11άδα.