Με τον "εφιάλτη" της Πόρτο νίκησε η Λέστερ

Η Λέστερ νίκησε 1-0 την Πόρτο με τον Σλιμανί να βάζει το 6ο γκολ του φέτος στους "δράκους"! Απόλυτο για την ομάδα του Ρανιέρι, ενώ η Κοπεγχάγη είναι στην 2η θέση μετά το 4-0 επί της Μπριζ (videos)

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς Champions League για την Λέστερ, καθώς επικράτησε 1-0 της Πόρτο στην Αγγλία χάρη στο γκολ του Ισλάμ Σλιμανί, τον άνθρωπο με τον οποίο οι "δράκοι" βλέπουν εφιάλτες!

Η ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι έγινε η πρώτη αγγλική που ξεκινά την διοργάνωση με δύο νίκες και η δεύτερη στην ιστορία του CL που δεν δέχεται γκολ στα δύο πρώτα της ματς. Πρώτη το είχε κάνει η Μάλαγα, ενώ να ξεκαθαρίσουμε πως αναφερόμαστε σε παρθενική συμμετοχή στην διοργάνωση.

Όσον αφορά στο άλλο ματς του 7ου ομίλου, η Κοπεγχάγη πέτυχε 4 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας και πέναλτι, έτσι επικράτησε 4-0 της Μπριζ.

Λέστερ - Πόρτο 1-0

Σκόρερ: 25' Σλιμανί

Γήπεδο: "King Power Stadium", Λέστερ

Διαιτητής: Τσιουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)

Όποιος δεν είχε παίξει τον Ισλάμ Σλιμανί να σκοράρει, απλά έκανε τεράστιο στοιχηματικό λάθος! Σε 3 ματς μέσα στο 2016 είχε πετύχει 5 γκολ σε βάρος της Πόρτο και τελικά χρειάστηκε 25 λεπτά για να σκοράρει και στο 4ο ματς στην χρονιά κόντρα στους "δράκους".

Ο Αλγερινός, ο οποίος αποτελεί το ακριβότερο απόκτημα στην ιστορία της Λέστερ, έκανε το 1-0 στο "King Power Stadium" στο 25ο λεπτό με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του συμπατριώτη του, Ριγιάντ Μαχρέζ, από αριστερά.

Ήταν η δεύτερη συνεργασία Αλγερινών σε γκολ Champions League από τους Τζαμέλ Αμπντούν και Ραφίκ Τζεμπούρ για τον Ολυμπιακό!

Η Πόρτο πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά η τύχη του Ρανιέρι στην περσινή Premier League έχει μεταφερθεί στο φετινό Champions League.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Λουίς Ερνάντεθ, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Ντρινκγουότερ, Αμάρτεϊ, Μαχρέζ (88' Γκρέι), Ολμπράιτον, Σλιμανί (82' Κινγκ), Βάρντι (93' Μούσα).

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Λαγιούν, Φελίπε, Μαρκάνο, Αλέξ Τέλες, Ντανίλο Περέιρα, Αντρέ Αντρέ (63' Έκτορ Ερέρα), Όλιβερ Τόρες (78' Χεσούς Κορόνα), Αντρέ Σίλβα, Οταβίνιο, Αντριάν Λόπεθ (63' Ντιόγκο Ζότα).

Κοπεγχάγη - Μπριζ 4-0

Σκόρερς: 53' αυτ. Ντένσβιλ, 64' Ντιλέινι, 69' Σανταντέρ, 92' Γέργκενσεν

Γήπεδο: "Parken Stadium", Κοπεγχάγη

Διαιτητής: Κρεγκ Τόμσον (Σκωτία)

Παραδόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο η Μπριζ και μετά τα 3 γκολ από την Λέστερ στο Βέλγιο, δέχτηκε άλλα 4 στην Κοπεγχάγη.

Η πρωταθλήτρια Δανίας άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Ντένσβιλ και αφού ο Μπουτέλ απέκρουσε το πέναλτι του Αουγκούστινσον (61') δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην σουτάρα του Ντιλέινι, για το 2-0 στο 64'.

Το τρίτο γκολ ήρθε από τον Σανταντέρ στο 69' και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 4-0 ο κεντρικός αμυντικός, Ματίας "Ζάνκα" Γέργκενσεν.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Όλσεν, Άνκερσεν, Γέργκενσεν, Γιόχανσον, Αουγκούστινσον, Κβιστ, Ντιλέινι, Βέρμπιτς (67' Τουτού), Φαλκ (84' Αμάνκουα), Σανταντέρ (79' Πάβλοβιτς), Κορνέλιους.

ΜΠΡΙΖ: Μπουτέλ, Φαν Ράιν, Πουλέν, Ντένσβιλ, Ντε Μποκ, Κλαουντεμίρ, Σίμονς, Φόρμερ, Βανάκεν (46' Λιμπόμπ), Ισκιέρδο (79' Φελίπε Γκέντοζ), Βόσεν (63' Ουέσλεϊ).

*οι δύο πρώτοι προκρίνονται στους "16"

**ο τρίτος συνεχίζει στο Europa League ("32")

***σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν τα μεταξύ τους ματς (με όλα τα κριτήρια σαν να είναι νοκ-άουτ ματς), μετά η διαφορά τερμάτων (συνολικά στον όμιλο), μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά ο αριθμός των νικών, μετά ο αριθμός των εκτός έδρας νικών, μετά το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA