CHAMPIONS LEAGUE

Με Σιμεόνε και Πάντιτς η τελευταία τεσσάρα της Ατλέτικο

Η Ατλέτικο νίκησε με 4-2 τη Λεβερκούζεν πετυχαίνοντας για πρώτη φορά μετά το 1996 τέσσερα γκολ σε ματς Champions League μακριά από το "Vicente Calderón". Τότε ο Πάντιτς είχε ανοίξει το σκορ και ο Σιμεόνε είχε πετύχει δύο γκολ.

Σχεδόν εξασφαλισμένη την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League έχει η Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς την Τρίτη το βράδυ πέρασε από το Λεβερκούζεν, επικρατώντας τη Μπάγερ με 4-2.

Τέσσερα γκολ, σε επίπεδο Champions League, μακριά από την έδρα τους οι "κολτσονέρος" είχαν πετύχει τελευταία φορά στις 25 Σεπτέμβρη του 1996, για το δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης. Ήταν το ματς στην Πολωνία, στο Λοτζ με τη Βίντζεβ, και η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας είχε νικήσει με 4-1.

Ο πρώην μέσος του Πανιωνίου, Μίλινκο Πάντιτς, άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό και ο νυν τεχνικός της Ατλέτικο, Ντιέγκο Σιμεόνε, έκανε το 0-2 στο 32'. Οι Πολωνοί μείωσαν με τον Τσίτκο, αλλά και πάλι ο "Τσόλο" στο 58ο λεπτό βρήκε δίχτυα για το 1-3. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε από τον Κίκο, στο 60ό λεπτό.