CHAMPIONS LEAGUE

Με πέναλτι του Μπέντνερ στο 94' η Ρόσενμποργκ

AP PHOTO/BORIS GRDANOSKI

Η Ρόσενμποργκ χρειάστηκε πέναλτι του Νίκλας Μπέντνερ στο 94' για να κάμψει την αντίσταση της Βάλουρ και να προκριθεί στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα παίξει με Σέλτικ.

Πρόκριση θρίλερ για τη Ρόσενμποργκ, η οποία ανέτρεψε την ήττα με 0-1 από τη Βάλουρ στην Ισλανδία και με το 3-1 στο Τρόντχαϊμ, προχώρησε από τον 1ο προκριματικό γύρο του Champions League. Για να το πετύχει αυτό, χρειάστηκε δύο πέναλτι του Νίκλας Μπέντνερ στο 2ο ημίχρονο, το δεύτερο εκ των οποίων στο 94ο λεπτό, ώστε να πάρει την προκριση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 55' με το αστέρι τους και στο 72' ο Άντερς Τρόντσεν έδωσε σκορ πρόκρισης στους Νορβηγούς, ωστόσο στο 85' ο Κρίστιν Σίγκουρντσον με πέναλτι έφερε τα πάνω κάτω στο σκανδιναβικό ντέρμπι, μέχρι να δώσει τη λύση ο Μπέντνερ.

Η Ρόσενμποργκ θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη Σέλτικ, η οποία μετά από τη νίκη με 3-0 στην Αρμενία επί της Αλασκέρτ, νίκησε με το ίδιο σκορ και στη Γλασκόβη. Μάλιστα, με δύο γκολ του Μουσά Ντεμπελέ κι ένα του Τζέιμς Φόρεστ, το σκορ είχε διαμορφωθεί από το 35ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες και πέρυσι στα προκριματικά (στον 3ο γύρο αυτήν τη φορά), με τη Σέλτικ να προχωράει με 1-0 συνολικό σκορ.

Τα αποτελέσματα του 1ου προκριματικού

Ελσίνκι (Φινλανδία) - Βίκινγκουρ (Νησιά Φερόε) 3-1 (1' Κλάους, 10' Μενσά, 19' Γιαγκούμπι / 21' Βάτνχαμαρ) [1-2]

Βαλέτα (Μάλτα) - Κουκέσι (Αλβανία) 1-1 (67' Μαλάνο / 84' Τζάρια) [0-0]

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Σούντουβα (Λιθουανία) 1-0 (20' Ποτέ) [1-3]

Μάλμε (Σουηδία) - Ντρίτα (Κόσοβο) 2-0 (55' Στράντμπεργκ, 60' Λάρσον) [0-3]

Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - Φλόρα (Εσθονία) 3-1 (15' Εζρά, 26' Μαμάν, 48' Μέλικσον / 86' Αλίκου) [1-4]

Δε Νιου Σεντς (Ουαλία) - Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) 4-0 (15' Εμπ, 30' Ρέντμοντ, 35' Καμπάνγκο, 90+6' Μπάιρν) [0-5]

Βιντεότον (Ουγγαρία) - Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) 2-1 (18' Λάζοβιτς, 58' Στσέποβιτς / 54' Κουτιριέ) [1-1]

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Σπάρτακς Γιούρμαλα (Λετονία) 2-0 (78' Μπεν, 81 Κρστιτσιτς) [0-0]

Κρουζέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία) - Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 0-2 (11' αυτ. Μπερνς, 65' Σβίρτσοκ) [0-7]

Λέγκια (Πολωνία) - Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) 3-0 (27' Καντέ, 73' πέν. Ράντοβιτς, 89' Λόπεθ) [1-0]

Σέριφ (Μολδαβία) - Τορπέντο (Γεωργία) 3-0 (9' Μπαντιμπανγκά, 40', 55' Ζοάλισον) [1-2]

Ζρίνσκι (Βοσνία) - Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 1-1 (58' Τοντόροβιτς / 15' Γκοντάλ) [0-1]

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - Ολίμπια (Σλοβενία) 0-0 [1-0]

Ρόσενμποργκ (Νορβηγία) - Βάλουρ (Ισλανδία) 3-1 (55' πέν., 90+4' πέν. Μπέντνερ, 72' Τρόντσεν / 85' πέν. Σίγκουρντσον) [0-1]

Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) - Αστανά (Καζακστάν) 0-2 (38' Ντεσπότοβιτς, 65' Μουζίκοβ) [0-1]

Σέλτικ (Σκωτία) - Αλασκέρτ (Αρμενία) 3-0 (7', 19' πέν. Ντεμπελέ, 35' Φόρεστ) [3-0]