CHAMPIONS LEAGUE

Μάλμε - Γιουβέντους 0-2

Η Γιουβέντους με δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο νίκησε στη Σουηδία τη Μάλμε με 2-0 και θέλει ένα βαθμό την τελευταία αγωνιστική με την Ατλέτικο στο Τορίνο για να προκριθεί στους "16" (video)

Για ένα ημίχρονο αντιστάθηκε η Μάλμε στη Γιουβέντους. Στην επανάληψη η μεγάλη κυρία παρουσιάστηκε σοβαρή και με δύο τέρματα από τους Γιορέντε (49') και Τέβες (88'), επικράτησε με 2-0. Πλέον θέλει ένα βαθμό την τελευταία αγωνιστική με την Ατλέτικο στο Τορίνο για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Champions League.

Σκόρερς: 49' Γιορέντε, 88' Τέβες

Γήπεδο: "Σβέντμπανκ Στάντιον", Μάλμε

Διαιτητής: Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία)

To πρώτο ημίχρονο βρήκε την Γιουβέντους με μία φλύαρη υπεροχή και την Μάλμε να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες και των δύο, ωστόσο στην επανάληψη οι Ιταλοί μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς.

Στο 49' ο Μαρκίζιο με βαθιά μπαλιά, έβγαλε τον Γιορέντε μόνο απέναντι από τον Όλσεν, ο Ισπανός τον πέρασε και άνοιξε το σκορ. Και στο 88' ο Πογκμπά έστρωσε στον Τέβες που από κοντά σημείωσε το τελικό 0-2. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ στο δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα ο Γιόχανσον να αποβληθεί με δύο κίτρινες κάρτες και να χάσει το ματς με τον Ολυμπιακό.

ΜΑΛΜΕ:Όλσεν, Τίνερχολμ (85’ Ρακίπ), Χελάντερ, Ρικαρντίνιο, Γιόχανσον, Χάλστι, Έρικσον, Άντου, Φόρσμπεργκ, Ρόσενμπεργκ, Τέλιν (70’ Τσιμπίτσκι).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ:Μπουφόν, Λίχσταϊνερ, Κιελίνι, Μπονούτσι, Παντόιν, Πογκμπά, Μαρκίζιο (83’ Περέιρα), Πίρλο, Βιντάλ, Τέβες, Γιορέντε (72’ Μοράτα).