CHAMPIONS LEAGUE

Ισχυρό προβάδισμα για ΑΠΟΕΛ, 2-0 τη Σλάβια

Apoel Nicosia's Igor De Camargo celebrates his goal against Slavia Praha during a Champions League play offs first leg soccer match between Apoel Nicosia and Slavia Praha at GSP stadium in Nicosia, Cyprus, Tuesday, Aug. 15, 2017. (AP Photo/Sakis Savides) AP

Το γκολ του Ντε Καμάργκο στο δεύτερο λεπτό και η φανταστική λόμπα του Αλωνεύτη στο δέκατο έδωσαν τη νίκη (2-0) στο ΑΠΟΕΛ επί της Σλάβια Πράγας και το προβάδισμα για πρόκριση στους ομίλους του Champions League. (videos)

Ένα ακόμη... ημίχρονο στην Πράγα μένει για το ΑΠΟΕΛ, καθώς έκανε τη μισή δουλειά. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη νίκησε 2-0 τη Σλάβια Πράγας στη Λευκωσία κι απέκτησε το προβάδισμα για πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Γρήγορο γκολ από Ντε Καμάργκο, γκολάρα Αλωνεύτη και σωτήριες επεμβάσεις Βάτερμαν έκριναν το ματς.

Το παιχνίδι στη Λευκωσία ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για το ΑΠΟΕΛ. Δύο λεπτά μετά την έναρξή του, ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα της ομάδας από την Πράγα πελαγοδρομούσε και ο Ντε Καμάργκο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Λαστούβκα.

Apoel Nicosia's Eustathios Aloneftis celebrates his goal against Slavia Praha during a Champions League play offs first leg soccer match between Apoel Nicosia and Slavia Praha at GSP stadium in Nicosia, Cyprus, Tuesday, Aug. 15, 2017. (AP Photo/Chara Savides)
Αλωνεύτης (AP Photo/Chara Savides) AP

Στο 10ο λεπτό, ο Αλωνεύτης υποδέχθηκε την μπάλα στην αριστερή πλευρά από τον Εμπεσίλιο και με πανέμορφη λόμπα "κρέμασε" τον Λαστούβκα πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό γκολ και διευρύνοντας το προβάδισμα για τους "γαλαζοκίτρινους".

Οι Τσέχοι απείλησαν στο 14ο λεπτό με τον Σκόντα, αλλά ο Βάτερμαν βγήκε έγκαιρα και μάζεψε την μπάλα ενώ στο 19ο λεπτό ο Φρίντριχ είχε ένα μακρινό σουτ που πήγε έξω.

Οι δυο προσπάθειες του Ντε Καμάργκο στο 28ο και το 45ο λεπτό έμειναν ημιτελείς. Στο 58', ο Βάτερμαν με αυτοθυσία κράτησε την εστία του απαραβίαστη σε διπλή επέμβαση πάνω στον Χούσμπαουερ.

Στο 77ο λεπτό, η Σλάβια είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της να μειώσει το σκορ, όταν επικράτησε σύγχυση άμυνα του ΑΠΟΕΛ, αλλά η προσπάθειά του Μεσάνοβιτς σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Βάτερμαν.

ΑΠΟΕΛ:Βάτερμαν, Μιλάνοβ, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Βινίσιους, Μοράις, Αλωνεύτης (68' Φαρίας), Εμπεσίλιο (83' Μπερτόγλιο), Όαρ (52' Εφραίμ), Ντε Καμάργκο.

ΣΛΑΒΙΑ:Λαστούβκα, Φρίντριχ, Γιούγκας, Ενγκαντέ-Ενγκατζί, Μπόριλ, Σούτσεκ, Στοχ (79' Σικόρα), Χούσμπαουερ, Ρόταν (72' Μεσάνοβιτς), Φαν Μπούρεν (46' Ζρμχαλ), Σκόντα.

Apoel Nicosia's players celebrated a goal against Slavia Praha during a Champions League play offs first leg soccer match between Apoel Nicosia, and Slavia Praha at GSP stadium, in Nicosia, Cyprus, Tuesday, Aug. 15, 2017. (AP Photo/Philip Soteriou)
ΑΠΟΕΛ (AP Photo/Philip Soteriou) AP

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΓΙΑ ΚΑΡΑΜΠΑΧ

Στο "Tofig Bahramov" του Μπακού, η Καραμπάχ υποδέχθηκε την Κοπεγχάγη κι ο Μαντάτοβ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και της γηπεδούχου ομάδας, δίνοντας στους Αζέρους ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας της δανέζικης πρωτεύουσας σημειώθηκε στο 16ο λεπτό με την κεφαλιά του Σανταντέρ, ενώ οι Εντλόβου και Γκεριέ έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Στο 78ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και ο Πιέρος Σωτηρίου.

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Σέχιτς, Μεντβέντεβ, Γκουσεϊνοβ, Ρέσνιτσακ, Αγκόλι, Μίτσελ, Ρίσαρντ, Γκαράγεβ, Γκεριέ, Μαντάτοβ, Εντλόβου (90'+5' Ιζμαΐλοβ).

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Όλσεν, Άνκερσεν, Λούφτνερ, Μπόιλεσεν, Μπένγκτσον, Βέρμπιτς (86' Τόμσεν), Μάτιτς, Κβιστ, Τούτου (68' Αμάνκουα), Πάβλοβιτς (74' Πάβλοβιτς), Σανταντέρ.

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

Τρίτη (15/8)

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - Κοπεγχάγη (Δανία) 1-0 (25' Μαντάτοβ)

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 2-0 (2' Ντε Καμάργκο, 10' Αλωνεύτης)

Τετάρτη (16/8)

Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Ριέκα (Κροατία) 21:45

Σέλτικ (Σκωτία) - Αστανά (Καζακστάν) 21:45

Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - Μάριμπορ (Σλοβενία) 21:45

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) - ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 0-1 (90'+1' Κάσιμ)

Σπόρτινγκ (Πορτογαλία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 0-0

Χόφενχαϊμ (Γερμανία) - Λίβερπουλ (Αγγλία) 1-2 (87' Ουτ / 35' Αλεξάντερ-Άρνολντ, 74' αυτ. Νόρντβαϊτ)

Ινσταμπούλ Μπασακσεχίρ (Τουρκία) - Σεβίλλη (Ισπανία)