Κίνδυνος για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Αϊντχόφεν πήρε 0-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ" και απειλεί να την αποκλείσει την τελευταία αγωνιστική μαζί με την Βόλφσμπουργκ (videos)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στο 0-0 με την Αϊντχόφεν στο "Ολντ Τράφορντ" και το σενάριο αποκλεισμού της είναι πολύ πιθανό.

Η Βόλφσμπουργκ νίκησε 2-0 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Ρωσία και προσπέρασε τους Άγγλους, ανεβαίνοντας την κορυφή. Τους υποδέχεται μάλιστα στην Γερμανία τελευταία αγωνιστική και με μία ισοπαλία θα προκριθεί.

Η Αϊντχόφεν έχει 2 βαθμούς λιγότερους από την Βόλφσμπουργκ και έναν από την ManUtd, έτσι αν νικήσει την ΤΣΣΚΑ στην Ολλανδία θα προκριθεί, αφήνοντας στην 3η θέση τον ηττημένο του αγώνα στο Βόλφσμπουργκ ή την Μάντσεστερ σε περίπτωσης ισοπαλίας.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Αϊντχόφεν 0-0

Γήπεδο: "Ολντ Τράφορντ", Μάντσεστερ

Διαιτητής: Πάβελ Κραλόβετς (Τσεχία)

Ο Αντονί Μαρσιάλ ξεπέρασε τον τραυματισμό του και ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης, με τον Ρούνεϊ πίσω του και στα πλάγια τους Λίνγκαρντ και Ντεπάι.

Ο Γάλλος είχε τις δύο καλές ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, αλλά τον σταμάτησε και στις δύο ο τερματοφύλακας της Αϊντχόφεν, Γέρουν Ζουτ.

Τις δύο μεγάλες ευκαιρίες του δευτέρου ημιχρόνου για την ομάδα του Λουί φαν Χάαλ τις είχε ο Τζέσι Λίνγκαρντ, με την δεύτερη να είναι πραγματικά σπουδαία, αστοχόντας (ψηλά άουτ) με κοντινό πλασέ αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι.

MANUTD: Ντε Χέα, Νταρμιάν (85' Μάτα), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο, Σνιντερλέν, Σβάινσταϊγκερ (58' Φελαϊνί), Λίνγκαρντ, Ντεπάι (59' Άσλεϊ Γιανγκ), Ρούνεϊ, Μαρσιάλ.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Άριας, Μπρούμα, Έκτορ Μορένο, Μπρένετ, Χέντριξ (60' Ισιμά-Μιρέν), Γκουαρδάδο, Πρέπερ, Νάρσινχ (18'  Γκαστόν Περέιρο), Λοκάντια, Λουκ ντε Γιονγκ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Βόλφσμπουργκ 0-2

Σκόρερς: 67' αυτ. Ακινφέεβ, 88' Σέρλε

Γήπεδο: "Αρένα Χίμκι", Χίμκι

Διαιτητής: Τζανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Κακό ματς, χωρίς μεγάλες φάσεις, μέχρι το 62', όταν η ΤΣΣΚΑ είχε δοκάρι με τον Ζόραν Τόσιτς στο 62' και πέντε λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ο Αντρέ Σέρλε έκανε σέντρα-σουτ στο 67' και ο Ίγκορ Ακινφέεφ προσπαθώντας να αποκρούσει με το δεξί χέρι έδωσε άθελά του τροχιά στην μπάλα προς τα δίχτυα του.

Χρεώθηκε φυσικά αυτογκόλ και διεθνής τερματοφύλακας φταίει και στο 0-2, όταν στο 88' προσπάθησε με το πόδι να αποκρούσει σουτ του Σέρλε, αλλά είχε κάκιστη τοποθέτηση σώματος.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ακινφέεβ, Μάριο Φερνάντες, Αλεκσέι Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς (46' Βάσιν), Ναμπάμπκιν (75' Νάτχο), Βέρνμπλουμ, Τζαγκόεβ (90' Παντσένκο), Μιλάνοφ, Τόσιτς, Μούσα, Ντουμπιά.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Τρες, Νάλντο, Ντάντε, Σέφερ, Γκιλαβονγκί, Άρνολντ, Βιεϊρίνια, Καλιτζούρι (61' Σέρλε), Κρούζε (81' Γιουνγκ), Ντοστ (86' Μπέντνερ).